O knihách young adult

Nie sme všetci tak trochu blázni?

27.4.2015

A co kdyz jsem blazen

Autor: Karen Harrington
Názov: A co když jsem blázen?
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Albatros
Počet strán: 256
Orig. názov: Sure Signs of Crazy
Preklad: Petra Jelínková

. . .

Sára. Má dvanásť rokov a čaká ju úžasné leto. Nemusí ísť k starým rodičom, ale bude tráviť čas so Charlotte, s ktorou môže riešiť také tie dievčenské veci. Charlotte je vysokoškoláčka, má chalana a určite ju naučí všetko, čo potrebuje vedieť o prvej puse alebo nanášaní riasenky. Lenže…

Pan doktor Madrigal mi jednou řekl, že je lepší počítat s tím, jaké věci opravdu jsou, a ne si představovat, jaké by být měly. Jenže představivost nemůžete vždycky jen tak ovládnout.

Lenže nie všetko je také úžasné, ako na prvý pohľad vyzerá. Sárin otec sa totiž až príliš kamaráti s Jimom Beamom a jej mama je v blázinci. Pretože ju chcela pred desiatimi rokmi zabiť. V umývadle. A naviac sa Sára s kamarátkou Lisou dohodli, že v lete dostanú prvého francuzáka. A problémy sú na svete.

[…] „Lidé jsou věšinou takoví, jací se rozhodnou být, bez ohledu na to, jaké mají předky.“

A co když jsem blázen? je úžasná knižka. A vtipná. Možno vám to po prvých odstavcoch tak neprišlo, otec alkoholik, matka blázon, ale verte mi, Sára vás presvedčí o opaku. Sára, ktorá miluje slová, píše si dva denníky, rozpráva sa s kvetinou, ktorej hovorí jednoducho Kytka a píše dopisy Atikusovi Finchovi. To je fiktívna postava z knihy Jako zabít ptáčka. Ktorú si mimochodom budete chcieť okamžite prečítať.

Sára Nelsonová je skrátka neobyčajné dievča. V toľkých veciach, že si ich zatiaľ ešte ani neuvedomuje. Presne tak jej to povedal sused Finn, a presne tak na vás Sára pôsobí. Prekvapí vás svojim nadhľadom i detskou úprimnosťou.

„Kdybyste měla dceru, co byste jí poradila?“ Paní Dupreeová se usměje: „Musím se zamyslet.“ Pak pokračuje: „No, že pokaždé, když si koupí novou halenku nebo nějaký zkrášlovací krém proti vráskám, měla by si hned taky koupit knížku. Pečovat o duši a zkrášlovat ji je zrovna tak důležité, nemyslíš?“

Je až neuveriteľné, koľko milých slov a myšlienok dokázala autorka do deja napísať. A ako krásne dokázala celý, inak pomerne smutný príbeh, napísať. Svižné tempo rozprávania a Sárin typický humor vás okamžite vtiahnu do deja a knihu bez problémov zhltnete za jedno popoludnie. A co když jsem blázen? je knižka určená pre mládež, ale bezpochyby zaujme i dospelých.

Nemôžem inak. Výborne sa to číta, obľúbite si všetky postavy, okrem Sáry určite aj paní Dupreeovú a Finna, a trošku si zaspomínate, aké to bolo, keď sme mali dvanásť rokov. Prosto skvelá kniha, ktorú by ste pri najbližšej návšteve kníhkupectva nemali obísť (len musíte prejsť cez oddelenie kníh pre mládež).

5/5

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply pampeliškové chmýří 27.4.2015 at 19:52

  Už jsem si zvykla, že do oddělení pro mládež v knihovnách a knihkupectvích příliš nezapadám a prostě si užívám to, že to neberu tak vážně, takže zas tolik překážek k přečtení nevidím 😉 Zní to fakt pěkně a hlavně se mi moc líbí název.

  • Reply Orvokki 28.4.2015 at 06:24

   Ja práve do týchto oddelení často nezablúdim (dokonca i v práci sa radšej starám o romány či encyklopédie než o knihy pre deti), ale hľadala som dve knižky a obe boli práve v detskom. A i nedávno ma prekvapila knižka Spočítej hvězdy, ktorá je primárne určená mladším. Niečo na tých knihách bude a asi tam budem musieť zablúdiť častejšie 🙂

 • Reply Listy, ktoré čitateľa dovedú k zívaniu | Orvokki's blog 9.1.2016 at 19:22

  […] si nás podmanil s Charliem v knihe Ten, kdo stojí v koutě a Karen Harringtonová to zvládla v A co když jsem blázen? Listy do neba sú oproti nim veľmi slabým […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.