O knihách romány

Madeline Miller – Achilleova píseň

21.7.2014

Madeline Miller - Achilleova pisen

Autor: Madeline Millerová
Názov: Achilleova píseň
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Host
Počet strán: 368
Orig. názov: The Song of Achilles

. . .

Ten príbeh pozná každý. Možno nie celý, možno nie tak podrobne, možno iba z filmu. Ale o Achilleovi sme sa učili všetci. Madeline Millerová sa pustila do neľahkej úlohy povedať nám ten príbeh znovu. Takže asi viacerých napadne, prečo by vôbec mali knihu otvárať. Nebudem dlhšie napínať. Pretože je fantasticky napísaná, okamžite sa začítate, zamilujete a budete ju odporúčam ďalej.

Madeline Millerová nás zavedie do antického Grécka. Mladý princ Patroklos je po nešťastnej udalosti vyhostený do kráľovstva Fthie a vyrastá na dvore s krásnym a silným synom bohyne Thetidy, s Achilleom. Príbeh rozprávaný z pohľadu Patroklosa nás prevedie celým jeho životom od detstva v rodnom kráľovstve až po spojenectvo a následne hlboké priateľstvo s dnes už slávnym hrdinom, o cestách ku kentaurovi Cheirónovi, na ostrovné kráľovstvo Skyru a do roky trvajúcej Trójskej vojny.

Achilleova píseň nie je iba o Trójskej vojne, hoci značná časť deja sa počas nej odohráva. Achilleova píseň je najmä o ľuďoch, o ich vlastnostiach a túžbach. O ctižiadostivosti, o cti, o priateľstve, o hrdinstvách i o odhodlaní a slabostiach. No na prekvapenie mňa a asi väčšiny čitateľov je najpodstatnejší práve milenecký vzťah Patroklosa a Achillea. A o známej veštbe, ktorá postupne speje k tragickému koncu.

Jedné noci druhého týdne, když jsme leželi v polospánku, jsem se jej zeptal: „Jak to řekneš otci? O té věštbe?“
Ta slova v půlnočním tichu křičela. Chvíli mlčel. Pak odpovědel: „Myslím, že mu to neřeknu.“
„Nikdy?“
Zavrtěl hlavou tak slabě, jako by se pohnul jen stín. „Nemůže s tím nic dělat. Jen by mu to přivodilo smutek.“

Sú knihy o ktorých netreba dlho písať. Najradšej by som vtrhla do kníhkupectva a dávala ich každému so slovami „Toto si prečítaj. Dnes!„. Sú to nádherne napísané knihy so zaujímavým príbehom, na ktoré myslíte dlho po prečítaní a máte chuť vykričať celému svetu, že ste práve objavili ďalšiu obľúbenú knihu. Achilleova píseň je jednou z nich.

Je síce prvotina, ale autorka písaním strávila desať rokov a študovala latinčinu i gréčtinu a mýty starovekého Grécka obdivovala odmalička. Takže to berte i ako nevšednú výuku vtedajšej doby. Verím, že nech poznáte Achilleov príbeh akokoľvek dobre, i tak sa dozviete niečo nové. A najmä, bez ohľadu na to, ako ste s Achilleovou históriou oboznámený, i tak sa do knihy začítate a nebudete chcieť koniec.

„Je jich příliš mnoho,“ povzdychl si. „Snadnější bude, když si všichni prostě zapamatují mě.“

Ak hľadáte výborne a kvalitne napísaný pútavý román, Achilleovu píseň maximálne odporúčam.

You Might Also Like

11 komentárov

 • Reply Tereza 21.7.2014 at 07:52

  Díky za tip,letím do knihovny nebo knihkupectvi. Ja taky od malička miluju řeckou mytologii a díky ní jsem se zamilovala i do Řecka, a to tak, že se už 12 let řecky učím. Takže jsem nadšená z každé nové knížky na tohle téma. Jsem na ni zvědavá.

  • Reply Orvokki 21.7.2014 at 17:35

   Dúfam, že budeš s knihy nadšená asi ako každý, popravde, nečítala som na ňu ani len priemernú recenziu, všetky boli mimoriadne pozitívne. Obdivujem tvoju lásku ku Grécku, že si sa i jazyk začala učiť. Ja mám slabosť na Fínsko, ale štúdium fínčiny odkladám, nechcem sa začiatku púšťa sama, aby som nezískala zlé návyky a kurzy fínčiny v mojom okolí neboli. Ale tak už bývam v Brne, tak snáď tu konečne niečo nájdem 🙂

 • Reply eM. 21.7.2014 at 11:46

  Souhlasím naprosto se vším. Achilleova píseň je prostě úžasná. 🙂 A od té doby, co jsem si ji přečetla, ji cpu úplně všem. 😀

  • Reply Orvokki 21.7.2014 at 17:32

   Teraz už aj ja budem, z tej knihy som skrátka unesená 😀

 • Reply Caffe Calpurnia 21.7.2014 at 12:16

  Díky za recenzi. Toto historické období mám moc ráda. Sice radši římskou antiku jak řeckou, ale určitě si knihu přečtu.

  • Reply Orvokki 21.7.2014 at 17:32

   Určite potom napíš ako sa ti páčila. A vedela by si mi odporučiť zaujímavý román z rímskej antiky?

 • Reply Ilon-Ká** 21.7.2014 at 13:57

  Kniha je opravdu úžasná! Četla jsem ji jedním dechem a nestačila jsem koukat v jakém stylu to autorka dokázala podat. Všechno je tak jiné, přesto stejné, prostě dokonalé. Recenze je povedená, souhlasím, je to úžasná knížka, kterou by si měl přečíst každý!

  • Reply Orvokki 21.7.2014 at 17:24

   Som rada, že nie som jediná nadšená a máme z nej podobné pocity. Presne ako si napísala, je dokonalá 🙂

 • Reply Bastera 28.7.2014 at 22:33

  Achich, už po ní toužím dlouho, ale pořád se k ní ne a ne dokopat 🙂 Hezky napsaná recenze 🙂

  • Reply Orvokki 29.7.2014 at 07:07

   Určite si na ňu čas nájdi, ja som ju tiež dlho odkladala a potom som sa nevedela odtrhnúť. Je proste fantastická 🙂

 • Reply Prečítané leto o drakoch | 2020 – Orvokki's blog 6.7.2020 at 16:13

  […] a mojej pozornosti by isto unikla, keby ju nenapísala Madeline Miller, autorka krásneho románu Achilleova píseň. Takže som dnes začala čítať Kirke. Neviem či sú tam aj draci, ale podľa anotácie sa to […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.