O knihách populárne náučné

Mark Sisson – Praveký plán

3.11.2013

Mark Sisson - Praveký plánKeďže môj záujem o paleo životný štýl stále neopadáva, skôr naopak, vo veľmi krátkom čase dvoch dní som prelúskala ďalšiu knihu z tejto kategórie. Mala som od nej pomerne vysoké očakávania a dúfala som, že bude napísana „inak“ ako Paleo diéta od Robba Wolfa a ukáže mi ďalší pohľad.

„Neexistuje žiadny dobrý dôvod, prečo by ste mali svoju stravu zakladať na obilninách, existuje však mnoho dôvodov, prečo by ste ich už nikdy nemali jesť.“

Hneď na úvod musím povedať, že Mark Sisson o svojom Pravekom pláne nehovorí ako o paleo diéte a samotnú paleo diétu považuje Pravekému plánu iba za najbližšiu zo všetkých ostatných diét. Ale rovnako ako paleo/primal aj jeho životný štýl je v určitých bodoch totožný a svojím spôsobom veľmi jednoduchý.

Mark Sisson, okrem iného aj autor blogu marksdailyapple.com na ktorý rád a často odkazuje, určil akýchsi desať Zákonov Pravekého plánu. Sú to:

  1. Jedzte dostatok rastlín a živočíchov
  2. Vyhýbajte sa jedom
  3. Hýbte sa často a pomaly
  4. Dvíhajte ťažké veci
  5. Raz za čas si zašprintujte
  6. Doprajte si dostatok spánku
  7. Hrajte sa
  8. Doprajte si dostatok slnka
  9. Vyvarujte sa hlúpych chýb
  10. Používajte mozog

Jednoduché, nie? Každý z týchto Zákonov v knihe dopodrobna rozoberá. Prečo ho aplikovať, ako ho aplikovať, skúsenosti z jeho osobného života. Áno, občas sa opakuje, ale nerobí to moc násilne. A ak sa vám (pre začiatok) nechce študovať celú knihu, začiatok a koniec každej kapitoly tvorí zhrnutie.

V tejto knihe nenájdete recepty a presné typy. Čo je na jednej strane fajn, pretože to by kniha nemala iba 338 strán (a aj to má väčší formát a je celkom nahusto), na druhej strane, neangličtinári asi nebudú nadšený, že práve tieto, pre paleo začiatočníkov potrebné veci, má na svojom anglicky písanom blogu. Takže v tomto prípade len využijem priestor a odporúčam SK/CZ alternatívy ako GrasaMetlův Paleo/Primal food blog, Paleo blog, Veselé Borůvky a Paleo Lifestyle (ak poznáte ďalšie, napíšte mi do komentárov).

Čo v knihe nájdete? Okrem rozboru jednotlivých Zákonov autor nezabúda na to najdôležitejšie, a to dôvody. Prečo sa stravovať a žiť týmto spôsobom, aký vplyv má inzulín na telo, čo v našom tele spôsobujú tuky/cukry/bielkoviny… Vyvracia niektoré zaužívané mýty a po celý čas aplikuje svoj Praveký plán na takzvaného Groka a toho porovnáva s priemernou americkou rodinou. Pre nás (Európanov) miestami až prehnané i keď pri pohľade na množstvo obéznych a chorých ľudí v ČR, možno ani nie.

Praveký plán je naozaj jednoduchý. Najmä tie časti mimo jedálnička (sama na sebe som videla, že prechod od priemyselne spracovaných jedál, nadmerného cukru a obilnín k zdravšiemu jedlu trval dlhšie, než som si pôvodne myslela). Mark ako cvičenie doporučuje najmä chôdzu, prechádzky, občasné šprinty a uprednostňuje kratšie rôznorodé intervalové cvičenia ako tie dlhé a monotónne. Ale hlavne z toho musíte mať radosť. Samozrejme nechýba dostatok spánku, zábava a oddych, minimum stresu, dobré vzťahy s rodinou a väčšie zapojenie mozgu v bežnom živote namiesto rutinného a automatického vykonávania niektorých činností.

Kniha asi nezaujme neveriacich ľudí, ktorý dokážu pochybovať aj o existencii samých seba. Obzvlášť keď jej podtitul je: Preprogramujte svoje gény tak, aby ste sa zbavili chorôb, schudli bez námahy, získali pevné zdravie a nevyčerpateľnú energiu. Ale ak ste dali zelenú paleo životnému štýlu, alebo máte jednoducho dosť únavy, nevyhýbajú sa vám zdravotné problémy či iba cítite, že potrebujete zmenu, Praveký plán je výbornou voľbou. Pomôže ukázať cestu, ktorá stojí za vyskúšanie (minimálne niektoré jej časti). Naviac nie je napísaná v štýle „Chcem vás všetkých zachrániť“, ale má menej agresívny spôsob v zmysle „Tu je môj plán, budeš fakt krásny, zdravý a spokojný ak sa ním budeš riadiť, ale je to na len a len tebe“. A nemusí to byť ani na 100%, častokrát stačí aj 80%.

Knihu Praveký plán (orig. Primal Blueprint) vydalo vydavateľsto Eastone Books v roku 2013, má 338 strán, preložila Lucia Hrabětová, ISBN 978-80-81092-21-3.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Píter 19.3.2014 at 09:13

  chcel by som v buducnosti vediet kolko rokov sa dožije tento pan

  • Reply Orvokki 19.3.2014 at 09:27

   Tak Mark Sisson má už teraz okolo šesťdesiatky a kondične je na tom lepšie, ako podstatne mladšie ročníky. Myslím že zrovna on, ak ho nezrazí auto alebo niečo podobné sa dožije nie len veľa, ale hlavne bude popritom schopný chodiť, uvažovať a nebude v čakárni u lekára každý týždeň, na rozdiel od väčšiny súčastných dôchodcov. Jedna vec je dožiť sa vysokého veku, čo dnešná zdravotná starostlivosť dopraje takmer každému, druhá vec je, v akom stave ten dotyčný je.

 • Reply M. Karpaty a D. Uríčková - Moderné paleo | Orvokki's blog 8.4.2014 at 18:44

  […] dosť kníh o paleo. A teraz máme okrem preložených klasík ako Paleo diéta od Robba Wolfa či Praveký plán Marka Sissona aj našu vlastnú knihu. Moderné paleo napísali Slováci Miroslav Karpaty a Diana […]

 • Reply M. Karpaty a D. Uríčková – Moderné paleo | Orvokki's blog 16.5.2014 at 09:31

  […] dosť kníh o paleo. A teraz máme okrem preložených klasík ako Paleo diéta od Robba Wolfa či Praveký plán Marka Sissona aj našu vlastnú knihu. Moderné paleo napísali Slováci Miroslav Karpaty a Diana […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.