O knihách young adult

Mark Frost – Paladinovo proroctví: Probuzení

10.3.2013

Mark Frost - Paladinovo proroctví - ProbuzeníWill West žije každú chvíľu na inom mieste. Jeho rodičia sa neustále sťahujú, nemá čas si nájsť kamarátov a jeho život sa riadi otcovým zoznamom pravidiel. Hoci je výnimočný, ani sám ešte nevie ako, musí byť priemerný. Zapadnúť a nevytŕčať z davu. Až v celoštátnom teste sa nejak pozabudne a jeho výsledok, najlepší v histórii, zaujme Centrum integrovaného štúdia.

Ponuka študovať v takejto škole mu príde vhod pri úteku pred podozrivými mužmi. Vďaka otcovým pravidlám si zachová chladnú hlavu, dokáže racionálne uvažovať a všímať si svoje okolie. Tak sa nechytí do pasce, prenasledovateľov navedie na zlú stopu a sám začína dobrodružný život v inštitúcii, kde sa môžu naplno ukázať jeho schopnosti. A to čím skôr, tým lepšie. Pretože nepriateľ je bližšie, ako si Will spočiatku dokáže priznať.

„K čertu s morálkou a etikou, těmi údajnými základy civilizace. Život je jen smrtelný zápas v železné kleci a přežijí pouze silní.“
„Má pravdu a já vám řeknu proč,“ řeklad důrazně Elise. „Znáte Dunning-Kruegerův efekt?“

Dobrodružstvo čaká od prvej až po poslednú stranu a ani pár slabších úsekov nepôsobí moc nudne. Ale priznám, že pár strán som čítala s otázkou v hlave: „Prečo? Prečo to tam autor dal?“ A hoci mi inokedy pri čítaní fantázia pracuje na plné obrátky, tu som mala problém si niektoré veci predstaviť. Ale našťastie toho nebolo veľa.

Will odhaľuje pravdu o sebe, svojej rodine a chystajúcej sa vojne tvorov z iného sveta, než aký poznáme. Nadprirodzené veci boli do deja začleňované postupne, čo na mňa spočiatku pôsobilo trochu neprirodzene, ale časom som to prijala a chaotický začiatok začal konečne dávať zmysel.

Tajomstvá sú pomaly na každej strane a teenagerskej romantiky, ktorá v takýchto knihách nesmie chýbať, bude fakt minimálne. Čo na knihe ešte oceňujem je, ako vykreslila otázky dôvery, priateľstva i inteligencie. Niektoré myšlienky som tam nečakala.

Autor pôsobí vo filmovej brandži a bolo to poznať i na spôsobe, ako je kniha napísaná. Filmové spracovanie jej určite pristane, práva už boli predané, no premiéra nebude skôr ako v roku 2014. Inak čo sa týka čitateľnosti, tak s tým som nemala problém, jazyk, aký autor používal mi vyhovoval a až na tých pár úsekov sa mi kniha čítala veľmi dobre. Len nerada som tablet vypínala a išla sa venovať iným povinnostiam.

V niečom mi to pripomínalo Harryho Pottera. Mladý výnimočný chalan, ktorý tušil, že je iný, sa dostáva do školy, kde sa môže naplno rozvinúť. Nájde si partiu spriaznených duší a už o pár dní sa dejú veci o akých bežný smrteľníci ani nesnívajú. Dobro proti zlu, tajomné sily, fantastické a magické prvky… ale toto všetko je myslené v dobrom a práve fanúšikom takýcho žánrov sa Paladinovo proroctví bude páčiť.

„Kolik je ti let?“ zeptal se Will.
„Patnáct. Ale chronologický věk je velmi nespolehlivá metoda hodnocení.“

Mark Frost (1953) je americký producent, režisér, scenárista a spisovateľ. Preslávil ho seriál Hill Street Blues (v Česku pod názvom Poldové z Hill Street), spolupráca na Twin Peaks či Fantastic Four a obľúbené sa stali aj jeho knihy. V nakladateľstve Jota ich vyšli doposiaľ štyri – Šest mesiášů (1997), Seznam sedmi (1999), Přísně tajný cíl (008) a Golfový sen (2008). Paladinovo proroctví: Probuzení vyjde 13. marca a chystá sa aj pokračovanie s názvom Paladinovo proroctví: Aliance.

Paladinovo proroctví: Probuzení (orig. The Paladin Prophecy: Awakening) vydáva vydavateľstvo Jota, 2013, 400 strán, preklad Jan Kozák, ISBN 978-80-7462-311-0. Ďakujem nakladateľstvu Jota za poskytnutie reading copy. Na stránke www.jota.cz máte možnosť do 12.3 využiť pred-objednávku s 35% zľavou.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Martina 10.3.2013 at 12:28

  Z knihy jsem byla nadšená a četla jsem ji v každé volné chvilce, abych se dozvěděla, jak to všechno skončí.

  • Reply Orvokki 10.3.2013 at 17:57

   Koniec ma tiež zaujímal, ako sa autor popasuje s tým všetkým. Ale viac som zvedavá na druhý diel, snáď naň nebudeme musieť čakať dlho.

 • Reply Pavlína 24.6.2013 at 14:24

  Právě jsem dočetla a jsem velmi zvědavá na další díl. Trošku se bojím, aby to autor v pokračování „nepřeháněl“, ale pokud ne, bude to velmi zdařilá trilogie.

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.