O knihách populárne náučné

M. Chown a G. Schilling – Vesmír v tweetech

18.9.2012

„Vnitřní povrch kapky funguje jako malé zrcadlo, od kterého se světlo 1x či 2x odrazí. Pokud 2x, vzniká druhá duha s barami v opačném sledu.“

Nepoznám človeka, ktorého by vesmír aspoň trochu nezaujímal. Radi pozeráme na nočnú oblohu, spoznávame súhvezdia a netrpezlivo očakávame padanie hviezd. A rovnako tak  sme zvedavý, čo všetko sa za tým skrýva.

Kníh na túto tému je bezpochyby nespočetne. Ale koľko kníh dokáže zaujmuť aj laika a podať mu vysvetlenie o týchto celkom náročných témach jednoducho a zrozumiteľne? Ak odhliadneme od nádherných encyklopédii, kde ja osobne vyhľadávam viac fotografie než text, asi ich moc nebude.

Govert Schilling sa pustil do náročnej úlohy. Každý piatok večer usporiadal na sociálnej sieti Twitter (kde jednotlivé správy nepresahujú 140 znakov) kurz na rôzne témy z astronómie. Z pár tweetov bol stĺpček v novinách a po dohovore s Marcusom Chownom aj kniha. Symbolicky pokryli 140 tém, ktoré rozdelili do štrnástich kapitol:

  1. Obloha
  2. Zem
  3. Mesiac
  4. Vesmírny priestor
  5. Slnko
  6. Slnečná sústava
  7. Hviezdy
  8. Mliečna dráha
  9. Galaxie
  10. Vesmír
  11. Život vo vesmíre
  12. Dejiny astronomie
  13. Ďalekohlad
  14. Pohľad do vesmíru

V každej kapitole je niekoľko otázok zodpovedaných formou zaujímavých tweetov, ktoré fungujú, až na výnimky, celkom samostatne a spolu vytvárajú náučný príbeh o vesmíre.

„Pokud temná hmota tvoří většinu galaxie, musí nás obklopovat i v tuto chvíli. Hledá ji nespočet experimentů, nálezce nemine Nobelova cena“

Pred otvorením e-knihy v Kindle som sa na jednej strane tešila, že si dám nachvíľu pokoj od beletrie a i cez prázdniny si prečítam niečo odborné, na druhej strane, nechýbali obavy, či zvolený formát knihe a najmä obsahu neublíži. Určité veci (resp. odpovede) sú samozrejme veľmi zjednodušené, ale odbornosť im nechýba. Vesmír v tweetech je skrátka kniha, po ktorej siahnite, ak chcete zaujímavou a občas i humornou formou spoznať vesmír.

A práve ten formát cez tweety spôsobí, že sa k tejto knihe sa budete radi vraciať. Môžete ju prečítať jedným dychom, ale je lepšie si ju rozdeliť, napríklad po kapitolách. Môžete ju otvoriť na akejkoľvek strane a začítať sa, napríklad pred spaním, keď nechcete rozčítať 500 stranový román, pri ktorom hrozí, že vás zaujme a spať pôjdete až nadránom.

Tweety z knihy môžete tweetnuť aj vy pomocou generátora na stránke:

vesmirvtweetech.cz

„Název Pluto (římský bůh podsvětí) navrhla 11letá Venetia Burneová z anglického Oxfordu. První dvě písmena jsou iniciály Percivala Lowella.“

Knihu Vesmír v tweetech (orig. Tweeting the Universe: Tiny Explanations of Very Big Ideas) vydáva Kniha Zlín v elektronickej aj papierovej vrzii 27. septembra 2012, 200 strán, preklad Lucie Kudlejová, ISBN 978-80-87497-52-4. Pozrite si aj video Marcusa Chowna českým fanúšikom na youtube. Ďakujem nakladateľstvu za poskytnutie reading copy.

A ja sa najbližšie pustím do ďalších dvoch kníh od Marcusa Chowna – Kvantová teorie nikoho nezabije a Musíme si promluvit o Kelvinovi, ktoré som si kúpila v januári k narodeninám, ale z neznámych príčin som ich stále odkladala.

Stručne o autoroch

Marcus Chown (1959) je autorov viacerích vedeckých publikácií pre laickú verejnosť (niektoré vyšli aj v ČR) a popularizátor vedy. Študoval na Londýnskej univerzite a neskôr aj astrofyziku na California Institute of Technology, v súčasnosti pracuje ako konzultant pre kozmologické záležitosti pre časopis New Scientist. Zostavil e-knihu Solar System for iPad, za ktorú získal ocenenie The FutureBook Digital Innovation.

Govert Schilling (1956) pochádza z Holandska. Je autorom viac ako päťdesiatich kníh z oblasti astronómie, spolupracuje s magazínmi Sky & Telescope a Science, New Scientist a BBC Sky at Night. Asteroid 10986 nesie jeho meno. S Marcusom sa stretol na najsuchšom ostrove Karibiku, kde 26. februára 1998 spôsobilo postavenie Slnka, Mesiaca a Zeme na dobu 3:23 úplne zatmenie Slnka Mesiacom.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.