Lynn Zapatková sa po polroku vracia z liečebne domov. Začne pracovať v hoteli Eden v ktorom upratuje až s chorobnou posadnutosťou. Ostáva v práci dlhšie, nevadí jej, že nadčasy neplatia, Lynn to baví, vidí nečistoty tam, kde si ich nikdo nevšimne, obracia nábytok a upratuje ho aj zospodu, čistí každý priestor, všetko musí byť perfektné. Premýšľa, aký má kto život, čo ho viedlo do hotela, aký je. Upratuje, aj keď je hosť stále ubytovaný. Ostáva dlhšie. Až raz nestihne odísť.
Ukrytá pod posteľou si uvedomuje, že túto chvíľu si chce zopakovať. Bude pozorovať hotelových návštevníkov. Každý utorok večer. Prvý, druhý, tretí… Vždy niekto iný. Starenka. Mladý pár. Žena. Muž, ktorý si pozve prostitútku. Tá mu napíše číslo. Lynn si ho opíše. Nájde odvahu jej zavolať?
„V úterý nepřijde nikdo. Lynn čeká pod postelí dlouho. Nemůže usnout. Možná je úplnek. Je utahaná jako pes. Upadne do polospánku, Je zvyklá být sama. Většinou tam leží tři hodiny, někdy čtyři. Podřimuje. Zavřela oči.“
Pocity po dočítaní boli veľmi zmiešané. V podstate som netušila, čo si mám z knihy odniesť. Kým častokrát mám pocit, že autor mohol z nejakého diela pár strán ubrať a nijako by mu to neuškodilo, tu by som naopak ešte niekoľko strán prijala. Rovnako ako bola zvedavá Lynn, aj ja som chcela vedieť, čo sa skrýva za jej životom.
Týždeň má rozdelený do farieb a každý jej deň sa je určený konkrétnej činnosti. Čo ju viedlo k voyeuristickému pozorovaniu hostí spod postele? Prečo bola v liečebni? Čo bolo medzi ňou a Heinzom? Veľa nezodpovedaných otázok je aj vo vzťahu s jej matkou. Myslím, že autor veľmi zaujímavým spôsobom naznačil problémy v komunikácii medzi ľudmi, ale i s vysporiadaním sa so sebou samým a so samotou.
Kniha je veľmi útla, autor sa nenamáha dlhými opismi alebo hlbšou sondou do života postáv. Používa jednoduchý a stručný jazyk, krátke dialógy, zaujímavo stredia dlhšie a krátke vety. Nálada príbehu nie je vôbec humorná, ako popisuje anotácia, problémy hlavnej hrdinky sú pomerne dosť melancholické. Koniec koncov, namiesto toho aby žila svoj život, ukrýva sa pod posteľ, aby prežila aspoň chvíľu zo života niekoho cudzieho. Jej život je až puntičkársky presný, ale občas sa snaží vybočiť zo zabehnutých koľají.
Markus Orths (1969) je nemecký spisovateľ, študoval na Freiburskej univerzite, pracoval v Paríži i ako učiteľ na gymnáziu. V súčasnosti žije v Karlsruhe. Za svoje knihy, ktoré boli preložené do viacerých jazykov získal mnoho ocenení.
Román Pokojská (orig. Das Zimmermädchen) vydalo nakladateľstvo Kniha Zlín v roku 2009, 96 strán, edícia NEEWIT, preklad Alena Nováková, ISBN 978-80-87165-50-7. Knihu môžete zakúpiť na stránke abcknihy.sk.
No Comments