napätie O knihách

Nález, ktorý po deviatich rokoch rozprúdi krv v žilách na vyšších miestach

16.2.2015

Hjorth a Rosenfeldt Hrob v horach

Autor: Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt
Názov: Hrob v horách
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Host
Počet strán: 472
Orig. názov: Fjällgraven
Preklad: Petra Hesová

. . .

Švédska kriminálka a psychológ Sebastian Bergman sa púšťajú do ďalšieho prípadu. V Jämtlandských horách sa na brehu rieky nájde hrob šiestich tiel. Prvé nejasnosti začínajú už pri identifikácií. Kým u holandského páru zistia totožnosť rýchlo, štvorčlenná rodina ostáva dlho záhadou. Kto mal pred deviatimi rokmi záujem zavraždiť rodičov s ich dvoma deťmi? A kam až siaha prípad, pre ktorý je niekto ochotný ísť cez ďalšie mŕtvoly, ktorých úmrtie sa snaží zamaskovať ako nehodu?

Šibeka Chanová čakala. Čakala dlho. Deväť rokov. A stále netuší, čo sa stalo s Hamidom. Jej manželom, otcom ich dvoch synov. Nikto ju nechcel počúvať, nikto jej nechcel nič povedať. Vlastne ju ten dopis prekvapil. Z televízie. Lennart Stridh z Reporéri SVT má záujem o jej príbeh. Lenže ona je moslimka a silná náboženská výchova i prostredie v ktorom žije v nej vyvolávajú obavy. Môže sa vôbec s tým mužom stretnúť, a ak áno, čo spôsobí, keď znovu otvorí staré rany? Zmiznutie Hamida sa netýka iba jej.

„Cestou ke Storulvånu jim Hedvig vyložila všechno, co věděla. Moc toho nebylo. S nějakou turistkou se utrhl kus půdy, který byl zjevně podempletý deštěm, a odkryl kostru. Když na místo dorazili policisté, začali půdu kolem ostatků prohledávat a narazili na další lebku. Nakonec se ukázalo, že tam vedle sebe leží šest těl. Hedvig prošla všechny rejstříky i archivy, které přicházely v úvahu, ale za posledních padesát let nebylo nahlášeno ani jedno zmizení šestičlenné skupiny lidí.

Hrob v horách je výnimočná detektívka. Dlhá, náročná, psychologická, zamotaná, osobná. Patrím k čitateľom, ktorým nevadia dlhé opisy a ktorý sa rád dozvie viac zo života všetkých zainteresovaných. Toho sa mi dostalo viac než dosť. Hjorth a Rosenfeldt sa nikam neponáhľajú, chcú, aby čitateľ dokonale spoznal všetky okolnosti, ktoré viedli k súčasnosti.

Musíte si všímať každý detail. I to, že niekomu prišli spraviť kukátko na dvere. Nevyhnete sa množstvu postáv a každá, úplne každá je dôležitá. Je náročné, najmä spočiatku, zapamätať si všetky mená. Ale práve mená sú dôležité. Hrob v horách nie je rýchla detektívka. Ale ani ju nemôžete čítať dlho.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že hlavným kriminálnym prípadom je nález šiestich tiel v horách na severe Švédska. Druhá dejová línia o Šibekinom pátraní po jej dávno stratenom manželovi sa zdá byť ako úplne vedľajšia, nijako nesúvisiaca. O to väčšie prekvapenie zažije čitateľ na strane 364. Posledných sto strán do konca ho tak čaká napínavý záver.

A viete ako sa občas hovorí, že prvé vety sú najdôležitejšie? Už nejedenkrát sa mi stalo, že to boli skôr tie posledné. Aj Hrob v horách končí činom, po ktorom túžobne očakávate ďalší diel (ktorý len tak mimochodom vyšiel minulý rok pod názvom Den stumma flickan, tak snáď sa Host pustí do prekladu čo najskôr).

Jedinú chybičku som videla iba v mojej neznalosti predchádzajúcich dvoch dielov. Nie že by mali vplyv na samotné prípady, ale nejedenkrát bolo, v súvislosti s osobným životom a vývojom vyšetrovateľov, naznačené niečo, čo sa odohralo v knihe Učedník. Takže vás to bude lákať siahnuť po nej a až potom sa vrátiť k Hrobu v horách.

V okamihu, keď otvoríte prvú stranu tretej detektívky Michaela Hjortha a Hansa Rosenfeldta, budete lapení do kvalitného, inteligentného a mimoriadne realistického detektívneho prípadu, dlhého vyšetrovania, mnohých otázok a málo odpovedí. Hrob v horách je pre skutočných gurmánov severských detektívok.

Hrob v horách, ako i predchádzajúce dve knihy autorskej dvojice Hjorth&Rosenfeldt, zakúpite v internetovom kníhkupectve knihcentrum.sk.

5/5

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Nerya 16.2.2015 at 17:07

  Oooo, to vyzerá zaujímavo 🙂 pekná recenzia

  • Reply Orvokki 16.2.2015 at 20:38

   Ďakujem. A ono to naozaj zaujímave je, takže ak máš rada detektívky, dlho neváhaj 😉

 • Reply Wolf Draven 18.2.2015 at 20:36

  Na tuhle knížku si brousím zuby už od oznámení, že vyjde… a po tvé recenzi jdu pro ni 😀

  • Reply Orvokki 18.2.2015 at 23:11

   Skvelé, ale hneď vezmi aj prvé dve knihy, budeš to mať ucelenejšie 🙂

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:18

  […] Hrob v horách (Fjällgraven) – CZ, Host, 2014 (e-kniha I, II)* […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.