napätie O knihách

Max Brooks – Svetová vojna Z

3.10.2014

Autor: Max Brooks
Názov: Svetová vojna Z – Dejiny svetového konfliktu so zombie
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Premedia
Počet strán: 328
Orig. názov: World War Z (An Oral History of the Zombie Wars)

. . .

Videli ste film s Bradom Pittom a sympatickou Mireille Enos v hlavnej úlohe? Ak nie, určite to napravte. A potom sa pustite do knižnej predlohy, aby ste vedeli, ako bol svet varovaný, ako nastala Veľká panika, kedy nastal obrat a čo spôsobila Totálna vojna. Film  si zobral z románu Maxa Brooksa iba názov a námet a hoci bol podľa mňa skvelý, kniha vám toho povie podstatne viac.

„Strach,“ vravieval, „je najcennejšou komoditou vo vesmíre.“ Úplne mi to vyrazilo dych. „Zapnite si televízor,“ povedal. „Čo vidíte?“ Ľudí predávajúcich svoje produkty? Nie. Ľudí predávajúcich strach, že budete žiť bez ich produktov.“ Do riti. Po prvé, mal pravdu. Strach zo starnutia, strach zo samoty, strach z chudoby, strach zo zlyhania. Strach je našou najzákladnejšou emóciou. Strach je primárny. Strach predáva.

Svetová vojna Z nie je typický román s hlavným hrdinom, ktorý sa prebojuje tisíckami zombíkov až do víťazného konca. Max Brooks to zobral z iného konca a knihu napísal tak, až má čitateľ pocit, že toto sa naozaj stalo. Podtitul Dejiny svetového konfliktu so zombie je oprávnený. Hneď v úvode predstaví svoj štýl. Toto je záznam najväčšieho konfliktu ľudských dejín […] z konečnej verzie správy vymazali takmer polovicu toho, čo som odovzdal. […] „Priveľa názorov, priveľa pocitov.“ […] osobný opis dejín […] Táto kniha je predovšetkým knihou spomienok.

„Na to jediné sa môžete spoľahnúť – keď vedieme jednu vojnu, už sa pripravujeme na druhú.“

Kniha je rozčlenená na jednotlivé obdobia. Varovanie, Vina, Veľká panika, Obrat, Domáci front: Spojené štáty Americké, Okolo sveta a nad ním, Totálna vojna a Zbohom. V každej kapitole sa stretneme s ľuďmi z celého sveta, zo všetkých pozícií a spoločenských úrovni. Každý z nich prežil a každý má čo povedať. A postupne odkrývajú pozadie, priebeh i katastrofálny záver konfliktu ľudí so živými mŕtvymi.

Vojaci a armáda, politici, vedci, lekári, ale i bežný občania, ktorí kedysi zdvíhali telefóny a písali správy do počítača. Tí všetci musia spojiť sily, aby dokázali prežiť vo svete, kde väčšina ich blízkych bola premenená, kde bežné konzumné veci strácajú zmysel a najhodnotnejšími sú tí, čo vedia opravovať, montovať, pestovať, pracovať a bojovať.

Vitajte vo svete, kde na vás z jednej strany útočia zetká a z druhej vlčie deti, divoké šelmy, osamelý bojovníci a ľudia, ktorí sa z psychického šoku správajú ako zombie. Vláda už dávno nie je, armáda zo svojimi najlepšími zbraňami zlyháva a nádej umiera každou minútou, pretože vo vedľajšom meste, štáte či kontinente to nie je o nič lepšie.

Je ironické, že jediným spôsobom, ako zabiť zombie, je zničiť mu mozog, pretože ho vôbec nepoužívajú. Nemali vodcu, následnosť velenia, nekomunikovali a nespolupracovali. Nemohli sme zabiť prezidenta, udrieť na ich hlavný stan. Každý zombie je vlastnou, samostatnou, automatizovanou jednotkou, tak sa dá vlastne stručne zhrnúť celý konflikt.

Absolútne perfektná atmosféra. Čítala som po večeroch a kedykoľvek som vyhliadla z okna na ulici (čo robím často, milujem náš výhľad na ulicu), čakala som na hordu zetiek a v hlave si premietala únikový plán. Brooks vás vtiahne do deja fantastickým spôsobom a vy mu hltáte každé slovo. Každý z rozprávačov konfliktu vám ukáže boj zo svojej strany. Pretože to bol boj každého. Zistíte, ako sa cítili ľudia v ponorke, na medzinárodnej vesmírnej stanici, v Himalájach, trópoch i uprostred zamorenej aglomerácie. Nikto to nemal jednoduché a každý príbeh bol dôležitý a mal svoje miesto.

„Ale no tak, človeče. Dá sa „vyriešiť“ chudoba? Dá sa „vyriešiť“ kriminalita? Je niekto schopný „vyriešiť“ choroby, nezamestnanosť, vojnu alebo iný spoločenský herpes? Do pekla, jasné, že nie. Môžete len dúfať, že sa vám ich podarí zvládnuť natoľko, aby ľudia žili relatívne pokojne. Nie som cynický, som len dospelý.“

Svetová vojna Z je výnimočná kniha, ktorá si čitateľa získa prostredím, príbehmi, ale i zaujímavými myšlienkami, ktoré platia aj v našom svete. Nie je to len príbeh o zrážke s oživenými mŕtvolami. Je to hlavne o nás ľuďoch, o našej psychike a správaní a schopnosti bojovať… alebo to vzdať.

5/5

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Prichádza slovenská post-apokalyptická YA dráma | Orvokki's blog 6.4.2015 at 09:06

  […] post-apo? Skúste knihy Léčitel, Metalurg, Svetová vojna Z, Bílý kůň alebo moju obľúbenú Strážkyně pramene. A ak budete mať v apríli čas, […]

 • Reply Šieste dovolenkové čítanie | Orvokki's blog 19.12.2016 at 13:28

  […] mňa k vyhľadávaným, ale to najmä preto, že prvá a zatiaľ jediná, ktorú som čítala, bola Svetová vojna Z. Jedna z najlepších kníh vôbec, ktorú som doslova hltala a som z nej nadšená doteraz. No po […]

 • Reply Prečítané leto | Knižky o písmenkách pre rodičov | Orvokki's blog 28.8.2017 at 11:24

  […] sa im vyhli oblúkom, ale v knižnej sfére existuje jedna kniha, ktorú by ste obísť nemali. Svetová vojna Z. Pre mňa nečakané prekvapenie, úchvatné zápisky o apokalypse. Svetová vojna Z nie je […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.