fínska literatúra napätie O knihách

Marko Leino – Pasca

12.3.2014

Marko Leino - Pasca

Autor: Marko Leino
Názov: Pasca / Past
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Ikar / Knižní klub
Počet strán: 392
Orig. názov: Ansa

. . .

Drogová mafia má v pláne previesť veľké množstvo heroínu z Ruska a tak v policajných radách pracujú na plné obrátky na získaní presného dňa. Tajná operácia by mala ostať tajnou a preto má každý člen celej skladačky len preňho potrebné informácie. Avšak niektorí hráči hrajú na dve strany a celá záležitosť sa tak nevyvýja vždy plánovaným smerom. Spiknutie proti kolegom, vraždy nepohodlných členov i nečakané obraty zdvihnú adrenalín všetkým zúčastneným, ale najmä čitateľom napínavého krimi románu z Fínska.

Hlavná zápletka spočíva v pašovaní drog z východu do západnej Európy a práve Fínsko má byť tranzitnou krajinou. Oveľa väčší dôraz ale autor kladie na postavy, na ich konanie, život a rozhodnutia. A rozhodne nimi nešetrí, či už do počtu zúčastnených alebo ich životným príbehom. Už v prelúdiu je čitateľ oboznámený s piatimi, ale do príbehu ich nakoniec vstúpi oveľa viac.

Či už je to policajt z protidrogového Juha Viitasala, jeho psychicky chorá manželka Sari, členovia mafie, teenager Vesa Levola, ktorý musel priložiť zbraň k hlave svojho otca a po jeho smrti sa stáva ľahko manipulovateľnou figurínou, alebo len podplatení úradní činitelia, vďaka ktorým obchod s drogami len prekvitá. Každý zohráva dôležitú úlohu a s dejom zamáva natoľko, že až do poslednej strany nebudete vedieť všetky detaily.

Fínsko je dobrá krajina, plná pochmúrnej a dusnej duševnej atmosféry. Aj prírodné podmienky sú akoby vytvorené, aby podporili fínske gény živočíšnych druhov so sklonom k depresii a sebazničeniu. Pol roka tmy a pol roka svetla jednostaj pôsobí na prílev prisťahovalcov. Ich ustavičné úsmevy stuhnú na silené grimasy, skrčia plecia a brady na prsia podľa toho, ako sa udomácnili. Dva roky vo Fínsku a boli ako ktorýkoľvek rodený domorodec, bili sa oblečení vo vetrovkách na dvore blízkej krčmy s nožom v ruke a nadávali po fínsky. Fínsko je bohovsky dobrá krajina.

Pasca je napínavé, realistické a surové rozprávanie, kde nie vždy dobro zvíťazí nad zlom a spravodlivosť je v nedohľadne. Na knihe sa podpísalo aj autorove pôsobenie v oblasti filmu a strhujúcu atmosféru skvelo dopĺňajú práve filmové strihy i časté striedanie jednotlivých postáv. Pomalé a postupné odkrývanie celého tranzitu vás udrží v napätí až do konca.

Dej je rozčlenený na prelúdium – zoznámenie s najdôležitejšími postavami, na mesiace, v ktorom sa odohrávajú kľúčové okamihy – október, december, február a apríl, uprostred intermezzo, náznak zmeny a na záver postlúdium, smutná pripomienka toho, ako nečakane môže život skončiť a naše sny sa rozplynú.

Nebudem tvrdiť, že sa to čítalo jednoducho. Ani že vás to chytí od prvej strany. Prvá štvrtina je pomerne náročná, menej zaujímavá a verím tomu, že ak niekto nie je moc oboznámený s fínskymi menami a názvami, tak aj mätúca. Ale prebojujte sa začiatkom, postavami a drobnými zápletkami a dostanete vzrušujúci thriller o drogách, moci, peniazoch, pomste a intrigách medzi obyčajnými pašerákmi, políciou až vedúcimi osobnosťami drogového biznisu. V pasci je totiž každý, len niektorí si to ešte nevšimli…

4/5

. . .

Marko Leino má okrem viac ako desiatich kníh na svojom konte aj scénar k niekoľkým známym filmom, medzi ktoré patria drámy Očista (Puhdistus) a Domov šedých motýlů (Tummien perhosten koti), rozprávku Legenda o Vánocích (Joulutarina), životopis Matti a samozrejme aj kriminálky – V2 – Jäätynyt enkeli a Rööperi. Podľa jeho knihy Kotirauha natočil Aleksi Mäkelä film. Pasca je už deviata jeho vydaná kniha a v roku 2010 za ňu získal ocenenie Vuoden johtolanka za najlepší fínsky krimi román.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Fínske knihy, ktoré som prečítala | Orvokki's blog 15.10.2014 at 14:13

    […] Pasca (Ansa) od Marko Leino […]

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:10

    […] Pasca (Ansa) – SK, Ikar, 2013*; CZ, Knižní klub, 2013 […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.