CZ a SK O knihách

Na motorke Južnou Amerikou

8.9.2018

Autor: Dominika Gawliczková
Názov: Dominika na cestě Jižní Amerikou
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: CPress
Počet strán: 344
Ilustrácie: Dana Ledl (Myokard)

. . .

Meter a pol vysoká blondýna na metrovej motorke cestuje naprieč Južnou Amerikou. To znie ako dosť veľké dobrodružstvo. Anotácia ešte upozorní na to, že sa všetko pokazí a keď Dominika začne dúfať, že sa to zlepší, tak ono sa to nezlepší. Cestopisy ja rada, takže na knihu Dominika na cestě Jižní Amerikou som sa fakt tešila.

V prvom rade by sa patrilo povedať, že to nie je cestopis, ako som si pôvodne myslela. Je to niečo ako denník. Zápisky z ciest a to reálne a úprimné, vrátane všetkého, čo sa na desaťmesačnej ceste môže stať. Menštruácia a tráviace problémy vrátane. Poruchy, čakanie, defekt, nemocnice, čakanie, uhryznutie od psa, čakanie, chudoba, kontrasty, výšková choroba, čakanie. V Južnej Amerike si dávajú na čas.

Spočiatku som mala problém s textom, ktorý mi prišiel slabší. Ale ono to bolo najmä tými očakávaniami. Je to skrátka denník. Niečo ako cestovateľský blog, vydaný knižne, zabalený do skvelých ilustrácií a doplnený fotkami. Geniálne. Vážne, stačilo trošku zmeniť uhoľ pohľadu, naladiť sa na štýl Dominiky a už sa mi to čítalo jedna báseň.

Čo mi ale naozaj chýbalo, bolo časové zaradenie. Občas síce spomenie, že sú Vianoce, Silvester, Valentín alebo že prešiel týždeň. Ale väčšinu času som iba odhadovala, ktorý je mesiac a koľko času ubehlo. Celá cesta totiž Dominike trvala desať mesiacov a niekedy ostala zaseknutá týždne na jednom mieste. Kvôli motorke.

Kým iné cestovateľské knihy zvyknú nalákať na danú oblasť, Dominika dokáže od návštevy celkom odradiť. V recenziách sa často dočítate, že sa zamerala na to negatívne a pozitívne len tak preletela. A viete čo? Dobre spravila. Nakoniec som bola rada, že niekto ukázal cestovanie aj z tejto stránky. Že sa môže fakt veľmi veľa vecí pokaziť, že môže byť ešte horšie, že to stojí kopu nervov i peňazí naviac. Odhliadnuc od toho, že väčšia ľudí by na takú cestu ani nenabrala odvahu, odradili by aj prvotné problémy s motorkou. A potom tie druhé.

Obdivujem všetkým dobrodruhov a cestovateľov, no Dominika tam bude mať popredné miesto. Za to, s akou vervou sa pustila do absolútne každého problému, ktorý ju po ceste stretol. Stretla ich nespočetne veľa.

Kniha je rozdelená na kapitoly podľa štátov, ktorými prechádzala. Kolumbia, Ekvádor, Peru, Bolívia, Argentína, Paraguaj, Brazília a Uruguaj. Koniec každej kapitoly je doplnený fotografiami s krátkym popisom. Na úplnom začiatku cesty je nákres, kadiaľ cestovala a na úplnom konci je, ako mala vybavenú motorku.

Aj napriek počiatočným pochybám, musím knihu Dominika na cestě Jižní Amerikou hodnotiť veľmi kladne. Bavili ma jej zážitky, no najviac otvorenosť, s akou svoje cesty opisovala. Niekomu možno budú chýbať reálie, ktorých je v knihe máličko, ale tie sa dajú načítať aj inde. Dominika ukázala tú svoju realitu, aké je to cestovať sama, na motorke v Južnej Amerike.

4/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Vandráci na cestě Střední Amerikou – Orvokki's blog 2.1.2019 at 06:13

    […] o Dominike, ktorá išla na motorke Južnou Amerikou a ten ma bavil oveľa oveľa viac. (Článok: Na motorke Južnou Amerikou.) Aktuálne mám cestopisov rozčítaných niekoľko a musím zhodnotiť, že Sí, vole patrí k […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.