CZ a SK O knihách

„Není to už trochu moc, Terezo? Není!“

7.11.2017

Autor: Tereza Salte
Názov: Šlehačková oblaka
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Motto
Počet strán: 272

. . .

Ak ste posledné dni otvorili instagram, na knihu Šlehačková oblaka ste museli naraziť. Ani netreba sledovať knižných blogerov. Anotácia začína slovami: Deníkovými zápisky na svém blogu TerezaInOslo motivuje tisíce lidí, aby přestali snít a začali si své sny plnit. Tady a teď!

Je kniha inšpiratívna? Nie. Motivuje vás k niečomu? Nie.
Ale!
Ale to vôbec nevadí, je lepšie ku knihe nepristupovať ako k návodu na šťastie. Každý si musíme nájsť tie svoje. Sny, plány i cestu. A nehľadajte v nej ani motiváciu, Tereza so svojimi krásnymi predstavami síce nejedenkrát narazila a úprimne ich priznáva, lenže stále mala za sebou podporu rodiny, priateľov a Johna Erika.
Šlehačková oblaka sú len a len pohodové zápisky jednej zasnenej holky z Prahy. Ktorá mala možno až príliš veľké ciele, ale nebála sa za nimi ísť. A potom o nich písať, či už boli veselé, alebo zrovna nevyšli.
Tak ich berte a bude vás čítanie baviť.

Miluju procházky budoucností. Miluju plánovat a snít o tom, jak by to všechno mohlo být.A myslím, že právě snění je obrovskou součástí cesty k cíli.

Tereza vie do detailov sledovať svoje okolie a farbisto o ňom písať. Rozprávanie občas pretne nejakým zamyslením pre druhých, ktoré by tam vlastne ani nemuselo byť.

Je to cukrové? Áno, je. Dokonca predtým aj varuje, na strane 86. Ale je to milo cukrové.

Najviac ma bavil začiatok, prvé mesiace v Nórsku, ako sa oťukala v novom prostredí, zamilovala do Nórska a následne zložila ružové okuliare. Hneď potom pobyt v Afrike. Iba koniec na mňa pôsobil trošku narýchlo. Možno mi tam chýbalo niečo viac zo života v Prahe.

Šlehačková oblaka sú zvláštne roztomilé. Neskutočne ma bavili, prečítala som ich za 4 dni, čo ma samu prekvapilo, predsa len je Adamko aktuálne o niečo náročnejší. Chvála krátkym kapitolám, išli pekne od ruky. Priznávam, mala som trochu obavy, denník jednej blogerky mohol dopadnúť všelijako. Ale dopadol nad očakávania dobre. Moje očakávania.

Blog terezainoslo.com poznám dlho, čítať som ho začala pred štyrmi rokmi. Vtedy ešte nebola 2x blogerkou roka a nemala tak rozprávkovo dokonalé fotografie. Do knihy vybrala najdôležitejšie životné chvíle, najlepšie blogové príspevky týchto období, niektoré vety dostali novú formu, pridala veľa nového textu. Občas sa spomienkami vracia do detstva, občas v čase preskakuje. Začína odletom do Osla v roku 2011, končí s presťahovaním sa do Prahy pred dvoma rokmi.

Ja fantazírovaní a snění miluju. A přišla jsem na jednu věc. Že mi to snění jde mnohem snadněji, když se cítim šťastná a spokojená. Asi tím získávám jakousi odvahu. Odvahu přát si a malovat sny rozdováděné duhovými vodovkami v té svoji hlavě.

Som presvedčená, že Šlehačková oblaka budú jedným z tohtoročných vianočných bestsellerov. A to je dobre. Už vidím všetky tie čitateľky (viac zaujme ženy, než chlapov), ako sa po rozbalení darčekov usadia kamsi do kúta a začítajú sa. S vlnenou dekou a horkým kakaom samozrejme. A keď pôjdu spať, v hlave im budú naskakovať ich vlastné sny. A možno, keďže sa blíži nový rok, budú novoročné predsavzatia o niečo odvážnejšie.

Ak ste príliš veľký cynik, knihu obíďte a porozhliadnite sa radšej po novej detektívke. No ak máte radi príjemné nenáročné čítanie, blogy, zaujímajú vás príbehy druhých, chcete nahliadnuť, ako žijú spokojní ľudia, myslíte si, že potrebujete nejaký životný impulz, sťahujete sa do zahraničia a potrebujete počuť, že to zvládnete… Šlehačková oblaka vás milo prekvapia.

4/5

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Tereza Salte 14.11.2017 at 23:37

  Baru, moc děkuju za milou recenzi a ještě krásnější setkání 🙂 Byli jste všichni úžasní.

  Hezký den a moc zdravím
  Terez

 • Reply November s Adamkom | Orvokki's blog 16.12.2017 at 17:40

  […] na domčekovú posteľ, ktorá sa mu vyrába. Prišli mi z Albatrosu dve novinky, Losos v kaluži a Šlehačková oblaka. Na víkend prichádzajú moji rodičia. Mamina uštrikovala Adamkovi fajnovú čiapku so […]

 • Reply Prečítané leto o odvahe – Orvokki's blog 26.8.2018 at 21:37

  […] priznáva, stále má hlavu v oblakoch, sníva a svoje sny si plní. Takže prostredníctvom knihy Šlehačková oblaka môže dodať odvahu aj vám. Od vydania knihy sa stihla stať aj mamou, dnes má William vyše […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.