Adamkova knižnica O knihách

Na farme Axela Schefflera

11.5.2018

Posledné dni to tu je samá detská kniha, všakže? Adamovi sa ich po narodeninách nazbieralo viacero a tie najlepšie, ktoré nás bavia najviac, by som rada trochu ukázala. Aby neupadli do zabudnutia a aby som na ne mohla odkázať vždy, keď sa ma niekto spýta, čo teda „čítať“ s ročným dieťaťom.

Ilustrátora Axela Schefflera som spoznala pomerne nedávno vďaka nádhernej knihe Dráček ZOG a princezna REBELKA. Tá je pre staršie deti. Ani nie mesiac na to som na stránke Svojtka uvidela informáciu o chystanej novinke Na farme. Hneď som podľa ilustrácie vedela, kto za ňou stojí.

Na farme má pohyblivé prvky, ako väčšina kníh vydavateľstva Svojtka. Na rozdiel od obľúbených MiniPÉDIÍ sú ale menšie.

Adamkova najobľúbenejšia strana je s ovečkami, hneď vedel, kde má dať prst, aby s ovečkami pohol.

Aktívne časti sú vážne len drobné. Ovečky na lúke, skok žaby do rybníka, koníka vychádzajúceho zo stajne a zvieratká zatvárajúce sa oči. Posledná časť je podľa manžela trochu desivá.

Každú stranu sprevádza krátky text, ktorý sa rýmuje. Trošku sa mi nepáči, že verše sú dlhé, nečítajú sa s takou ľahkosťou, ako tie o polovicu kratšie. U zvierat je uvedené, aké zvuky vydávajú. Vkladám do toho nádeje, pretože Adamko zatiaľ napodobňuje iba psov a hav hav počujeme vždy, keď ide nejaký po ulici. Alebo na mačku, ktorá nám občas sedí na dvore.

Na farme je určené deťom od roka, kľudne i skôr, strany sú pevné, ako sme u podobných kníh zvyknutí, takže detským rukám i zubom odoľajú celkom dlho. Ilustrácie sú nádherné, veselé a veľmi farebné. Proste Axelovské.

Na farme sme si s Adamkom obľúbili, ja kvôli obrázkom, Adamko kvôli ovečkám, ktorými môže hýbať a robí to vždy, keď knihu zoberie. Keď vás bude Axel Scheffler baviť, v podobnom duchu sa nesie aj ďalšie jeho leporelo 1, 2, 3 v džungli. Obe knižky vyšli (zatiaľ) iba v slovenčine.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.