napätie O knihách

Mala si vôbec niekedy rodinu?

1.3.2018
mela jsi vubec nekdy rodinu

Autor: Bill Clegg
Názov: Měla jsi vůbec někdy rodinu?
Rok vydania: 2017
Vydavateľ: Domino
Počet strán: 296
Orig. názov: Did You Ever Have a Family
Preklad: Tereza Horáková

. . .

Mal to byť jeden z tých najkrajších dní v živote. Na ktorý sa nezabúda. Svadobný. Namiesto toho celým domom otrasie výbuch a následne zhorí do tla. June sa prizerá, ako oheň pohlcuje jej dom, život a rodinu. Ako jediná prežila. Prišla o dcéru Lolly a jej snúbenca, partnera Lukea, s ktorým začínala byť znova šťastná a bývalého manžela.

Nedá sa opísať slovami, čo prežíva vo svojom vnútri niekto, kto príde o všetko. June tú tiaž nechce niesť, uteká, sadá do auta a ide čo najďalej, na jedno konkrétne miesto, aby bola bližšie k tým, ktorých stratila. Čo sa vlastne stalo? Ako to, že o svoju rodinu prišla? Mala vôbec niekedy nejakú?

Bill Clegg napísal mimoriadne pútavú knihu a čitateľov drží v napätí až do samého konca. Celý príbeh, kúsok po kúsku, odhaľuje viacero postáv. Veľa postáv. Je to presne ten prípad, kde by som si najradšej kreslila mapu a prepájala jednotlivé postavy. Prvá polovica bola na čítanie strhujúca, no náročná zároveň. Kniha sa mi kvôli tomu zdala celkom dlhá, pritom tých 300 strán ubehne fakt rýchlo.

Měla jsi vůbec někdy rodinu? je veľmi psychologicky podaný román, dozvieme sa o živote i myšlienkach všetkých postáv, ktoré nejakým spôsobom do katastrofy zasiahli. Spočiatku vyvoláva dojem, že ide o krimi alebo thriller, ale postupne je jasné, že ide o prepracovanú drámu.

Dej sa síce posúva dopredu a odohráva sa postupne neskôr a neskôr od explózie, ale myšlienkami sa postavy vracajú dávno pred ňu. Síce to znie mätúco, ale dajte jej čas, pár strán, začítajte sa a máte dokonalé čítanie.

O smútku, nespravodlivosti, rodine, chybách, myšlienkach, svedomí, pocitoch viny, krivdy, drobných činoch, ktoré dokážu zmeniť tak veľa.

Čo ma prekvapilo, je pomerne komorná atmosféra, ktorá sa nesie od začiatku do konca. V knihe vystupuje veľa postáv a zachycuje pomerne dlhé obdobie, ale všetko je to stále akosi v nejakej malej bubline. Měla jsi vůbec někdy rodinu? neodporúčam otvoriť hocikedy. Bude to chcieť tú správnu náladu. Ale potom si podmaní každého, kto sa chce začítať do dobre napísanej psychologickej drámy o jednej tragédií.

4,2/5

____
Za poskytnutie e-knihy k recenzii ďakujem nakladateľstvu Domino.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.