O knihách poviedky a novely

Magický realizmus v poviedkach

12.5.2018

Autor: Karin Tidbeck
Názov: Sobí hora
Rok vydania: 2018
Vydavateľ: Kniha Zlín
Počet strán: 152
Orig. názov: Jagannath
Preklad: Lukáš Novák

. . .

Trinásť neuveriteľných poviedok naprieč žánrami ako magický realizmus, sci-fi a fantasy? S nádychom severskej mytológie? Od autorky, ktorú označujú ako mimoriadny objav na scéne svetovej fantasy? To je niečo, čo by som si nenechala ujsť.

Na Sobí hore ma najviac láka to severské podivno. Žáner, ktorý ja veľmi môžem. Žáner, ktorý neprestáva prekvapovať. A Karin ide ešte ďalej. Poviedky jej vyšli v priebehu troch rokov, líšia sa formou i zameraním, niektoré črty ale majú spoločné.

Akési reálne podivno. Zvláštna atmosféra. Jemná desivosť.

Nie všetky poviedky sa mi páčili, no väčšina ma zaujala natoľko, že si viem predstaviť ich rozšírenie na plnohodnotný román. U niektorých sa to priam žiadalo, Karin Tidbecková má mimoriadnu fantáziu a určite by išlo o nevšedné čítanie.

Poviedky sa nesnažia prísť s nejakým prevratným záverom alebo vás polapiť úchvatnou zápletkou. Je možné, že niektoré sa budú vymykať vášmu chápaniu, ja som si rozhodne párkrát povedala… no vlastne som nemala slov. Občas ma mrzelo, že už je koniec a rozhodne u nich neplatilo, že v najlepšom sa má prestať. Kniha má na 152 stránách úvodné slovo od americkej sci-fi a fantasy spisovateľky Elizabeth Hand, doslov, poďakovanie a medzitým trinásť krátkych poviedok.

Aj keď majú poviedky do reality ďaleko, pri pozornejšom (alebo druhom) čítaní si nejde nevšimnúť paralelu s našim svetom. Alebo skôr ľudskými vlastnosťami a správaním.

Sobí hora je pre mňa mimoriadnym objavom, krásnym čítaním, netradičným zážitkom. Aj keď som si myslela, že ma Severania v literatúre už ničím neprekvapia, vidím, že som sa mýlila.

Ak potrebujete, aby príbehy mali hlavu a pätu, Sobí horu radšej zďaleka obíďte. No ak vám nevadí nechať sa zlákať mýtickými bytosťami a pozoruhodnými krajinami, nebojte sa na Sobí horu vykročiť.

4/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Jana 22.5.2018 at 21:23

  Díky mockrát za tip, neznala jsem, vypadá to skvěle, těším se 🙂

  • Reply Orvokki 22.5.2018 at 21:27

   Je to novinka, knižka vyšla pred mesiacom. A myslím, že tebe sa bude páčiť. 🙂

 • Reply Katarína 6.9.2018 at 13:17

  Ahoj, skvelý tip, knižku si určite zadovážim 🙂 Ja som bola naposledy nadšená z knihy „Lesní lišky a další znepokojivé příběhy“, ktorá je takou príjemnou antológiou fínskych poviedok žánru Finnish Weird. Jedným slovom lahôdka 🙂

  • Reply Orvokki 8.9.2018 at 11:32

   Súhlasím, Lesní lišky sú naozaj skvelé čítanie, nie iba pre fanúšikov tohto žánru. Písala som o nich aj na blogu (tu). A teraz nedávno vyšla už tretia kniha od Pasiho Ilmari Jääskeläinena Den falešné kočky. 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.