O knihách populárne náučné

Montessori batole

3.4.2020

Och, aké krásne by bolo prečítať si túto knihu pred dvoma rokmi, keď Adam začínal batoľacie obdobie. Túto knižku považujem za bibliu pre rodičov batoliat. Ukáže vám, že svet detí medzi prvým a tretím rokom je fascinujúci. Asi nikdy v živote som sa nenaučila toľko, ako počas posledných dvoch rokov a asi nikto mi nebol lepším učiteľom, než to moje batoľa.

V knižke je všetko. Od princípov montessori pedagogiky, cez vysvetlenie, čím sú batolatá špecifické, ako k ním pristupovať, ako s ním nájsť spoločnú reč, ako prispôsobiť domáce prostredie, čo ich baví, čo ich nebaví, čo dokážu, čo je pre ne náročné, ako zvládnuť stresujúce udalosti i ako zvládnuť samých seba. Ono tá výchova je totiž najmä o porozumení a o sebe. Kniha je veľmi minimalistická, pútavá, výborne členená a s nádhernými jednoduchými ilustráciami. Ale najmä je komplexná. Nie je to len o pomôckách a prostredí, ale o celkovom prístupe. Je skvelá pre všetkých rodičov, ktorých dieťa je alebo čoskoro bude v tomto období. Úprimne ju každému takému odporúčam, pretože z montessori princípov si môžete skutočne veľa odniesť a uľahčí vám to komunikáciu. Možno sa dokonca vyhnete obdobiu vzdoru a to už za skúšku stojí, no nie?

A ani tá obávaná kapitola o zaspávaní nie je tak zlá, ako som si myslela. Žiadne nechať vyplakať a učiť na spánok v určitých intervaloch. Našťastie. Ale mne je sympatickejšie ostať s Adamom v miestnosti a držať ho za ruku až dokiaľ tvrdo nespí, nedáva mi zmysel, prečo by mal spať sám, keď nechce.

Ak by som knihu čítala na jar roku 2018, dozvedela by som sa neskutočne veľa nového. Prakticky všetko, čo som potom potrebovala vedieť. Za tie dva roky som si na to prišla pozorovaním Adama alebo si to prečítala v iných knihách, článkoch či počula od múdrych ľudí.

Páči sa mi, že existuje knižka, kde je to už všetko zrozumiteľne napísané. Ktorá napráva niektoré mýty o tom, čo montessori je či nie je. A ktorá je tak trochu i návodom. Ale veľmi užitočným a láskavo napísaným. Fakt odporúčam.

Knihu kúpite napríklad na Martinus.sk, affil odkaz tu.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Knihy o výchove a ako to máme my – Orvokki's blog 20.4.2020 at 09:35

    […] Montessori batole […]

  • Reply Najlepšie knihy pre rodičov – Orvokki's blog 12.7.2020 at 08:18

    […] Montessori batole vám pomôže zvládnuť podľa mňa najfascinujúcejšie obdobie dieťaťa. Batoľacie, medzi prvým a tretím rokom. To, kedy začína obdobie vlastného názoru (to negatívne, no známejšie pomenovanie obdobie vzdoru mi stále nesedí), kedy dieťa začína chodiť, rozprávať, chce všetko opakovať, robiť to čo vy, objavovať to, čo vy považujete za preňho ešte nevhodné. Pre mňa i pre autorku knihy Montessori batole sú deti v tomto období úžasné. Môžeme sa od nich naučiť tak veľka a pozorovať ich svet je nesmierne obohacujúce. Vôbec to nemusí byť náročné, čím nechcem povedať, že žiadne náročné chvílke neprídu. Naopak, prídu, pretože dieťa objavuje emócie, no jeho mozog ešte nie je natoľko zrelý a nemá ešte také skúsenosti, aby to zvládlo inak ako krikom alebo plačom. Alebo hodením sa o zem. No dá sa na to pripraviť, dá sa tie malé stvorenia pochopiť a vo veľa prípadoch sa tomu dá i predísť tým, že pochopíte potreby, ktoré batoľátka majú. K tomu vám táto knižka pomôže a to ani nemusíte byť Montessori rodič. Aj o Montessori batole nájdete na blogu článok. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.