CZ a SK O knihách

Milada, Bárka a losos v kaluži

4.12.2017

Autor: Markéta Lukášková
Názov: Losos v kaluži
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Motto
Počet strán: 224

. . .

Jedna je cynická, druhá je mŕtva. Bára a Milada, vnučka a babička. 

Losos v kaluži, kniha, ktorá ma zaujala vďaka ilustráciám. A to ich tam ani veľa nie je, čo je škoda, bezpochyby by sadli aj do príbehu, či už ako malá dekorácia začiatku kapitoly, alebo celostranový predeľ medzi nimi. Stojí za nimi Lada Brůnová, najinšpiratívnejšia osoba na facebooku. Ale o nej kniha nie je. (Jej príbeh sledujte tu.)

Bára patrí do generácie súčasných mladých, generácie Y. Sama si z nich ale robí skôr srandu svojim cynickým pohľadom a tak úplne nechce byť ako oni. Ani nie je. Jej babička Milada má niečo medzi tou tradičnou starostlivou babičkou a modernou, ktorá sa vymyká bežným stereotypom. A zrazu tu nie je.

Bára sa musí vyrovnať so stratou poslednej blízkej osoby. Do toho beznádejný vzťah, divná spolubývajúca a vždy dokonalá kamarátka. Niekedy ani humor nestačí a chce to niečo viac, zásah zhora, zázrak alebo aspoň znamenie, ako ďalej. Alebo zmenu prostredia.

Knihu Losos v kaluži českej žurnalistky a copywriterky Markéty Lukáškovej som si zamilovala z niekoľkých dôvod. Už spomínané ilustrácie Lady Brůnovej, ktoré ma ku knihe pritiahli, malý formát, ktorý sa výborne čítal jednou rukou pri kočíkovaní v parku (prečítané za tri dlhšie výjazdy, z toho jeden v daždi, stránky vydržali) a fajn príbeh, zabalený do vtipného jazyka súčasnej generácie, podtrhnutý cynizmom.

A vôbec mi nevadí, že dej bol občas predvídateľný a koniec unáhlený.

Občas som mala výhrady k dejovej línii Milady, miestu, kde sa ocitla, ale Markéta to postupne celkom dobre vysvetlila. Samozrejme, nejaké muchy by sa našli, ale nie je dôvod ich hľadať. A mne sa nechce moc prezrádzať, pretože by som vás prekvapila o pomerne zaujímavú časť príbehu.

To jediné, čo môžem chváliť bez toho, aby ste mi po prečítaní knihy napísali, že som prezradila až príliš veľa, je jazyk a humor. Takže to pozor, možno vám nesadne. Ale chce to nadhľad, táto kniha má potenciál osloviť širšie publikum, mladú generáciu a tým nemyslím teenagerov, ale všetkých tých skoro dospelých, čo by 20-30 rokov dozadu už mali svadbu, dom i dieťa, ale teraz budujú kariéru, študujú zvláštne obory alebo cestujú po svete. A o usadení sa akosi nechcú počuť. Nie teraz, nie tu.

Zaradenie hovorového jazyka môže dopadnúť buď katastrofálne a nútene alebo prirodzené tak veľmi, že ho vlastne ani nevnímame. Losos v kaluži je našťastie ten druhý prípad. O to lepšie sa číta. Poznáte to, stránky odsýpajú, dej ubieha, koniec ani neviete ako. Vlastne je škoda, že skončil tak rýchlo.

Odporúčam? Samozrejme. Nie iba pre generáciu Y, ale tú bude baviť najviac. Pretože sa v nej uvidia, či už na jednej strane, alebo tej druhej. No baviť bude aj mladších a verím, že chytí aj starších.

4/5

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply November s Adamkom | Orvokki's blog 16.12.2017 at 14:56

    […] stenu a svetielka na domčekovú posteľ, ktorá sa mu vyrába. Prišli mi z Albatrosu dve novinky, Losos v kaluži a Šlehačková oblaka. Na víkend prichádzajú moji rodičia. Mamina uštrikovala Adamkovi […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.