O knihách young adult

Mať narodeniny každý deň

13.7.2015

Wendy Mass Zakliate jedenaste narodeniny

Autor: Wendy Mass
Názov: Zakliate jedenáste narodeniny
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 240
Orig. názov: 11 Birthdays
Preklad: Zuzana Kamenská

. . .

Mať narodeniny je skvelé. Obzvlášť, keď ešte nie ste dospelý. Aspoň z pohľadu dospelého to tak musí byť. Bezstarostné užívanie si darčekov, kopec kamarátov, torta a všetky tie drobnosti, ktoré k správnemu narodeninovému dňu patria. No kto by si ich nechcel zopakovať?

Amanda Ellerbyová sa na tie svoje ale vôbec neteší. Jedenáste narodeniny mali byť fantastické, lenže ona ich bude prvýkrát oslavovať bez svojho kamaráta Lea. Narodili sa v rovnaký deň a až do minuloročnej oslavy ich všetky oslavovali spolu. Potom však Leo povedal niečo, po čom sa ich kamarátstvo pretrhlo. A Amanda bude mať narodeniny sama.

Naviac musí v ten deň absolvovať skúšky do gymnastického krúžku, jej mama zabudne doma dôležitú prezentáciu do práce, ocko je chorý a sestra stále rovnako protivná. Takže keď sa celý ten deň katastrofálny narodeninový deň skončí – dokonca aj jej najlepšia kamarátka odišla z jej oslavy na Leovu, Amanda si vydýchne a teší sa, až sa zobudí do nového po-narodeninového dňa.

Lenže to by jej nemal zazvoniť budík, balón SpongeBoba mal byť v skrini a vôbec, je sobota, prečo ju mama i sestra volajú do školy?

Keď vypnem budík, najprv mi napadne, aká som šťastná, že mám narodeniny za sebou. Moja druhá myšlienka je: Prečo mi zvoní budík v sobotu? Asi som ho nastavila zo zvyku. Znova zavriem oči a schúlim sa pod perinu. Stojí za to zobudiť sa cez víkend takto skoro a vedieť, že si ešte môžem pospať.
Práve zaspávam, keď ma z driemot vytrhne buchnutie Kyliných dverí. Prečo vstala tak skoro? Možno si aj ona zabudla vypnúť budík. Pozriem sa na hodiny. Je pred siedmou. Kútikom oka zazriem, ako sa niečo hýbe uprostred izby. Okamžite ma vystrelí. Je to balón so SpongeBobom, ktorý mi veselo máva.

Zakliate jedenáste narodeniny je kniha pre dievčatá vo veku 9 až 12 rokov. To ma od nej ale neodradilo, práve naopak. Už nejedenkrát som sa presvedčila, že i knihy pre mladšie ročníky majú niečo do seba. A krátka ukážka mi stačila, aby som vedela o vhodnej knihe na voľný slnečný víkend.

Takže bez očakávaní, s úmyslom prečítať si roztomilú oddychovku, som sa začítala. A myslím, že keby som mladšia, neužila by som si to tak moc, ako teraz.

Príbeh spočíva v tom, že hlavná hrdinka sa zobudí deň po svojich narodeninách… a prežíva ich znova. Znova tie isté situácie, tie isté dialógy s rodinou aj spolužiakmi, tie isté „prekvapenia“. A keď sa to udeje aj na ďalší deň, pochopí, že niečo je zle. Vzniká z toho ale vynikajúci príbeh, pretože s každým ďalším dňom je o krôčik bližšie k odhaleniu niektorých tajomstiev a možno i k obnoveniu kamarátstva s Leom.

Jasné, je to predvídateľné. Ale to som tak nejak očakávala a vlastne to nijak nevadilo. Bolo milé sledovať, ako sa Amanda každé ráno zobudí a snaží sa spraviť každý deň lepším a lepším. Sú to predsa jej jedenáste narodeniny, tak by i tá oslava nakoniec mala stáť za to.

A viete čo ma bavilo? Že tie decká sa správali tak správne normálne. Adekvátne svojmu veku, so slovníkom, ktorý netrhal uši, so všetkými klišé, ktoré k tomu veku patria. Prvé lásky, pozvanie na večierok, súrodenci, kamaráti, snaha byť obľúbený v kolektíve.

Takže až raz budete mať plné zuby detektívok, vážnych spoločenských románov, vznešenej poézie alebo napínavých drám, skúste si oddýchnuť pri literatúre určenej mladým. Dajú sa tam nájsť ohromné knihy.

A ja ďakujem vydavateľstvu Slovart, že takéto knihy vydáva a za poskytnutie tejto sympatickej knižky.

4/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Mony 13.7.2015 at 13:57

  Ja mám tiež rada knižky, ktoré sú venované mladším ročníkom 🙂 Ako aj spomínaš, majú človeku, čo ponúknuť. A, áno, skvelo sa pri nich oddychuje a človek sa uvoľní, zabudne na ten stres navôkol. Páči sa mi, že hrdinovia sa na svoj vek tak aj správali, čo je veľké plus, kedže osobne nemám rada tie prípady v YA knihách, v ktorých sú hrdinky buď príliš dospelé, premudrené alebo detinské…ich veku sa vtedy nedá veriť. Takže fajn tip na oddych…určite sa k tejto knižke niekedy dostanem 😀

  • Reply Orvokki 13.7.2015 at 15:36

   Súhlasím, YA knihy ma dokážu správaním hrdinov pekne vytočiť, častokrát im to neverím a nehodí sa to ani k ich veku ani k situáciám, ktoré prežívajú. Sú samozrejme aj výnimky, ale YA knihy ma už zaujmú menej, ako kedysi. Kdežto detské knihy tento nešvár ešte nemajú a bavia ma podstatne viac. Sú ešte také nevinné a akési prirodzenejšie.
   Tak snáď sa ti bude knižka dobre čítať 🙂

 • Reply Myanmar 13.7.2015 at 17:30

  Moc pěkná recenze…ale přiznám se, že knížku si asi přeci jen nepřečtu. Věřím, že může být pěkná, ale co se čtení pro mladší ročníky týče, baví mě pohádky…ale takovéto příběhy o prvních láskách a tak, to mi nesedělo nikdy. Ani když jsem byla ve vhodném věku 😀

  Pro cílovku to ale rozhodně může být fajn čtení 🙂

  • Reply Orvokki 15.7.2015 at 08:37

   Niečo podobné si občas začínam hovoriť aj ja. Zaujme ma nejaká recenzia a hovorím si, že kniha musí byť super, ale v konečnom dôsledku to vlastne ani nie je môj žáner a radšej teda strávim čas čítaním niečoho, čo ma zaručene bude baviť. Ale tak je to správne, keby čítame všetko, čo nás čo i len trošku zaujme, nerobíme nič iné 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.