Adamkova knižnica O knihách

Marta a Jonatán

5.4.2019

Na ľavej strane stromu býval Jonatán. Na pravej Marta. Obaja boli osamelí a obaja dostali chuť na hrušku, ktorá spadla zo stromu. Jonatán sa do nej pustil z ľavej strany, Marta z pravej. Až sa prehrýzli k sebe. O hrušku sa pobili a to tak veľmi, že sa celkom do seba zamotali. Teraz už nemali na výber, museli ostať spolu.

S príbehom Marta a Jonatán som sa prvýkrát zoznámila v septembri na konferencii pre (ne)obyčajných rodičov, kde ho rozprával Petr Horáček osobne. V tej dobe som už bola jeho obrovská fanynka, Adamko mal doma niekoľko knižiek a patrili k najobľúbenejším. Obzvlášť Choo choo. Vtedy v Košiciach čítal z knižky deťom, ktoré prišli na jeho tvorivý workshop. Bola radosť tam byť a sledovať ho, ako dokáže deti rôzneho veku atraktívne zapojiť.

Krátko po konferencii prišla kampaň na podporu vydania prvej Horáčkovej knižky v slovenčine. Stojí za ňou Čítajme si spolu a čo sa týka mňa, vôbec som neváhala, knižku podporila a netrpezlivo očakávala, či naozaj vyjde. Vyšla! Adamko ju dostal k druhým narodeninám a kto ju ešte nemáte doma, je dostupná na Martinus.sk a brnenské detské kníhkupectvo Dlouhá punčocha má pár kúskov tiež.

Prečo knižku vaše deti potrebujú?

 1. Je skvelá.
 2. Príbeh je krátky, no poučný. Dve dážďovky, ktoré sa pobijú o jednu hrušku, no nakoniec zistia, že im spolu vlastne dobre. O priateľstve, láske, delení sa, spolupráci. Určite v nej s deťmi nájdete oveľa viac.
 3. Má úžasné ilustrácie. Ja som teda veľký fanúšik Horáčkovej tvorby, tak som možno trošku neobjektívna, ale jeho farebné, no zároveň jednoduché kresby dlhodobo bavia mňa i Adamka.
 4. Od dvoch rokov a kľudne i skôr.
 5. Veľké písmenká a zvolené slová zaujmú aj deti, ktoré ešte len začínajú čítať. Zvládnu to aj samé alebo s malou pomocou rodiča. Takže knižka vydrží viac rokov (a bude sa dediť k ďalším deťom!).
 6. Ilustrácie, ktoré povedia viac ako slová. Je to obrázková kniha, kde text vlastne ani nepotrebujete, príbeh si viete povedať len na základe toho, čo vidíte. Malé deti môžu pomenovať, čo vidia, alebo ukázať a pýtať sa, čo nepoznajú alebo ešte nevedia povedať.
 7. Veľký formát. Je o niečo širšia, než A4.
 8. Vyrezané strany. Nie všetky, ale tam kde sa to hodí, ostal zachovaný pôvodný formát. V ČR vyšlo už niekoľko kníh od Petra Horáčka (vydával Portál, ale čoskoro vyjde prvá v Albatrose) a tie majú menší formát a klasické strany bez výrezov (na blogu som písala napríklad o Papuchalk Petr).

A určite by sa našlo ešte pár dôvodov. Skrátka je to kvalitná kniha pre deti od batoľacieho do školského veku. Vo výbornom spracovaní aj preklade. Od skvelého českého autora a ilustrátora žijúceho v UK. Vo formáte, aký si zaslúži.

Bonusom na záver je prehľad na samotnom konci knižky, ktorý rodičom napomôže, ako čítať s malými deťmi (od narodenia do 6 rokov).

Nenašla by som jedinú chybičku na tejto knižke, ale to, že máme od Horáčka doma už tucet kníh svedčí, že máme jeho tvorbu naozaj radi. A to vrátane manžela, ktorý Adamkové najobľúbenejšie pozná tiež už naspamäť. Táto sa k nim začína radiť tiež.

Ďakujem Malý pampúch a Čítajme si spolu za odhodlanie knižku vydať i jeden výtlačok naviac na recenziu a do súťaže.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Čítanie na dobrú noc – Orvokki's blog 23.4.2019 at 20:59

  […] kôpku, z ktorej každý večer vyberám. Zvyčajne prečítame dve-tri knižky s príbehom, potom Martu a Jonatána a potom má ešte tri obľúbené, ktoré na záver prelistujeme. Po nich nasleduje už len […]

 • Reply Príbehové knihy pre dvojročné deti – Orvokki's blog 7.8.2019 at 15:33

  […] i originálne leporelá. Na čítanie pre dvojročákov sa hodí Nenažraná koza, Dlouhá cesta a Marta a Jonatán. Jediná nevýhoda je, že v slovenčine nájdete len tú poslednú. A Dlouhá cesta je už […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.