Nedávno som čítala recenziu od Fera Volára (alian.info) na knihu Výnimočný. Priznám sa, na internete je pár osobností, ktoré keď odporučia nejakú knihu, neváham, zapisujem do Moleskine a tie knihy uprednostňujem pred tými, čo som mala v pláne prečítať z dlhej chvíle. Pomerne rýchlo sa ku mne dostal Bod zlomu, takže začínam tým. Koniec koncov, je to autorova prvotina. A už vopred poviem že veľmi vydarená.
The Tipping Point vyšiel v roku 2000, takže možno vám niektoré výzkumy budú pripadať staré. Ale na kvalite knihy to nijak neuberá a Malcolm poukazuje na veci ktoré platia stále. Má svoje teórie ktoré dokazuje na početných výskumoch v praxi. Kniha mi pripomenula nedávno prečítané Jak drahé je zdarma, niektoré pokusy boli spomínané v oboch (samaritáni a podvádzanie študentov).
Jeho závery sú jasné. K tomu aby sa niečo dostalo do povedomia širokým masám stačia kľúčové osobnosti a určité momenty (chytľavosť a pod.) Malá skupina ľudí dokáže často nevedomky spraviť z lacnej obuvy módny hit. Malcolm ukazuje ako a vysvetľuje prečo. Hneď vám budú niektoré skutočnosti jasnejšie. Veľa vecí si vôbec neuvedomujeme a pritom by nám vedeli v mnohom pomôcť.
Experimenty a príklady náhlej a masovej zmeny ktoré sú v Bode zlomu rozoberané (v poradí akom som si na ne spomenula):
- správanie študentov teológie voči človeku v núdzi v rôznych časových situáciach
- obuv Hush Puppies (www.hushpuppies.com)
- drogy a rozšírenie syfilisu v Baltimore
- študenti v úlohe väzňov a dozorcov (sfilmované ako Das Experiment, 2001, Nemecko, csfd.cz)
- úspech detského seriálu Sesame Street (u nás Sezame, otevři se, csfd.cz) a následne Blue’s Clues (csfd.cz)
- bestseller Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood od R. Wells (v preklade vyšlo ako Božská tajemství Jajanek, 2002, 408 strán, COLUMBUS)
- poctivosť študentov v rôznych situáciach
- reklama zásielkového obchodu
- obuv Airwalk
- The Midnight Ride of Paul Revere (polnočná jazda Paula Revere)
- pravidlo 150tich ľudí uplatňované napríklad vo firme Gore (vyrába GORE-TEX®) alebo v niektorých náboženských spoločenstvách
- sebevraždy v Mikronézií
- návykovosť fajčenia
- coloradské adopcie, výchova a vplyv génov
- náhle zníženie kriminality v New Yorku, postrelenie v metre a „teória vybitých okien“
A na záver jeden (takmer) citát z konca knihy:
No Comments