O knihách rok 2012 s knihami

Môj rok 2012 s knihami | marec

31.3.2012

Ledový měsíc

Policajt Kimmo Joentaa trávil posledné dni v nemocnici, kde umierala jeho žena. Sanna chorobe podľahla v spánku a Kimmo sa už na ďalší deň vrhá do práce. Práve načas, lebo v Turku niekto v spánku zadusil ženu. A neostane len pri jednej vražde. Niekomu môže Sanna spomenutá snáď v každej kapitole začať vadiť, ale myslím, že autor len chcel dať najavo, aká strata to pre Kimma je a ako sa s ňou vyrovnáva. V knihe mi chýbalo nejaké väčšie napätie a záver na mňa pôsobil, ako keby ho chce autor čo najrýchlejšie ukončiť. Celkovo taká priemerná detektívka.

Mlčení

Po predchádzajúcej knihe som očakávala istý posun k lepšiemu, ale popravde, Mlčení bolo ešte o stupienok horšie. Hlavný dej sa odohráva po dvoch rokoch od Sanninej smrti. Kimmo s kolegami tentokrát rieši prípad zmiznutej dievčiny. Na čom by nebolo nič mimoriadne od iných zmiznutí, keby toto nepripomínalo vraždu spred tridsiatich troch rokov. Zápletka síce zaujímava, ale záver bol obrovské sklamanie. Jan Costin Wagner napísal ešte ďalšie dve knihy s Kimmom Joentaaom, tá najnovšia vyšla minulý rok. Na jednej strane, po dvoch nie zrovna najlepších knihách ma moc neláka čítať ďalšie, na druhej strane, ak by ich nieko preložil, zvedavosť by mi asi nedala a autorovi by som dala ešte druhú šancu. Ale len preto, že dej sa odohráva vo Fínsku.

Netopýří muž

Prvá kniha od Jo Nesbø, niečo ako „Úvod do série Harry Hole“. Zoznamujeme sa s Harryho minulosťou, zistíme čo sa vlastne stalo v Austrálií, ktorá sa spomína aj v ďalších knihách. Netopýří muž nemá ešte také napätie a dej ako ďalšie diela, ale na prvotinu je to výborné.

„Harry zavěsil. Náhle se ho zmocnila divoká zlost a rozčílen hledal něco, co by mohl rozbít. Chopil se láhve whisky a chtěl ji mrštit o stěnu, ale na poslední chvíli se vzpamatoval. Dlouholetý trénink sebeovládání, pomyslel si, odšpuntoval láhev a priložil si ji ke rtům.“

Siddhártha: Indická báseň

Už ani neviem, kto ju odporúčal, ale že je tak krátka, zohnala som si ju aj napriek množstvu iných kníh, ktoré mám v pláne prečítať. Ide o celkom náročné čítanie i keď dej samotný nie je nijak zložitý. Na malom priestore je niekoľko veľkých myšlienok, ktoré stoja za zamyslenie. Začiatok sa mi čítal dosť ťažko, ale po úvode som sa na dej dokázala viac sústrediť a kniha sa mi zapáčila.

„Když někdo hledá, snadno se stane, že jeho zraky vidí jen tu věc, kterou hledá, že nedokáže nic najít, nic do sebe vpustit, protože stále myslí jen na to hledané, protože má jeden cíl, protože je tímto cílem posedlý. Hledat znamená mít cíl. Nalézt ale znamená: být svobodný, být otevřený, nemít žádny cíl. Pospíchaje za svým cílem, nevidíš mnohé, co ti leží před očima.“

Finsko

Tento Bedeker z rady Lonely Planet som dostala od priateľa k narodeninám pred dvoma rokmi, keď som začala plánovať našu cestu do Fínska. Vtedy som ho prečítala celý, rovnako ako všetky ďalšie bedekre Fínska, ktoré som v knižniciach našla. Teraz som sa k nemu vrátila, pretože píšem bakalárku o ochrane prírody vo Fínsku. Je to len jeden z mnoha zdrojov ktoré mám a okrem niekoľkých užitočných informácií mi pripomenul aj tu dvojtýždňovú dovolenku na nádhernom severe.

Zimní oběť

Pôvodne som si knižku chcela nechať až na koniec mesiaca, ale v pauze od bakalárky som nakukla do prvých kapitol. A ako to už pri dobrých detektívkach býva, kapitoly postupujú akosi samo. Takže pauza mi skončila až na druhý deň, keď som prečítala 448 strán napínavého príbehu napísaného krásne poetickým spôsobom ktorý mi ohromne vyhovoval. Dej, príbeh, vzťahy, zápletka, záver, hlavné postavy… ja som jednoducho nadšená a nečakala som, že tak krátko po Jo Nesbø objavím ďalší klenot severskej krimi.

Fyzická geografie Evropy

Počas trojročného štúdia som túto knihu mala požičanú niekoľkokrát a niečo mi hovorí, že na inžinierskom štúdiu ju využijem ešte viacej. Teraz som z nej čerpala informácie k bakalárke, ale len tak pre zaujímavosť som ju nakoniec prelistovala celú. Chcela by som ju vlastniť, ale bohužiaľ je všade vypredaná. Snáď spravia dotlač, alebo aspoň elektronické vydanie.

Národní parky Evropy

Nádherná kniha, ktorá ma zdržovala od písania bakalárky. Stačilo do nej nazrieť a zrazu bolo o niekoľko hodín viac. A k môjmu snu navštíviť všetky národne parky Fínska (zatiaľ mám len tri z 37) sa pridalo navštíviť veľa NP z celej Európy.

Suomi a my

Zborník Suomi a my vydaný pri príležitosti výročia 90. rokov fínskej nezávislosti mám doma už viac ako dva roky. Vtedy to bol môj neoceniteľný zdroj informácií o preložených fínskych knihách (kedysi som si totiž naivne myslela, že tých preložených kníh nie zas tak veľa). Príspevkov som vtedy moc neprečítala. Teraz som si ho zobrala do autobusu a cesta mi utiekla akosi prirýchlo. A opäť som objavila nové informácie z fínskej histórie (ktorá je mimochodom veľmi zaujímavá). (5/5)

Kouzelný papoušek a jiné kýče

Pri prvej poviedky som si hovorila, že mi na tej knižke niečo vadí. Pomerne rýchlo som si uvedomila, že je to čeština. Nie že by som mala s tým jazykom problém, popravde keď čítam knihu, neuvedomujem si, či je písaná po slovensky alebo česky. Lenže tu mi to jednoducho vadilo. Možno preto, že išlo o preklad zo slovenčiny do češtiny, neviem. Každopádne si hovorím, či sa mám pustiť aj do Muziky od Pišťanka v českom preklade, keď už to mám požičané. Inak poviedky sú super, najmä tie s Kúcanským. Vilikovského tvorbu som doposiaľ nepoznala a keby poviedky nevydá Kniha Zlín, asi by som sa k nej ani nedostala. Mám totiž obdobie, že ak vidím v knižnici niečo od nakladateľstva Kniha Zlín, tak si to požičiam bez ohľadu na to čo to je a od koho to je.  Čo je skvelý spôsob, ako spoznať nových a nie moc známych autorov. (4/5)

Zahradník pana Darwina

Samotný príbeh nepresahuje 100 strán, ale ide o pomerne náročné čítanie. Aspoň teda ja som sa na to nevedela akosi sústrediť. Kristina Carlson zvolila zaujímavý štýl, vynechávala interpunkciu a miestami som mala pocit, že čítam poéziu. Myslím, že táto kniha sa nedá pochopiť na prvý krát. Obdivujem preklad Václava Piskořa a ďakujem aj za jeho doslov, ktorý mi pomohol knihe aspoň trochu porozumieť.

Rozčítané

  • Elizabeth Gilbert – Jedz, modli sa a miluj
  • Gabriella Håkansson – Mozkoman
  • Mons Kallentoft – Letní smrt

Zakúpené

  • Sofi Oksanen – Stalinovy krávy
  • Cara Hobday a Jo Denbury – Foodstyling
  • Elizabeth Gilbert – Jedz, modli sa a miluj (e-kniha z martinus.sk)
  • Banana Jošimoto – Dovidenia, Cugumi
  • Chriss Pellant – Horniny a minerály
  • Kolektív autorov – Odmaturuj z chemie

Vyhrané

  • Sam Christer – Odkaz Stonehenge

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.