Adamkova knižnica O knihách

Myšiak Julian

12.6.2019

Myšiak Julián má nevýhodu, že sa ho väčšina zvierat snaží zjesť alebo mu prekážajú. A tak sa im radšej vyhýba. Žije v ústrani, vie ako sa vyhnúť ich pohľadom. Ale nevie, že jedno zviera ho sleduje. Sleduje ho tak dlho, až sa raz ocitnú zoči voči. Lišiak skočí do jeho domu strešným oknom. A zasekne sa. 

A čo teraz? Julian je spočiatku v šoku, pretože lišiak ho vyrušil v spánku a naviac jeho hlava zaberá polovicu domčeka. Lišiak je tiež v šoku, pretože jeho plán nevyšiel a nepomáha ani prefíkanosť, ktorou sú líšky povestné. Neostáva než začať spolupracovať. A komunikovať. 

Myšák jménem Julian je krásny príbeh o nečakanom priateľstve medzi myšiakom a lišiakom. S malým ponaučením aj posolstvom. O kamarátstve, pomoci, spolupráci. A veľmi sa mi páčil záver, kedy sa lišiak a myšiak síce skamarátili, ale nie je to nerozlučné priateľstvo, ale naopak kamarátstvo, kedy si spolu zašli občas na kus reči, no stále mali svoju slobodu. Presne tak, ako im to vyhovovalo na začiatku príbehu.

Veľa obrázkov a máličko textu, okrem strany, kedy sa myšiak zasekne, tam je viet priveľa a Adam ju nikdy nevydrží počúvať celú, musím text skrátiť. Inak ho príbeh bavil od prvého prečítania, najmä postavu líšky si obľúbil, ale to bude jej stvárnením. Je totiž veľká a mnohým stranám priam dominuje. Naopak myšiak je vykreslený vždy maličký a viac v ústraní, občas aby sme ho hľadali.

Autorom je britský ilustrátor Joe Todd-Stanton a Myšák jménem Julian je už jeho štvrtá kniha preložená do češtiny. CPress vydal ešte Tajemství Černé skály, ktorá je podobná, veľa obrázkov, málo textu, pre deti od troch. Alebo aj skôr, ak vydržia pri krátkom príbehu.

Knižka vyšla 23. mája v druhej veľkej Zásielke z Knihozemě. Je to projekt vydavateľstva Albatros Media, kedy v jeden deň vydajú dvanásť detských kníh pre čitateľov do 12 rokov. Možno si spomínate, že minulý rok sme si s Adamkom našli tri knižky pre najmenších čitateľov Gerda, příběh velryby, Kostík hledá přátele a Franklinova létající knihovna (už má aj pokračovanie Franklin a Luna letí na měsíc). Tento rok nás zaujala ešte kniha-nekniha Strom, o ktorej budem tiež na blogu písať a za pozornosť stoja aj tie ďalšie. Napríklad Medvídek na farmě, ak vaše deti zbožňujú posúvacie prvky, Malý princ vo výnimočnom spracovaní s fotoilustráciami Elišky Podzimkovej alebo fakta, mýty a hlúposti o škriatkoch v knižke Skřítci.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.