O knihách populárne náučné

Michael G. Gill – Jak mi Starbucks zachránil život

18.7.2011

Dnes mi v knižnici udrela do očí kniha Jak mi Starbucks zachránil život. Keďže som ju mala na martinuse vo wishliste, aj napriek kope iných kníh, ktoré som už mala v rukách som si ju zobrala. A po príchode domov som sa do nej pustila hneď po omnoho kratšom titule Muž, který sázel stromy, ktorý tiež odporúčam. Čítanie na pár minút, ale s krásnou myšlienkou.

Michael Gates Gill sa narodil do bohatej a vplyvnej rodiny. Vyštudoval Yale, hneď po univerzite nastúpil na dobré miesto kde získal niekoľko povýšení, skvelo zarábal a mal mnohé výhody. Patril k vyššej spoločnosti, stretával sa so známymi osobnosťami. Popritom sa stihol oženiť a mať deti.

Lenže potom ho z práce vykopli, jeho milenka otehotnela, so ženou sa rozviedol a našli mu vzácný nádor na mozgu ktorý mu spôsoboval problémy s jedným uchom. Michaelov život sa zmenil. K horšiemu.

„Pokora povznáší.“

V deň kedy to naozaj nečakal, si dopriaval poblíž domovu z detstva latté v Starbucks. Jeho posledná radosť. Afroameričanka sa ho položartom spýtala, či nechce prácu. Michael ju  podstate ani nechcel, ale potreboval ju. A tak začal pracovať v Starbucks. Nie poblíž domova, ale v štvrti, ktorú dovtedy považoval za čosi nehodné jeho pozornosti a nieto ešte návštevy.

Jeho šéfkou bola žena Afroameričanka ktorá sotva vyštudovala strednú školu a jeho nová „kariéra“ začala pri umývaní záchodov a vynášaní smetí. Veľká zmena oproti životnej úrovni akú mal niekoľko rokov dozadu. Ale Michael dokázal odstrániť predsudky, pretože teraz bol on menšina, nie afroameričania pracujúci v Starbucks.

„Projev trochu lásky…“

V 240 stranovej knihe píše Michael o svojej ceste z pozície kreatívneho riaditeľa reklamenj spoločnosti JWT na baristu v Starbucks. Popisuje svoje detstvo, zákazky pre známe značky, stretnutia so slávnimy ľudmi, podmienky v akých vyrastal ale hlavne pocity s akými bojoval keď o všetko prišiel a začal pracovať v Starbucks. Nevyhýba sa firemnej kultúre a porovnáva politiku súčasnej i minulej práce. Kniha má 10 kapitol a každá začína citátom, ktorý je na kelímku od kávy.

Michael jednoducho napísal svoj životný príbeh pútavou formou. Ukázal, že niekedy k ozajstnému šťastiu nepotrebujeme lukreatívnu prácu. Jeho ďalšia kniha nesie názov How to Save Your Own Life. Odporúčam čítať v kaviarni Starbucks. I ja, čo kávu nepijem a nemám rada som na ňu dostala chuť.

www.mikegatesgill.com

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.