O knihách romány

Marcos Aguinis – Evita

28.12.2014

Marcos Aguinis - Evita

Autor: Marcos Aguinis
Názov: Evita
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Metafora
Počet strán: 360
Orig. názov: La Furia de Evita

. . .

Evita. Krásna, známa, vplyvná. Milovaná i opovrhovaná. Prvá dáma Argentíny, manželka vtedajšieho prezidenta Juana Peróna, žena, ktorá podporovala chudobných a právo žien voliť. Evita bola jedinečná osobnosť. A ja som počas čítania zistila, že o nej neviem vlastne nič.

Eva Ibarguren sa narodila v roku 1919 ako najmladšie z piatich detí. Do chudoby a naviac nemanželské. Osud sa s ňou nemaznal, zažila veľa ponižovania a roky sa viac či menej úspešne snažila presadiť ako herečka a v rozhlase. Až stretnutie s plukovníkom Juanom Perónom po tragickom zemetrasení v San Juane obrátil jej život o 180 stupňov. A dievča, ktoré nemalo nič, získalo postupne obrovské bohatstvo i srdcia miliónov Argentínčanov.

Životopisný román Evita nie je iba výpoveďou jej neľahkého života, ale tiež obrazom Argentíny tej doby. O reformách, za ktoré sa presadila, kariérnom postupe jej manžela, štátnych prevratoch, povstaniach. Je to príbeh úprimný, surový, krásny i smutný. Nie je iba o šťastných chvíľach, ktorých koniec koncov v živote až tak veľa nezažila.

„Nikdy předtím jsem nebyla zamilovaná. Mé srdce vždycky patřilo jen osobnostem, jejichž vítězný úsměv zářil z titulních stran časopisů. S nimi jsem prožívala vášnivá milostná dobrodružství, s nimi jsem cestovala luxusními automobily. Realita byla jiná, v té úsměvy i automobily chyběly. Tělo mi osahávali pitomci, před nimiž jsem předstírala vášeň, zatímco jediné, co jsem cítila, byl odpor.“

Evita svoje rozprávanie rozdelila do dvoch častí, ktoré sa ale vzájomne prelínajú bez väčšieho upozornenia. V jednej rozpráva svoj príbeh od detstva, ako sa z chudobného prostredia dostala až do prezidentského paláca. V druhej hovorí o svojej niekoľkomesačnej ceste do Európy, kde ju zahrňovali poctami, darmi i oceneniami, no i odmietnutím.

Nemôžem potvrdiť do akej miery je príbeh skutočný a čo je iba výmyslom autora. Pravdou však je, že sa tu stretneme so skutočnými osobnosťami i udalosťami. To všetko písané v prvej osobe z pohľadu hlavnej hrdinky. A verte mi, Marcos Aguinis má dar napísať príbeh s takou energiou a vášňou, akoby ho naozaj hovorila sama Evita. Ja som mu vďaka pútavosti verila každé slovo.

Popritom oceňujem, že hoci o politike Argentíny neviem vôbec nič, ani raz som nemala pocit, že som stratená, že netuším o kom je reč a čo sa deje. Naopak, mala som skvelú možnosť aspoň trochu spoznať časť histórie tejto obrovskej krajiny. Obdobie vlády Juana Peróna bolo bezpochyby pre Argentínu významné a Evita svojou osobitou povahou na tom mala nemalý podiel.

Príbeh Maríe Evy Duarte de Perónovej mi učaroval a veľmi na mňa zapôsobil, takže po dočítaní a spracovaní všetkých emócií, ktorých v knihe nebolo málo, som rozhodnutá objaviť ďalší neobyčajný život slávnej a vplyvnej ženy. Metafora našťastie neostala iba pri jednom a vydala viaceré životopisné romány, takže ostáva len sa rozhodnúť, ktorý bude tým ďalším. Tento úchvatný román, ktorý nemôžem ohodnotiť inak 5/5, kúpite napríklad na knihcentrum.sk.

Evita Eva Peron

Eva Perón, 1943 | zdroj: commons.wikimedia.org

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Mitsuko – matka modernej Európy | Orvokki's blog 7.4.2015 at 06:12

    […] Máte chuť na ďalší beletrizovaný životopis o výnimočnej žene? Začítajte sa napríklad do Evity. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.