O knihách romány

Nádherný román o mostoch, železnici, láske i rodine

13.12.2015

Jan Guillou Stavitele mostu

Autor: Jan Guillou
Názov: Stavitelé mostů
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 560
Orig. názov: Brobyggarna
Preklad: Helena Matochová

. . .

Románom nad 500 strán sa už niekoľko mesiacov vyhýbam. Na nočnom stolíku mám Kvítek karmínový a bílý rozčítaný tak dlho, že by som mohla začať od začiatku. A hneď vedľa Slavné příběhy anglických dějin. S tými tlstými knižkami je to ťažko. Preto netuším, prečo som na letisku začala čítať 560 stranový historický román Stavitelé mostů. Možno som podvedome tušila, že čo je v Kindle, to dočítam. Že tie štyri dni dovolenky mi budú stačiť. Že ten román je tak dobrý, že hneď po návrate si kúpim ďalší diel a keď pár dní na to zistím, že Velké století nie je iba trilógia, kúpim si aj ten štvrtý. A to som si myslela, že historické romány nie sú veľmi pre mňa.

Co bylo včera nebo je ještě dnes divokou fantazií, se zítra stane skutečností. Cesta kolem světa za osmdesát dní, o které napsal Jules Verne, již nebude představovat žádnou výzvu. Svět budeme schopni objet za — osm dní! Podrobíme si vzdušný prostor a většina z nás, kteří jsme dnes tady v sále, se dožije letecké přepravy cestujících, a to nejen mezi různými zeměmi, ale i mezi světadíly.

Bratia Lauritz, Oscar a Sverre sú vo veľmi mladom veku poslaní do mesta, aby pomohli rodine po finančnej stránke. Píše sa koniec 19. storočia, súrodenci stratili na mori otca a život na dedine v Nórsku je drsný. Nemajú na výber, kým dnešné deti by sa hrali s kamarátmi na ihrisku a chodili do školy, bratia sa stanú učňami tamojšieho remeselníka. Ich šikovnosť, vynaliezavosť a tak trošku aj neposlušnosť ich dostane do pozornosti spolku Dobrý úmysel. A chlapci, ktorí mali až do smrti byť na nižšej spoločenskej úrovni zíkajú príležitosť, aká na tú dobu nemala obdoby. Vzdelanie, ktoré ich dostane až na technickú univerzitu v Drážďanoch, aby sa z nich stali inžinieri a stavitelia mostov. Spolok má konečne možnosť ukázať, že železničné spojenie z Bergenu až do Osla je reálne. O mnoho rokov, ale s tými šikovnými chlapcami je to bezpochyby možné.

Nikoho neprekvapí, že Lauritz, Oscar aj Sverre univerzitu dokončia medzi najlepšími. Oveľa väčšie prekvapenie sú ich ďalšie osudy. U každého zohrala úlohu láska, ale u každého iným spôsobom. Do Nórska sa vracia iba najstarší Lauritz a s ťažkým srdcom sa lúči s milovanou Ingeborg. Je presvedčený, že dokáže postaviť železnicu a zároveň získať majetok dostatočný na to, aby presvedčil jej otca, baróna, aby si Ingeborg mohol zobrať za ženu. Mladší Oscar uteká láskou sklamaný do Afriky, aby stál pri rozvoji afrických krajín. A najmladší Sverre? Ten utiekol do Anglicka. Na lásku k mužovi sa zatiaľ v Nemecku ani Nórsku nepozerajú dobre, považujú ju za hriech.

Válka již nebude představovat metodu k vyřešení politických problémů. V tak technicky pokročilém světě, který budete ode dneška po zbytek svých profesních životů spoluvytvářet, bude válčení vykázáno do propadliště dějin. Války jsou primitivní, proto je pojem technologické války contradictio in adjecto, neboli rozpor sám o sobě.

Stavitelé mostů je úvodom do rozsiahleho eposu o troch nórskych bratoch a ich životoch. Začiatok 20. storočia je začiatkom vedecko-technologického pokroku i práv žien, a autor všetky udalosti spracoval do skvelého a pútavého príbehu. Prvý diel je striedaním dejov medzi Lauritzom a Oscarom. Sverre dostane svoj priestor až v pokračovaní s názvom Norský dandy. Stavitelé mostů je o Nemecku, Nórsku a východnej Afrike. Je to príbeh o láske, rodine, cti, železnici i vojne.

Kapitoly sú dlhšie, odohrá sa v nich niekoľko rokov až po prvú svetovú vojnu, a udeje sa neuveriteľne veľa udalostí. Ak vám dejepis tohto storočia priveľmi nejde, nemusíte mať žiadne obavy. Skôr naopak, ešte vás to naláka zistiť si viac. Jan Guillou ani na chvíľku nepoľavil v pútavosti a iba únava ma donútila Kindle vypínať. Ďalšie diely sú kratšie a ak nestratia na kvalite, veľmi rada si na ne vyhradím celý deň.

Kým na jednej strane ma bavilo čítať, čo sa deje na aktuálnych stránkach, bola som nedočkavá posunúť sa ďalej. Veľmi som chcela vedieť, čo sa bude nasledovať, či Lauritz získa svoju Ingeborg, ako si poradí Oscar v Afrike, či sa naozaj postaví železnica z Bergenu… Román ma prekvapil po všetkých stránkach. Svojím rozsahom, námetom i spracovaním. Maximálne ma pohltil a keď sa ma niekto opýta na obľúbený historický román, konečne budem vedieť odpoveď. Stavitelé mostů si prečítajte.

5/5

Tak zněla první důležitá rada, kterou mu v buši dali: Udělej cokoli, člověče, ale neutíkej. V Africe všechno běhá, skáče a v nejhorším případě se plazí rychleji, než ty běžíš. Takže zůstaň stát, člověče! Zůstaň stát a dobře miř.

You Might Also Like

5 komentárov

  • Reply Jana 28.12.2015 at 19:00

    Na tento román jsem úplně zapomněla. Něco jsem o něm zaslechla už loni, měla jsem dokonce chuť si ho koupit, ale pak mě zaujalo něco jiného. Takže dnes jsem si ho zodpovědně zapsala do svého nekonečného seznamu a v následujících letech si jej určitě přečtu. Recenzi jsi napsala moc hezky – lákavě 🙂

    • Reply Orvokki 29.12.2015 at 09:44

      „…zapsala do svého nekonečného seznamu a v následujících letech…“ – to mi pripomína mňa (a asi väčšinu knihomoľov) 😀

  • Reply Jana 29.12.2015 at 21:54

    Beznaděj, že? 😀

  • Reply Piate dovolenkové čítanie | Orvokki's blog 26.9.2016 at 10:44

    […] pokračovanie ságy Velké století. Z prvej knihy Stavitelé mostů som bola nadšená, hoci historické romány nie sú moja šálka čaju. Takže som rada, že […]

  • Reply 1. svetová vojna vo fascinujúcom románe | Orvokki's blog 26.10.2016 at 09:47

    […] veľmi, ako práve Pád titanov. Myslím taký monumentálny román. Je tu sága Velké století (Stavitelé mostů, Norský dandy) od Jana Guilloua, ale tá sa zamerala najmä na osudy rodiny bratov Lauritza, […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.