O knihách young adult

Medzi ňou a slobodou stojí dvadsaťtri mužov

29.10.2015

Tron zo skla

Autor: Sarah J. Maas
Názov: Trón zo skla
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 376
Orig. názov: Throne of Glass
Preklad: Elena Guričanová

. . .

Vydržať v prísnom pracovnom tábore a v mizerných ľudských podmienkach pracovať v soľnej bani dokáže málokto. Celaena Sardothien (stačí, keď jej budete hovoriť Selejna) tam otročí už rok. V reťaziach a obklopená ozbrojenou strážou. Pretože je nájomnou vrahyňou. Najlepšou, najobávanejšou. Raz spravila chybu a teraz sa snaží iba prežiť. No a zrazu stojí pred korunným princom Adarlanu a dostane nečakaný návrh, ktorý by jej jedného dňa mohol zaručiť slobodu. Ak…

Nečakaný návrh by jej však mohol poskytnúť príležitosť na útek. Keby sa dostala za múr, zvládla by to. Utekala by a utekala, zmizla by v horách a žila si v zelenej divočine, na koberci z borovicových ihličiek a s nebom plným hviezd namiesto prikrývky. Zvládla by to. Potrebovala len preniknúť za múr. Raz sa už dostala tak blízko…

Celaena nie je úplne ukážková hrdinka, Trón zo skla nie je perfektná kniha a Dorian ani Chaol nie sú dokonalý mužský idol. Ale no a čo, aj tak má kniha skvelé čaro, čím si ma získala.

Prečo áno?

 • Celaena má rada knihy, veľa číta, je síce nebezpečná, ale vlastne celkom milá, občas drzá, občas otravná. Dokáže sa pretvarovať, ale nie je bezchybná.
 • Dorian i Chaol sú takí správni a ľudskí. Obaja majú svoje chyby, ale i svetlé stránky.
 • Erilea. Milujem fiktívne krajiny. Pán prsteňov, Hry o trůny… no a teraz Erilea. Naviac mi to pripomína Erathiu, čo je krajina v absolútne geniálnej PC hre Might and Magic VII: For Blood and Honor.
 • Intrigy, úklady a rôzne nástrahy. Aj keď je pomerne jasné, kto je ten dobrý a kto ten zlý.
 • Hrad v Riftholde. Tam sa to celé odohráva a ako to už na takých miestach býva, skrývajú všelijaké tajomstvá. Ale nebudem vám ich spoilerovať, iba prezradím, že tam nechýba knižnica.

Prečo nie? Má to šesť dielov a dva ešte nevyšli. A preto je od začiatku jasné, že Celaene sa nič smrteľné nestane. Na druhej strane, akcia, napätie ani rôzne zvraty deju nechýbajú.

Ak milujete young adult fantasy, je veľmi pravdepodobné, že už čítate i druhý diel, ak uprednostňujete iné žánre… nuž, ak máte chuť vyskúšať niečo nové, Trón zo skla vlastne vôbec nie je na zahodenie. Ja si pokračovanie určite prečítam.

4/5

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Knihy v srdcích 29.10.2015 at 12:28

  Krásná recenze a souhlasím s ní. Je to skvělá YA fantasy, ale na druhou stranu to není nic světoborného. Ale další díly si určitě přečtu, protože děj utíká jedna báseň a autorka mě dokázala nejednou překvapit 🙂

  • Reply Orvokki 29.10.2015 at 13:46

   Ďakujem, mám radosť, že sa i tento stručný variant páčil 🙂 . Koruna z temnoty v slovenčine vychádza ešte pred Vianocami, tak si ju asi napíšem do wishlistu.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.