Adamkova knižnica O knihách

Malý dom, kolieska v ňom

7.3.2019

Keď som do stories na Instagrame pridala fotku knižku Domeček plný koleček, ktorá nám v ten deň prišla od Albatros Media, dostala som asi dvadsať správ o tom, aká je to krásna knižka, ako si na ňu moja generácia spomína, čítala ju v detstve a mnohí že ju doma pohľadajú pre svoje deti. A ja sa im teraz už vôbec nečudujem.

S Adamko sa s tvorbou Vojtěcha Kubaštu ešte len zoznamujeme. Domeček plný koleček (v slovenčine vychádza pod názvom Malý dom, kolieska v ňom) je prvá knižka, ktorú doma máme. Autor sa špecializoval prevažne na 3D leporelá pre deti a je považovaný za priekopníka v tomto obore.

Narodil sa vo Viedni, ale od štyroch rokoch žil v Prahe, kde vyštudoval architektúru na ČVUT. Venoval sa najmä grafickej úprave kníh a istú dobu pracoval pre Walta Disneyho. V zahraničí bol uznávaný, doma takmer neznámy. Za jeho života išla väčšina kníh na export, v češtine vyšli len niektoré. Ak by vás rozsiahla Kubaštova tvorba a genialita zaujímali viac, odporúčam starší článok Sto let od narození Vojtěcha Kubašty na Neviditelný pes.

Domeček plný koleček vyšiel prvýkrát v roku 1955. Prevedie nás jedným dňom Hynka a Lucky (v slovenčine Filipka a Lucky). O siedmej ráno vstávajú a zacvičia si, o ôsmej začína škola a kým starší súrodenec sedí v lavici, mladšia Lucka nakupuje s maminkou. Poludnie patrí spoločnému obedu a následne odpočinku. Pohyb je dôležitý, to vedia i malé deti. A tak rýchlo pri ňom uteká čas. Ani sa nenazdajú a už je čas ísť domov. Spraviť domáce úlohy, kresliť si, večera, umyť zúbky a spať.

V poledne jsme spolu
u jednoho stolu.
Je dvanáct, tak obědváme.
A co přijde pak, se ptáme?
Ví to Lucka, ví to Hynek –
teď nás čeká odpočinek.

Strany sú pevné, takže hoci sú čas a hodiny lákavé až pred predškolákov, vďaka básničkám a ilustráciám je kniha vhodná už od batoľacieho veku. Adamko si s mojou mamou knižku čítali štvrťhodinu a to je vo veku sotva dva roky dlhý čas. Každá strana má dva kruhové výrezy. Na ľavej strane sa strieda tvár – najprv je slniečko, potom osmička, bábika či lopta; na pravej hodiny, ktorých malú a veľkú ručičku si deti môžu samé posúvať.

S Adamkom tieto staré české klenoty, ako ich doma označujem, zbožňujeme. Ilustrácie sú nadčasové a oslovia deti aj v dnešnej dobe. Albatros tento rok oslavuje sedemdesiate výročie a znovuvydáva veľmi veľa kníh, ktoré čítali naši rodičia a starí rodičia.

Domeček plný koleček je jednou z nich, od Kubašty ich ale vychádza podstatne viac. Klasické rozprávky ako Perníková chaloupka, Popelka, Sněhurka a sedm trpaslíků a ďalšie, od začiatku roka vychádzajú každý mesiac i Malý traktor se zvířátky, Pozor, jede vláček! a tento mesiac to bude Domeček plný kamarádů.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Malý traktor so zvieratkami – Orvokki's blog 25.3.2019 at 21:55

    […] sú to ani tri týžne, čo som písala o nádhernej knižke Domeček plný koleček. V ten istý deň nám prišla domov ďalšia kniha od talentovaného Vojtěcha Kubaštu. Malý […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.