O knihách rok 2012 s knihami

Môj rok 2012 s knihami | júl

31.7.2012

Osamelosť prvočísel

Neskutočne deprimujúca a zaujímava kniha.

Se šarmem Pařížanky

Pre prečítaní tejto knihy budete mať zaručene chuť sadnúť do prvého lietadla a odletieť do Paríža (ak vás desí lietadlo, jazdí tam Student Agency bus). Nezabudnite si pribaliť Moleskine Paris aby ste sa nestratili. Škoda, že som túto knižku nemala pred viac ako rokom, kedy som cez Paríž cestovala. Na druhej strane, o dôvod viac sa tam čo najskôr znovu pozrieť.

Dobrý brat, zlý brat

Strašne nerada píšem negatívne o fínskych knižkách, ale toto bolo naozaj slabé.

Smečka

Fakt má tá kniha 400 strán? Lebo sa čítala neuveriteľne rýchlo, stačil mi jeden deň, hneď ako som začala čítať som ignorovala všetko ostatné. Moje prvotné obavy, že pôjde o nudnú a nezaujímavú teenagerskú fantasy s vlkodlakmi boli našťastie veľmi rýchlo zahnané. Smečku som považovala za obdobu ságy Twilight (kde som len s námahou dočítala prvý diel) alebo Škola noci (kde som síce prečítala päť dielov, ale popravde ma to nijak moc nebavilo). Našťastie som sa mýlila. Záver bol síce mätúci, nie všetky postavy mi boli sympatické, ale celkový dojem je viac než kladný a ja som bola príjemne prekvapená. Takže ďalší prvý diel, ktorý ma zaujal natoľko, že sa pustím do pokračovania.

Modrá krev

Ešte na začiatku knihy som si myslela, že by ma zaujala, ak by som mala približne 14 rokov. Na konci knihy mi bolo jasné, že by ma nezaujala nikdy (naviac v štrnástich som čítala Tolkiena). Ale dočítala som. Takže tu máme príbeh o krásnych, bohatých, inteligentných… a mimoriadne nudných upíroch. Príbeh zasadený do súčasnosti, ktorý ale občas skočí do minulosti. Od začiatku do konca autorka informuje nielen o tom, čo majú postavy na sebe, ale hlavne akej značky to je. Snaží sa vytvoriť atmosféru bohatstva a luxusu, ale vôbec sa jej to nedarí. Normálne nemám problém s hoc aj 500 stranovou knihou, ale tu bolo utrpenie aj tých 240 strán. Upírske romány asi nie sú pre mňa, jediný ktorý ma pohltil a s fantastickou atmosférou je Ať vejde ten pravý od John Ajvide Lindqvist.

Něžnost

Presne takúto knihu som si chcela už veľmi dlho prečítať. Dostala som ju od priateľa na cestu do vlaku a čítala som ju s obrovskou radosťou. Nádherný príbeh z ktorého som bola nadšená ešte veľmi dlho. Perfektné letné čítanie.

Jaká jsem

Mala som hodinku a pol čas a chcela som si prečítať niečo jednoduché a krátke. Jaká jsem je síce krátka kniha, ale jednoduchou by som ju nenazvala. Neviem, aký presne viedla hlavná hrdinka život pred zoznámením sa s Blonďákom, ale ja osobne som ju mala za pomerne inteligentnú ženu. Lenže vzťah s mužom, ktorý len nedávno opustil väzenie ju ničí fyzicky i psychicky. Ak sa to vôbec dá nazvať vzťahom. Ale kniha ma zaujala, chcela som vedieť ako a či vôbec sa z toho vyhrabe. Hoci som trochu predpokladala taký koniec aký bol, v skutočnosti som neverila, že to tak naozaj skončí. Nezvyčajná sonda do života ženy s nezvyčajným životom.

Umění vládnout

Na 112 stranách vyjadrenie snáď k všetkým aktuálnym problémom, pomaly aj s návodom na riešenie. Tým nechcem povedať že táto kniha je zlá. Sú v nej myšlienky, ktorá stoja za pozornosť, o jednotlivých problémoch by sa malo určite viac diskutovať a myslím že je dobré ak o nich píše osoba verejnosti známa. Ale je to príliš malý priestor na tak veľa prípadov.

Národní satanista

Trošku viac som sa o knihe rozpísala tu.

Za tie prachy to stálo

Hotová telenovela. Ale nech vás to neodradí. Dlho mi trvalo, než som sa odhodla pre túto knihu. Som trošku skeptická voči slovenským spisovateľom a ani anotácia ma nepresvedčila, že pôjde o zaujímavý príbeh. Svoju skepsu budem musieť zahodiť a začať viac čítať súčasnú slovenskú literatúru a keď sa dej dostal do časti, ktorá už v anotácii nie je zahrnutá, začal byť viac ako zaujímavý.

Celá kniha je rozdelená do troch kapitol – Včera, Dnes a Zajtra, no opisuje udalosti v priebehu mnohých rokov. Prelínajú sa viaceré časové obdobia, čo na jednej strane pôsobí chaoticky na druhej strane, chaotické je to iba na prvý pohľad a knihu to celkom osviežilo. Stratená v čase som nebola ani raz. Celé sa to točí okolo Simony, ale nechýbajú aj udalosti videné ďalšími osobnosťami, ktoré viac či menej do Simoninho života zasahujú. Tým, že časová os dosť skáče, len ťažko sa dá predpovedať pokračovanie, no ku koncu vám už niektoré detaily dojdú skôr, ako budú vysvetlené. Posledná veta v anotácií by nemala byť „Zbaví sa Simona tieňov minulosti?“ ale skôr niečo v zmysle „Ako moc môže Simonina minulosť zamotať jej budúcnosťou?“. Za tie prachy to stálo je dosť dobrá kniha, ale hodí sa skôr k jesennému popíjaniu čaju počas upršaných chladných dní než ako letné čítanie na pláž.

Sestra

Ďalšia kniha o ktorej sa celkom dosť hovorilo a ja som jej preto neodolala. Hneď od začiatku ma zaujal spôsob, akým je dej odvyprávaný. K tomu nevšedná zápletka s nečakaným koncom a ja sa pridávam k nadšeným fanúšikom tejto netradičnej detektívky.

Zakúpené

  • Christopher McDougall –  Zrozeni k běhu (Born to Run)
  • Dubrovník a Dalmatské pobřeží 10 nej
  • Berlín 10 nej
  • David Foenkinos – Něžnost (e-kniha z kosmas.cz)
  • Rosamund Lupton – Sestra (e-kniha z rajknih.cz)
  • Martina Monošová – Zlodeji bozkov (e-kniha z rajknih.cz)
  • Silvia Koscelanská – Za tie prachy to stálo (e-kniha z rajknih.cz)
  • Erlend Erichsen – Národní satanista (e-kniha z rajknih.cz)

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.