napätie O knihách

Mari Jungstedt – Této tiché noci

22.10.2012

Na ostrove Gotland je už slnečné leto definitívne preč a ľudia sa pripravujú na príchod Vianoc. Anders Knutas so svojím tímom začína riešiť vraždu bývaleho fotografa a alkoholika Henryho Dahlströma. Popritom sa dozvedáme o neradostnom živote štrnásťročnej Fanny, ktorá voľný čas najradšej trávi v stajniach pri koňoch. Jej matka je tiež alkoholička a vôbec sa jej nevenuje. Fanny pritiahne pozornosť až keď je, nanešťastie pre ňu, neskoro.

Okrem toho sa opäť stretneme s novinárom Johanom, ktorý pokiaľ nemá plnú hlavu vydatej Emmy, tak sa zaujíma o priebeh vyšetrovania, hoci jeho účasť už nebude tak podstatná ako v predchádzajúcom diele.

Nevyhnem sa teda porovnaniu s prvou knihou. Kým v Neviditeľnom zvolila autorka svižnejšie tempo už od začiatku, tu si dávala pekne načas. Povedala by som, že až moc. Našťastie nemá moc strán, takže nudiť by ste sa nemali. Nevýhodu by som videla len v tom, že dej bol viac predvídateľný.

Spôsob, akým rozvíja hlavné postavy, posúva dej a popisuje jednotlivé kapitoly, či už sa vzťahujú k pátraniu alebo len chce ukázať, že aj knižné postavy majú osobný život mi pripomína moju obľúbenú fínsku detektivárku Leenu Lehtolainen. Obe dámy píšu zaujímave detektívky, kde sa neboja pridať aj scény nesúvisiace s vyšetrovaním.

Této tiché noci je jednoducho príjemná a nenáročná detektívka.

Posledná kapitola z 26. decembra mi ale nedala spať, naozaj by ma zaujímalo, čo sa stalo. Vedela by som si predstaviť, že z toho bude vyšetrovanie na ďalšiu knihu, ale možno išlo len o priateľskú návštevu, ak sa to tak vôbec dá nazvať, vzhľadom na situáciu, v ktorej sa tí traja ocitli.

thrill.knihazlin.cz

Švédska detektívka Této tiché noci (orig. I denna stilla natt) vychádza 30. októbra 2012, vydáva Kniha Zlín, edícia FLEET, preklad Karolína Kloučková, ISBN 978-80-87497-59-3. Ďakujem nakladateľstvu Kniha Zlín za poskytnutie reading copy.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 22.10.2012 at 13:55

  […] Této tiché noci (I denna stilla natt) – CZ, Kniha Zlín, jeseň 2012* (e-kniha I) // RC […]

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | október | Orvokki's blog 12.11.2012 at 18:04

  […] Reading copy, recenzia tu. […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 13.12.2015 at 09:44

  […] Této tiché noci (I denna stilla natt) – CZ, Kniha Zlín, 2012* (e-kniha I, II) […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.