O knihách rok 2012 s knihami

Môj rok 2012 s knihami | október

31.10.2012

Sněhulák

Reading copy, recenzia tu.

Klid

Ešteže bol na konci doslov. Nieže by som jej vôbec nepochopila, ale išlo o dosť náročné čítanie, ktorým som sa snažila prelúskať dlhé dva týždne, takže som ocenila vysvetlenie niektorých vecí a vzťahov. Román sám o sebe bol pre mňa nečakaný a v podstate aj dosť komplikovaný. Nie veľa osôb, ale veľa zložitých vzťahov. A veľké časové rozpätie, ktoré nešlo chronologicky. Boli úseky, ktoré ma zaujímali moc, boli úseky, ktoré mi robili problém. Každopádne, toto čítanie nie je asi pre každého. Ja som ale určite rada, že som po knižke nakoniec siahla.

Spi!

Dvaja veľmi rozdielny hlavný hrdinovia s odlišných pomerov, ale spoločným trápením. Dlhá cesta na málo stranách. Striedanie jeho a jej pohľadu na vlastný život i spoločné stretnutia. Pri diele Spi! určite nezaspíte. Chvíľami depresívne, chvíľami krásne. Nevšedné prébehy mám rada.  Už sa teším, že na leto budúceho roka má vyjsť od Annelies Verbeke v českom preklade ďalší román – Záchrana ryb.

Buchty švabachom

Keďže sa mi overilo siahnúť po tituloch finalistov Anasoft Litera, keď mi dal tatino 10€ poukážku na martinus.sk, neváhala som a Buchty švabachom som okamžite pridala do nákupného košíku, aj keď som zahliadla niekoľko priemerných a vlažných reakcií. Príbehy mladých ľudí zo Slovenska, ktorí skúšajú v zahraničí svoje šťastie. V súčasnosti bežná a aktuálna téma o ktorej sa dá písať veľa a Zuske sa to naviac podarilo veľmi pútavým spôsobom. Poviedky na prvý pohľad nesúvisiace, ktoré ale majú veľa spoločného. A jedno malé, ale pre mňa významné plus aj za to, že popri Budapešti, Londýne či Paríži sa jeden dej odohráva aj v Helsinkách.

Mimochodom, viete, že túto knihu si môžete v slovenčine kúpiť do Kindle priamo z amazon.com?

Této tiché noci

Reading copy, recenzia tu.

Matematiko, jsi to ty?

Som si istá, že po prečítaní tejto knihy budete mať aj vy matematiku o niečo radšej. Alebo na ňu aspoň začnete inak pozerať. Pomerne jednoducho ale najmä zrozumiteľne vysvetlené niektoré bežné matemické, štatistické i logické otázky i autorov názor na súčasné školstvo, s ktorým sa dá v mnohom súhlasiť. Určite stojí za pozornosť, bez ohľadu na to aký máte k matematike vzťah. A e-kniha je len za 129 KČ.

Kraď jako umělec

Malá veľká kniha. Malá rozsahom. veľká myšlienkami. Myslím, že prestanem používať slovo originálny. Spracovaním mi pripomína skvelý Restart, s mnohými ideami a nápadmi som sa už stretla a čítala o nich, autor asi nevymyslel nič nové, ale spracoval to do podoby, ktorá zaujme, nenudí, povzbudí, inšpiruje, motivuje… Som z nej nadšená. Výborná knižka, ktorú prečítate za hodinu, ale budete sa k nej často vracať. Aspoň dúfam, podľa mňa za to stojí.

Umění cestovat

V poslednej dobe narážam na samé dobré knižky. Pri tejto ma mrzí len to, že som ju nečítala skôr. Asi tak pred troma-štyrmi rokmi, kedy som začala aktívnejšie cestovať. Alain de Botton mi práve ukázal neuveriteľne inšpiratívny pohľad na jednu z mojích najobľúbenejších činností. Dokázal pomenovať pocity a situácie, ktoré som (síce nie tak intenzívne) cítila, ale nedokázala opísať. Myslím, že odteraz bude moje cestovanie iné. Veľmi sa na to teším a knihu odporúčam všetkým, tým čo cestujú aj tým, čo cestovanie nemajú v láske. Botton vám otvorí oči, aj keď čas trávite výhradne vo svojom bydlisku. Koniec koncov, ako dobre poznáte svoje okolie? Skúste sa naň niekedy pozrieť. Myslím tak naozaj, neponáhlať sa do práce/školy/domov, ale zastaviť sa a všimnúť si detaily, ktoré nám v rutinnej každodennosti unikajú, ale na cudzincov pôsobia niekedy až magicky.

Rozčítané

  • Marcus Chown – Kvantová teorie nikoho nezabije

Zakúpené

  • Pavel Pitter – Hydrochemie
  • Vojen Ložek – Po stopách pravěkých dějů
  • Jozef Michalík a kol. – Geológia stratigrafických sekvencií
  • Ivo Chlupáč a kol. – Geologická minulost České republiky
  • Jan Jandora a kol. – Hydraulika a hydrologie
  • Alain de Botton – Umění cestovat (e-kniha z rajknih.cz)
  • Zuska Kepplová – Buchty švabachom (e-kniha z martinus.sk)
  • Monika Kompaníková – Piata loď (e-kniha z martinus.sk)

Vyhrané

  • Austin Kleon – Kraď jako umělec

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.