O knihách

Nevšedné romány | vianočné tipy

11.12.2014

Tieto knihy by som len ťažko zaradila. Sú vážne, dôležité, občas i vtipné, napínavé. Sú najmä pre čitateľov, ktorý hľadajú kvalitné knihy, ale na druhej strane úplne náročné na čítanie nie sú. Myslím, že s ktoroukoľvek knihou z tohto výberu nič nepokazíte. Zaradila som sem aj dve novely a zbierku haiku, aby bol výber pestrejší.

Achilleova pisen Hruskadottir chram plny kvetu sladka vune smrti

Madeline Miller – Achilleova píseň

Achilleova píseň nie je iba o Trójskej vojne, hoci značná časť deja sa počas nej odohráva. Achilleova píseň je najmä o ľuďoch, o ich vlastnostiach a túžbach. O ctižiadostivosti, o cti, o priateľstve, o hrdinstvách i o odhodlaní a slabostiach. No na prekvapenie mňa a asi väčšiny čitateľov je najpodstatnejší práve milenecký vzťah Patroklosa a Achillea. A o známej veštbe, ktorá postupne speje k tragickému koncu.

Sú knihy o ktorých netreba dlho písať. Najradšej by som vtrhla do kníhkupectva a dávala ich každému so slovami “Toto si prečítaj. Dnes!“. Sú to nádherne napísané knihy so zaujímavým príbehom, na ktoré myslíte dlho po prečítaní a máte chuť vykričať celému svetu, že ste práve objavili ďalšiu obľúbenú knihu. Achilleova píseň je jednou z nich.

Guillermo Arriaga – Sladká vůně smrti

Mimoriadne emotívne a pútavo napísaná kniha. Budete ju milovať i nenávidieť zároveň. Ak poznáte Iñárritove filmy, možno vás koniec tak neprekvapí, ak ich poznáte, i tak zažijete peknú paletu emócií. Príbeh výstižne charakterizuje spojenie “jedna pani povedala”. Jedno nedorozumenie strieda druhé, ešte bizarnejšie a spočiatku nevinné klamstvo vyvolalo reťazovú reakciu ďalších. Že to pre niekoho nedopadne dobre je jasné už od začiatku. Knihu sprevádzajú pôsobivé ilustrácie, ktoré iba umocňujú atmosféru smerujúcu k nevyhnutnej tragédií.

Jana Šrámková – Hruškadóttir

Tak nádherná kniha, že jej odpúšťam aj to nespočetné množstvo absencie medzier medzi písmenkami a znakmi, či naopak rozdeleniu slov neprirodzene dlhou medzerou. Tie chyby síce správnej knihy nepatria, ale Hruškadóttir je novela, naviac od českej spisovateľky, ktorá by nemala chýbať u žiadneho náročnejšieho čitateľa.

Antonín Líman – Chrám plný květů

Malá knižka, krásne ilustrovaná a okrem japonských básni sa dozviete niečo i o ich autoroch. Nemusíte haiku milovať a čítať aby na vás táto zbierka zapôsobila. Naviac ju ani nemusíte baliť, stačí previazať stužkou, tak je nádherná.

Himmlerova kucharka chlapec na drevene bedne Noc Pameti imaginarniho kamarada

Elie Wiesel – Noc

Novela, ktorú netreba nijak zvlášť predstavovať. Noc Elieho Wiesela je jedno z najznámejších a najdôležitejších diel o holokauste. Nedávno vyšla  v novom vydaní.

Franz-Olivier Giesbert – Himmlerova kuchařka

Himmlerova kuchařka je rozprávanie života viac ako storočnej dámy Rózy. Ruka v ruke s potrebou spísania pamätí prichádza i dopis o úmrtí istej Renate Fröll. A začína sa odvíjať dlhý až neskutočný príbeh, ktorý postupne odkryje jej nevšedný, napínavý a neľahký život, ktorým ju sprevádza mlok Theo.

Matthew Dicks – Paměti imaginárního kamaráda

Kniha je úprimná, otvorená a veľmi pútavo napísaná. V poslednej tretine i napínavá. Občas predvídateľná, občas prekvapivá. Bezpochyby ale ide o nádherný a pôsobivý príbeh, ktorý vás zaujme bez ohľadu na váš vek. Spája v sebe dobrodružstvo, priateľstvo, odvahu i šikovnosť. Ukáže vám trošku svet autistických detí i osudy vymyslených kamarátov.

Leon Leyson – Chlapec na dřevěné bedně

Chlapec na dřevené bedně nie je o pobyte v Schindlerovej továrni ani koncentračných táboroch. Väčšina knihy je najmä o hlavnom hrdinovi, ktorý musel v detstve dospieť a bojovať o každú kôrku chleba. Kniha je napísaná jednoducho, Leib Lejzon, respektíve Leon Leyson, ako sa neskôr premenoval, nechce opisovať dopodrobna všetky hrôzy. A nechová hnev voči nepriateľom. On chcel skrátka prežiť a po mnohých rokoch vyrozprával svoje svedectvo a svoj život.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply eM. 11.12.2014 at 20:40

  Super výběr ! O Achilleovu píseň jsem napsala Ježíškovi, tak snad se poštěstí. Vážně tu knihu potřebuju mít v knihovně. 🙂 A ty ostatní vypadají taky moc dobře, možná se inspiruju. 🙂

  • Reply Orvokki 12.12.2014 at 09:15

   O Achilleovej piesni by som sa nebála hovoriť ako o najlepšom historickom románe. Dúfam, že Ježisko ti tú knihu prinesie, ona je naozaj fantastická 🙂

 • Reply Ľubica 12.12.2014 at 18:31

  tak z týchto tipov mňa najviac zaujal ten od Arriaga, pretože ako scenárista je skvelý, videla som celú trilógiu Innaritu, niekoľko krát, to prelínanie niekoľkých príbehov, ako to dokáže len Arriaga a moment kedy to všetko ako mozaika do seba zapadne mám rada..vieš inak, že aj natočil ako režisér jeden film? Spálené životy sa to volá, videla som, odporúčam..tak ja som zas zvedavá na túto knihu ak vravíš že je to také dobré ako v spomínaných filmoch tak to stojí za prečítanie..

  • Reply Orvokki 12.12.2014 at 19:33

   Spálené životy som nevidela, nechápem, ako mi to mohlo uniknúť. Musím cez Vianoce napraviť :). Iñárritu je Pán Režisér. Akurát Biutiful sa mi moc nepáčilo a to tam hral Javier Bardem.
   Ak do Cinematiku knižku Sladká vůně smrti nezoženieš, tak ti ju požičiam, ja som si ju kupovala.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.