Adamkova knižnica O knihách

Malý traktor so zvieratkami

25.3.2019

Nie sú to ani tri týžne, čo som písala o nádhernej knižke Domeček plný koleček. V ten istý deň nám prišla domov ďalšia kniha od talentovaného Vojtěcha Kubaštu. Malý traktor se zvířatky. A ja som medzitým zistila, že doma sme už mali aj knižku Svrček a mravce. Nestačím sa diviť, koľko rôznorodých kníh vytvoril. Ale dnes to bude o traktore a zajtra o vláčiku, ktorý z Albatrosu prišiel pár dní na to.

Malý traktor se zvířatky vychádza v češtine i v slovenčine, a je to prvá knižka zo série o rôznych zvieratkách zažívajúcich dobrodružstvo. Nasleduje Pozor, jede vláček!, tento mesiac vyjde ešte Domeček plný kamarádů a na budúci sa pripravuje Autíčko a zvířátka.

Všetky štyri knihy spája to, že u nás vychádzajú po prvýkrát, sú priestorové a naviac s pohyblivými prvkami. Takže scéna sa nie len zobrazí do priestoru, ale naviac s ňou môžu deti a rodičia pohybovať.

Pohyblivé prvky nás bavili natoľko, že až po týždni každodenného prezerania som si uvedomila, že knižka má aj text. Ale keďže Adamko ešte nie je na nejaké dlhé čítanie, tak som si ho prečítala iba raz a odvtedy hovorím vlastnú skrátenú verziu príbehu.

O neposednom traktore, ktorý predtým, než bude musieť začať žať úrodu, chce ísť s kamarátmi na poriadny výlet. Preto vyrazia do neďalekého zábavného parku, kde sú zvieratá kaskadéri. V cirkuse vystupujú parádne komediantské opice, skáču cez seba a nad seba a pod seba a radosť i farby lietajú vzduchu. A zajačikovia nadšením skáču tiež, až pochytajú všetky tie farby. Našťastie nájdu práčovňu a všetky farby zo seba vyperú. Pri sušení im ale veľmi vysmädne, takže len čo sa vrátia domov, vrhnú sa na pumpu a spoločne vypijú niekoľko vedier vody. Keď zaspia, sníva sa im o prežitom dobrodružstve, o ďalších cestách, ktoré podniknú i ceste okolo sveta a mesiaca.

Plus mínus takto nejak to Adamkovi rozprávam, vždy inak, podľa toho, ktorá strana ho zrovna zaujme najviac a zdržíme sa pri nej.

Samotné strany sú pevnejšie, ale pohyblivé časti sú citlivejšie a malým deťom by som ich bez dozoru neukazovala. Adamkovi sa snažím vždy povedať, ako ma posúvať, lenže raz je to doľava-doprava, inokedy k sebe a na ďalšej strane sa pre zmenu niečím točí. A samozrejme hore-dolu.

Celkové spracovanie mi príde geniálne, najmä originalita jednotlivých prvkov. Kubašta musel mať úžasnú fantáziu a predstavivosť. Asi najviac sa mi ale páči ten najjednoduchší prvok. Dve opice, kde sa krútením malej časti mení ich pozícia, raz sú vedľa seba a raz jedna nad druhou.

Adamko sa najčastejšie zdržuje pri zajacoch v práčke a pumpovaní vody.

Malý traktor se zvířatky je u nás ďalší stupeň hravého čítania. Adamko pomaly vyrastá z kedysi veľmi obľúbených knižných leporel, kde krátkym pohybom prstom mohol posunúť malú časť strany. Pre zaujatie a jemnú motoriku sú to skvelé knižky, no Adamka už nezaujímajú toľko, čo kedysi. Takže akékoľvek ďalšie kreatívne knihy sú u nás vítané a vôbec sa nedivím, že si traktor i vláčik od Kubaštu okamžite obľúbil.

Pre batoľatá a predškolákov ako stvorené.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Pozor, jede vláček! – Orvokki's blog 27.3.2019 at 22:07

    […] Malý traktor so zvieratkami je skvelý, ale taký vláčik, to je v jeho batoľacom svete predsa len niečo viac. A musím teda povedať, že i ja som z Pozor, jede vláček! viac nadšená. Veterný mlyn, hojdačky, indiáni v kanoe či bubeník. Vojtěch Kubašta bol skutočne génius a svoje knižky premyslel do detailov. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.