napätie O knihách

Malé veľké klamstvá

26.2.2019

Sharon Bolton mi práve potvrdila, že je naozaj skvelá spisovateľka svojho žánru. V češtine vyšlo už niekoľko kníh, no ja som sa s ňou zoznámila pred Vianocami s thrillerom Už teď jsi mrtvá. Okamžite som vedela, že jej novinky si nenechám ujsť. Fanúšikov musí mať veľa, pretože nakladateľstvo Domino neotáľa a nová kniha je už v predaji. Je to opäť samostatná kniha bez pokračovania a volá sa Malé temné lži.

Dej sa odohráva na Falklandách, zámorskom území Spojeného kráľovstva v Atlantickom oceáne, juhovýchodne od pobrežia Argentíny. Celková populácia je necelých 3 500 obyvateľov plus turisti, takže miestni sa do veľkej miery navzájom poznajú.

Keď sa v takejto malej komunite stratí dieťa, predpokladá sa nešťastná udalosť alebo tragédia. Zločinca si medzi sebou nevedia predstaviť. Keď sa ale stratí tretie dieťa v priebehu pár rokov, podozrenia začínajú naberať na obrátkach.

Prvé slovo dostane Catrin Quinnová. Pred rokmi o svoje deti prišla, teraz sa zhodou niekoľkých výborne vypointovaných náhod dostáva do stredu pozornosti. Jej bývalý milenec Callum pátranie po ďalšom nezvestnom ukazuje z ďalšieho pohľadu. Poslednú časť budeme vidieť z pohľadu Catrininej bývalej najlepšej kamarátky Rachel, ktorá môže za úmrtie jej dvoch detí. Catrin má veľa dôvodov ju nenávidieť. Rachel prinesie opäť trochu iný pohľad na to, ako hľadanie prebiehalo.

Malé temné lži majú cez štyristo strán, no ja som ich prečítala za tri dni. Prvá polovica bola pozvoľnejšia, potom sa dej rozbehol a autorka čitateľa prakticky nenechala vydýchnuť. Dej zasadila do zaujímavej lokácie, veď koľkí z nás Falklandy poznajú alebo tam boli? Ostrovy majú atmosféru, ktorá sa premietla i do príbehu. Postavy má opäť premyslené, s dobrými aj zlými stránkami, rôznou povahou a minulosťou.

Kľúčové slova sú strata, smútok, trauma z vojny, vyrovnanie sa s minulosťou. Sharon tieto témy veľmi idú a dokáže tam podtrhnúť aj nejaký väčší spoločenský problém. No zbytočne sa v ňom nevŕta, do deja pasuje, príbehu pomôže, čitateľa informuje, no nepoučuje, nemoralizuje.

Záver sa nedal odložil, autorka pridávala jednu vrstvu na druhú, odhalenia veľmi súvisia s hlavnými postavami, ich potrebou odpustiť, pochopiť, vysporiadať sa. Za krátky čas sa udialo neuveriteľne veľa, celý dej sa odohráva v priebehu necelého týždňa, no posledný deň je predsa len najhutnejší.

Sharon J. Bolton si ma omotala a ja som sa definitívne stala jej verným fanúšikom. Malé temné lži sú výborne napísaný thriller, ktorý si doista užije každý fanúšik žánru. Má skrátka všetko, čo od dobrého napínavého románu očakávam. Bez váhania plné hodnotenie a opäť sa budem tešiť na ďalšiu knihu.

. . .

Knihu Malé temné lži (orig. Little Black Lies) napísala Sharon J. Bolton a preložila Květa Palowská. V roku 2018 vydalo nakladateľstvo Domino. 408 strán.

Za poskytnutie e-knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.