napätie O knihách

Mari Jungstedt – Neviditelný

5.4.2012

V švédskom kráľovstve detektívok bola korunovaná ďalšia kráľovná. K tróniacim spisovateľkám ako Åsa Larsson, Helene Tursten a Camilla Läckberg sa pridáva Mari Jungstedt.

Mari sa narodila v Štokholme v roku 1962. Leto trávi na Gotlande odkiaľ pochádza jej manžel a kam zasadila aj dej detektívok s komisárom Andersom Knutasom. Už prvá s názvom Neviditelný (orig. Den du inte ser) si získala svojích fanúšikov. Do dnešného dňa vydala osem ďalších kníh, posledná vyšla minulý rok. Českým a viac menej aj slovenským čitateľom sa predstavuje po prvýkrát vďaka vydavateľstvu Kniha Zlín, ktoré plánuje vydať aj ďalšie dve voľné pokračovania pod názvami Této tiché noci (I denna stilla natt) a Vnitřní kruh (Den inre kretsen).

Dej Neviditelný sa odohráva na ostrove Gotland v juhovýchodnom Švédsku, krátko pred začatím hlavnej letnej turistickej sezóny. Helena s manželom sem prišli za oddychom a na začiatok svojho pobytu usporiadajú večierok pre pár priateľov. Zábava sa však nepríjemne zvrtne a rýchlo skončí. Helena sa ide ráno prejsť na vzduch, z prechádzky so svojím verným psom sa bohužiaľ nevráti. Nebudem zachádzať do detailov, ale pekný pohľad na ňu ani na psa veru nebol.

Prvým podozrivým a zadržaným je Helenin priateľ Per, lenže keď nastane druhá vražda, sedí vo vyšetrovacej väzbe. A polícia musí začať od začiatku. Aj napriek veľkému úsiliu, vrah naďalej ostáva neviditeľný a voľne sa pohybuje po ostrove. Alebo vôbec z ostrova nie je? A spája vôbec niečo obete? Prečo museli zomrieť práve tieto ženy, prečo sú ich telá tak zohavené a vrah im do úst vkladá ich vlastné nohavičky?

„Na hřbitově byla nalezena mrtvá žena, řekl temně a natáhl se pro kabát.“

V knihe je aj druhá dejová línia z bližšie neurčenej doby. V neposlednom rade je dôležitým prvkom prítomnosť médií a reportérov. Obzvlášť jeden z nich má pomerne kľúčovú úlohu a dej nielen posúva, ale i objasňuje a možno trošku komplikuje.

Autorka od začiatku zvolila svižné tempo, ani na okamih nepoľavuje, práve naopak. Až dokonca vás pripúta k napínavému vyšetrovaniu a pátraniu po vrahovi. Pomerne často opakuje výsledky vyšetrovania, ale nijak to nekazí dojem z príbehu. 264 strán prečítate jedným dychom.

Ešte začiatkom roka som si myslela, že len ťažko objavím severského spisovateľa, ktorý ma strhne ako Jo Nesbø. Sklamal ma Švéd Johan Theorin, Islanďanka Yrsa Sigurdardóttir i Nemec Jan Costin Wagner, ktorého detektívky sa odohrávajú vo Fínsku. Našťastie ma v marci nadchol ďalší Švéd Mons Kallentoft a dnes môžem povedať, že k mojím obľúbeným spisovateľom, ktorých knihy budem netrpezlivo očakávať  sa pridala aj Mari Jungstedt.

Vydáva Kniha Zlín, marec 2012, 264 strán, ISBN 978-80-87497-58-6, preložila Karolína Kloučková. Ukážku si môžete prečítať tu.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | apríl | Orvokki's blog 29.4.2012 at 19:23

  […] Reading copy. Recenzia tu. […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 4.5.2012 at 13:39

  […] Neviditelný (Den du inte ser) – CZ, Kniha Zlín, 2012*  // RC […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 29.10.2015 at 20:15

  […] Neviditelný (Den du inte ser) – CZ, Kniha Zlín, 2012* (e-kniha I, II) […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.