O knihách rok 2012 s knihami

Môj rok 2012 s knihami | január

31.1.2012

Time Out

Kluun napísal nádhernú knihu o rakovine a nevere jedného manželského páru. Toto je jej pokračovanie. Carmen je mŕtva a Stijn sa po drogovo alkoholových večeroch vydáva so svojou dcérkou do Austrálie. Už to nie je tak dobré ako Tretí poločas, ale aj tak má ta kniha niečo do seba.

Mžik

Myslím že Malcolma Gladwella pozná dnes už každý. Toto je moja druhá kniha od neho. Bod zlomu ma zaujal o niečo viacej, ale aj Mžik je plný prekvapivých poznatkov.

Čtyři poslední věci

Pokračovanie Ľavej ruky Boha. Začiatok bol zaujímavý a hoci sa dej dostal neskôr do trochu nudnej fázy, koniec bol perfektný a ja už sa neviem dočkať záverečného dielu.

Pokoj

„Väzenie“ z pohľadu dieťaťa vlastne ani nemusí byť väzenie. Jack sa v Izbe narodil a žil prvých päť rokov. Nič iné nepozná. Jeho Mami mu vytvorila vlastný svet. Lenže Mami je vo väzení nedobrovoľne už sedem rokov a chce ísť von.

Sněženky

Túto knihu som dostala zadarmo k jednej objednávke. Hoci som moc nevedela o čom je, istú dobu som ju mala vo svojom wishliste na martinus.sk. Po celý čas som očakávala niečo naozaj dramatické, ale autor už počas deja naznačoval o čo ide, takže sa žiaden prekvapivý záver nekonal. Ak by ste mali o knižku záujem, dala som ju do projektu knihobežník.

Skleněný pokoj

Jedna z najlepších kníh aké som v poslednej dobe čítala. Vôbec som si nemyslela že by ma mohla baviť, ale nakoniec som sa od nej nevedela odtrhnúť.

Smrť a ružové lodičky

Detektívka o detektívkaroch. Od americkej autorky z anglického prostredia. Chcela som si dať zmenu oproti severským krimi, ktoré som minulý rok často čítala a táto kniha ma vôbec nesklamala. Prekonala všetky moje očakávania. A že som ich mala vysoké. Minulý rok som narazila na recenziu, ktorá knižku vychválila a ja som ju odvtedy mala zafixovanú ako must read.

Projekt šťastia

V lete som si prečítala recenziu na blogu Luxusní život vanilky (btw. skvelý blog) a bola som presvedčná, že tú knižku si musím zohnať. Nakoniec som ju darovala mame na Vianoce a tento mesiac sa dostala ku mne. Hoci Gretchen píše fantasticky, nechcela som ju „zhltnúť“ za jeden podvečer a vyhradila som si na ňu viac dní. Myslím že ju budem mať ešte pár dní na stolíku a občas do nej nakuknem pre po nejaké typy. Naozaj inšpiratívna a povzdbudzujúca knižka.

Dítě zvané „To“

Toľko utrpenia na tak málo stranách.

Konečné řešení

Pocta Sherlockovi Holmesovi (aj keď jeho meno nie je v príbehu ani raz spomenuté). Príbeh o stratenom papagájovi, chlapcovi čo nerozpráva, jednej vražde a starcovi, čo chová včely. (3/5)

Pentagram

Túto knižku vyhral priateľ ešte v októbri, ale z rôznych príčin som sa k nej dostala až teraz koncom januára. Neviem ako to Jo Nesbø robí, ale od jeho kníh sa nedá odtrhnúť. A je jedno, že sú dlhé, na začiatku na vás vyskočí množstvo postáv a dejov a vy z toho máte zmätok. Celá kniha je napínavá, zaujímava a po jej dočítaní máte chuť siahnúť po ďalšej (btw. Spasiteľ vychádza na Slovensku u Ikar vo februári a v ČR cez Kniha Zlín v marci. Snehuliak bude na jeseň).

Finské pohádky I

Ide o výber rozprávok z prvého dielu súboru Suomalaiset kansansadut I–VI. Fínske rozprávky sú iné ako tie, ktoré nám rozprávali naši (pra)rodičia. A mnohých asi prekvapí, že je v nich plno erotiky i keď prekladateľ sa v českom  vydaní určite miernil. (5/5)

Ozveny mŕtvych

Túto knihu som začala čítať už niekedy v júly, ale po dvoch-troch kapitolách som ju vždy odložila a do konca roka som sa dostala sotva do polovice. Nie že by bola zlá, začiatok vyzeral sľubne, ale celé to pátranie po rokoch začalo skĺzavať do nezaujímavej roviny a mňa vlastne už ani nezaujímalo, ako sa to skončí (pri napínavých knihách si zvyknem prečítať poslednú stranu/kapitolu/odstavec skôr, po čom ma kniha zaujíma ešte viac a príde mi aj viac napínava). Koncom januára som si ale povedala, že ju dočítam skôr ako zabudnem už prečítané. Hoci bol záver prekvapivý, Ozveny mŕtvych mi z celkového pohľadu prídu priemerné  a jediné kapitoly ktoré ma naozaj bavili boli tie s Nilsom Kantom.

Vampýra: 8. Krvavá bible

Keby je Vampýra ako jedna kniha, je veľmi nepravdepodobné, že by som po nej siahla. Ale ako séria 31 preložených, približne 50 stranových príbehov, je to nenáročné čítanie do čakárne u zubára alebo keď cestujem na trase Banka – Topoľčany. Podpriemerná kvalita, ale svojím spôsobom ma to baví a občas sa udeje aj niečo zaujímavé. (2/5)

Rozčítané

 • Frans Eemil Sillanpää – Umírala mladičká
 • Simon Mawer – Mendelův trpaslík

Zakúpené

 • Hilkka A. Lindroos – Finština nejen pro samouky
 • Jo Nesbø: Headhunters – Lovci mozgov
 • G.M. Malliet – Smrť a ružové lodičky
 • Georges Simenon – Maigretova gangsterská partie, Maigret a bláznivá stařenka
 • Thierry Serfaty – Zakázaná noc
 • Henning Mankell – Číňan ( e-kniha z kosmas.cz)
 • Marcus Chown – Musíme si promluvit o Kelvinovi (e-kniha z kosmas.cz)
 • Marcus Chown – Kvantová teorie nikoho nezabije (e-kniha z kosmas.cz)

You Might Also Like

1 Comment

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | apríl | Orvokki's blog 29.4.2012 at 19:24

  […] najviac. Ale nadchla ma aj druhá a tretia časť. V neposlednom rade som si užívala, že od januára som sa opäť dostala ku knihe v […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.