knižné info O knihách

Noc s Ibsenom

20.4.2015

Noc s Ibsenom

  • 22. 4. 2015 – 19:00: Buranteatr (Kounicova 22, Brno)
  • 25. 4.2015 – 19:00: Divadlo v Dlhé (Dlhá 39, Praha)

Priaznivci tvorby Henrika Ibsena majú jedinečnú možnosť s ním stráviť noc v divadle. Presnejšie v stredu 22.4 v brnenskom divadle Buranteatr a v sobotu 25.4 v pražskom divadle v Dlhé. Akciu organizuje Škandinávsky dům. Pri príležitosti vydania českého prekladu životopisu Henrik Ibsen. Člověk a maska príde aj autor knihy, nórsky spisovateľ Ivo de Figueiredo.

Divadelné večery predstavia koláž zloženú z rozhovoru s autorom, čítania z publikácie, úryvkov z inscenácií, ale aj zábavného kvízu o podpísanú knihu.

Karolína Stehlíková zo Škandinávskeho domu, iniciátorka akcie a prekladateľka knihy hovorí: „Noc s Ibsenem je určená komukoli, koho Henrik Ibsen zajímá. Jedná se v podstatě o křest knihy a v divadle se odehraje z logiky věci. Jak Divadlo v Dlouhé, tak Buranteatr mají s Ibsenovými hrami dobré zkušenosti a těší se, že budou mít příležitost nahlédnout velkého dramatika z poněkud osobnější stránky.“

Na záver ešte pár slov o knihe Henrik Ibsen. Člověk a maska.

Kniha nórskeho historika Iva de Figueireda, je najnovšia publikácia o živote a diele svetoznámeho dramatika Henrika Ibsena. Českému i slovenskému čitateľovi je známy najmä ako zakladateľ realistickej spoločenskej drámy. Biografia reflektuje jeho dramatické i básnické dielo a jeho život v širšom európskom kontexte. Český preklad vypĺňa medzeru a poskytuje odbornej i širokej verejnosti čítavé a kvalitné spracovanie informácií o živote dramatika, ktorého hry sú na našich javiskách uvádzané s neklesajúcou intenzitou.

„Figueiredova kniha rozkrývá mýty o Henriku Ibsenovi a zároveň je zajímavým rozborem toho, jak dramatik za vydatného přispění okolí konstruoval svůj vlastní obraz. Čtenář se tak může dozvědět, jak to opravdu bylo s Ibsenovou mlčenlivostí, pedantičností či erotičností. Kromě toho obsahuje kniha podrobné okolnosti vzniku jednotlivých děl a přehled dobových interpretací,“ dodáva prekladateľka Karolína Stehlíková.

Viac informácií o celej akcii nájdete na skandinavskydum.cz.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.