Poznámka

„Maloměstští smrtelníci nikdy nepochopí, co k životu potřebuje víla.”

Anna Bolava Do tmy

Autor: Anna Bolavá
Názov: Do tmy
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Odeon
Počet strán: 232

. . .

Česká próza je jedno veľké prekvapenie. Občas narazím na knihy, ktoré si ma neskutočne získajú a skutočnosť, že ide o tak výbornú prvotinu spracovávam ešte pekne dlho. Niekto napíše pol tucta kníh a žiadna sláva to nie je, niekto vydá svoj debut, a vy nenachádzate superlatívy.

Do tmy je lyrický príbeh osamelej ženy, ktorá svoj život zasvätila rastlinám. Jej život je ovplyvnený životom bylín, kríkov a stromov. Kedy kvitnú, kedy sú najvhodnejšie na zber, ako ich správne usušiť a získať čo najlepšiu kvalitu na utorkový výkup. Utorok je práve preto najdôležitejší deň, ktorému podriaďuje všetky ostatné povinnosti.

Už od začiatku sa dá vytušiť akési nešťastie. Spočiatku to vyzerá ako romantické zbieranie liečivých bylín, lenže správanie a činy poukazujú skôr na duševnú chorobu. Čakáte na tragédiu aj keď nie je jasné, či vôbec príde. Podvedome tušíte, že to nemôže dopadnúť dobre, lenže čo my vieme o vílach?

Autorka realisticky vykreslila prostredie malomesta a povahu jeho obyvateľov. Ako si susedia pozerajú pomaly až do hrnca, všetci majú potrebu sa vyjadriť k životu tých druhých, namiesto toho aby riešili svoj vlastný, susedské i rodinné vzťahy, závisť. Hlavná postava nevie a ani nechce v takomto prostredí byť, vyhýba sa ľuďom. Najradšej by sa zatvorila na pôdu pri sušiace sa rastliny alebo utiekla na svoje miesta pre ďalšie. Dozvedáme sa niečo málo o jej minulosti, rodine, sesterniciach a dokonca manželovi, ale ona si vybrala radšej osamelosť.

„Maloměstští smrtelníci nikdy nepochopí, co k životu potřebuje víla.”

Do tmy je výnimočný český román hodný pozornosti. Ku koncu síce mierne poľavil, bezpochyby je to ale kvalitne napísaný a nevšedný príbeh. Atmosférou sa mi hneď vybavila ďalšia úchvatná prvotina českého autora, Pálenka (Prózy z Banátu) od Mateja Hořavu.

Aj napriek tomu, že kniha je výborná, nečítala sa mi jednoducho. Možno je v nej ukrytého až priveľa smútku. Aspoň tak som to videla ja. Svojim spôsobom mi ale spravila radosť. Nuž, ak na ňu narazíte, aspoň si ňou zalistujte. Možno vás tie rastlinky zlákajú.

4/5

11 thoughts on “„Maloměstští smrtelníci nikdy nepochopí, co k životu potřebuje víla.”

 1. Páni, o knihe som v živote nepočula, no zaujal ma ten vybraný citát z knihy…a tak som sa pustila do tvojej recenzie, ktoré je vážne nádherná, a akosi si ma kniha získala a to som ju ani nečítala. Rastlinky, príroda, to je moje…a k tomu kniha ponúka obraz aj do ľudských životov a vlastností ľudí…to musí byť vážne hodnotná kniha. Mňa rozhodne zaujala, no asi aj pre mňa by bola ťažšia na čítanie, ale určite si ju zapíšem, aby som do budúcna vedela, po čom môžem ešte siahnuť 🙂

  • Určite s prečítaním počkaj, až príde ta správna nálada. Do tmy sa ani nedá čítať ako oddychovka. Ale je to moc pekná kniha, najmä ak máš rada rastlinky, to ťa bude zaujímať určite ešte o niečo viac.

 2. Ivana says:

  Kniha Do tmy mě uprímně úplně dostala 🙂 stejně jako tvůj blog a instagram, krásné fotky, milé a dobře napsané články a všude panuje příjemná atmosféra 🙂 moc chválím 🙂

  • Ďakujem Ivanka za mc milý a príjemný komentár. Mám radosť, že sa ti môj blog páči a dúfam, že to tam bude i naďalej 🙂
   Do tmy je výnimočná kniha a neverím, že by si čímsi nezískala každého. Veľmi ma baví objavovať českých autorov a ich nádhernú tvorbu. Najbližšie mám v pláne prečítať si román Anežka od Viktorie Hanišovej, snáď bude rovnako silný.

   • Ivana says:

    Anežku mám zrovna doma z knihovny, tak se do ní musím taky brzo pustit! Těším se na tvou recenzi.
    České autory taky miluju a koukala jsem, že máš ve wishlistě To prší moře a rozhodně doporučuji si ji pořídit a přečíst! 🙂

    • S To prší moře čakám na malý zázrak. Že sa bude v konať autogramiáda a ja si pôjdem čerstvo kúpenú knižku dať hneď podpísať. Trošku spolieham na pražský knižný veľtrh, dúfam, že tam autorka nebude chýbať. Inak Radku Třeštíkovú sledujem aj na FB, píše zaujímavé postrehy zo života a je mi veľmi sympatická.

 3. Strašně moc jsem od toho očekávala, takže musím přiznat, že jsem byla zklamaná. Těšila jsem se na příběh o zajímavé ženě zabývající se environmentální problematikou a zatím byla Anna taková bláznivá divoženka. Asi jsem si myslela, že to bude něco ve stylu Žítkovských bohyň. Před čtením jsem si schválně nečetla žádné recenze, ale přece jen jsem se doslechla o tom, že to má být skvělé, takže mé očekávání bylo velké. Nicméně nelituji toho, že jsem si knihu přečetla.

  • Trochu ma to mrzí, najmä keď kniha vyhrala Magnesiu Litera a čítala som na ňu samé nadšené ohlasy. Samozrejme, nemôže sa páčiť každému, no zrovna u tejto ma mrzí, ak niekoho sklame. Ale aspoň neľutuješ čas, ktorý si s ňou strávila 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *