Adamkova knižnica O knihách

Môj deň malých rozprávačov

13.4.2019

Jednou z troch noviniek medzi Veľkými knižkami pre malých rozprávačov je Můj den, takže dnes vám trochu predstavím túto knižku. Asi poznáte knižky Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Bernerovej, prípadne Co se děje… od Anne Suessovej. Můj den mi tieto knižky trošku pripomenulo, aj keď samozrejme grafika je iná.

Můj den má úvodné zoznámenie a päť scén. Na každej strane nájdete niekoľko postáv. Napríklad bábkarku Lucku, dvojčatá Petra a Pavla, kvetinárku Mílu, hasiča Felixa, súrodencov Sofiu a Lukáša so starými rodičmi, policajta so synom Benom a ďalšie rodiny.

Prvá dvojstrana s mikropríbehmi začína vo veľkom dome. Deň začína, smetiari odnášajú smeti, psíčkari sa stretávajú vo dverách, malý chlapec odmieta kašu, dievčatko vstáva, zato iné rodiny sú už na prechádzke alebo čakajú na autobus a chystajú sa niekam vyraziť.

V meste to žije, deti sa stretávajú v škôlke, tie menšie cvičia jogu s rodičmi, tie staršie zasadajú do školských lavíc. Ľudia nakupujú a svoju smenu majú aj policajti. A jejda, šoférovi v kabriolete odletela baretka.

Poobede sa park naplní ľuďmi, ktorí sa chcú hrať, športovať, behať, oddychovať, vychutnať si zmrzlinu, zahrať na gitaru alebo piknikovať. Lucka deťom predvádza bábkové divadlo. Detské ihrisko je v obložení ďalších detí, vietor zosilnel a vo vzduchu lietajú šarkany. Nájdete ďalšie detaily?

Deň ešte nekončí, na farme pri vode je tiež dobre. Deti môžu ísť za zvieratkami, rodičia posedieť pri káve a sendviči. V jazere sa dá kúpať, na brehu grilovať. A čo tak vyraziť si na prechádzku na koni?

Ale pomaly už sa stmieva, obyvatelia sa vracajú do svojich príbytkov. Posledná dvojstrana končí tam, kde knižka začala, vo veľkom dome. Ale atmosféra sa zmenila. Rozsvecujú sa svetlá, čítajú knižky pred spaním, večera, umyť a spinkať. Vyzerá to, že všetky postavy majú za sebou krásny deň.

Myslím, že viac netreba popisovať. Můj den si zachováva formát ostatných knižiek z edície Velká knižka pro malé vypravěče. Je plná postáv, činností a detailov, ktoré budete objavovať pri každom čítaní. Deti nemusia vedieť čítať, budú si vymýšľať vlastné príbehy. Môžu počítať i hľadať.

Můj den je veľmi farebná knižka a vyžaruje príjemného ducha. Aj keď občas dôjde k drobným nešťastiam, celkovo ľudia, dospelí i deti, pôsobia spokojne a veselo. Rodiny sú spolu, trávia čas vonku. Nikto si nerobí selfie ani nepozerá do mobilu. Bavia sa spolu, jedia, hrajú sa. Nájdeme postavy rôznych národností, rás i veku. Adamka veľmi zaujal chlapec na vozíčku a veľmi často naňho ukazoval so záujmom, čo to je.

Je to idylka, ale veľmi reálna a nádherne nakreslená. Ak chcete deťom ukázať, ako môže vyzerať váš deň, je to veľmi vhodná kniha. Ak s deťmi takto deň trávite, o to lepšie.

Za knižku k recenzii ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.