O knihách romány young adult

Lois Lowry – Darca

9.10.2014

Lois Lowry Darca

Autor: Lois Lowry
Názov: Darca
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Artforum
Počet strán: 232
Orig. názov: The Giver

. . .

Román určený deťom, ktorým zverujeme do rúk budúcnosť.

Jedenásťročný Jonas začína mať strach z blížiaceho sa decembra a udalosti, Slávnosti, kedy už nebude Jedenástka, ale Dvanástka. Vyberú mu povolanie, ktoré sa podľa Rady Starších k nemu najlepšie hodí. Jonas netuší, aká práca je preňho najlepšia a vlastne je rád, že o tom nerozhoduje. Jonas žije v presne nalinkovanom svete, kde nič nie je ponechané na náhode. Nulová kriminalita, žiadna bolesť či nezamestnanosť, bezpečie, rodinné jednotky, presné vyjadrovanie, identické oblečenie, výchova, vzdelanie. Rovnakosť v čierno-bielom svete a idea dokonalosti.

Skrátka utópia. Myšlienky tak dokonalé, že hoci sa ich spoločenstvu podarilo vybudovať, skôr či neskôr musí nastať problém. Iba jeden pozná minulosť. Dávnu minulosť, pocity, emócie, farby. Skutočnú históriu a reálny svet so všetkými radosťami i problémami. Príjemca. Múdra osobnosť, ktorá Rade a komunite pomáha, ak narazí na problém, s ktorým sa doposiaľ nestretla. Pomáha pri zmenách, ktoré by mohli narušiť jednotu komunity.

A teraz sa tým príjemcom má stať Jonas. Po fiasku spred desiatich rokoch doňho vkladajú veľké nádeje, a všetci veria, že so schopnosťou vidieť neviditeľné toto úctyhodné povolanie zvládne. Ale dokáže Jonas prijímať všetky radosti a emócie bez toho, aby nezatúžil sa s nimi podeliť? Dokáže zniesť bolesť, ktorá v komunite už neexistuje, ale on ju musí poznať?

„Tiež boli červené. No nezmenilo sa to, darca. Proste to tak bolo.“
„Lebo je to spomienka na časy, keď farby boli.“
„Bolo to také – och, prial by som si aby bol jazyk presnejší! Červená bola taká krásna!“
Darca prikývol. „Áno, je.“
„Vidíš ju stále?“
„Vidím ich všetky. Všetky farby.“
„Budem ich aj ja vidieť?“
„Samozrejme. Keď prijmeš spomienky. Máš schopnosť vidieť neviditeľné. Potom získaš múdrosť, spolu s farbami. A omnoho viac.“
Jonasa v tej chvíli ešte múdrosť nezaujímala. Boli to farby, čo ho fascinovali. „Prečo ich nemôžu vidiet všetci? Prečo farby zmizli?“
Darca pokrčil plecami. „Náš ľud si to vybral. Vybrali si rovnakosť. Pred mojím časom, pred časom pred ním, dávno a dávno predtým. Vzdali sme sa farieb vtedy, keď sme sa vzdali aj slnečného svitu a zrušili sme všetky rozdielnosti.“
Na chvíľku sa zamyslel. „Získali sme kontrolu nad mnohými vecami. No mnohých iných sme sa museli zrieknuť.“
„Nemali sme to robiť!“ povedal Jonas pevne.
Darca vyzeral zaskočený istotou Jonasovej reakcie. Potom sa nakrivo usmial. „Veľmi rýchlo si prišiel k tomu záveru,“ povedal. „Mne to trvalo mnoho rokov. Tvoja múdrosť sa dostaví pravdepodobne oveľa rýchlejšie, než prišla moja.“

Lois Lowryová napísala pred dvadsaťjeden rokmi nadčasovú knihu. Príbeh o ovládaní a manipulácií tak ohromnej, že komunita všetky pravidlá dokonalo prijala. Svet na prvý pohľad dokonalý, občanov netrápia vojny, hlad, dokonca ani výkyvy počasia. A vôbec im nevadí, že im chýba to, čo robí náš život skutočným životom. Spomienky, zážitky, láska, poznávanie, cestovanie… sloboda.

Na jednej strane dokázala autorka čitateľom dostatočne predstaviť poslušné spoločenstvo, na druhej strane opísala všetko len veľmi jednoducho. Nezachádza do hĺbky, nerozpisuje dopodrobna všetky pravidlá. Hlavný je príbeh Jonasa, ktorý objavuje nepoznané a túži po zmene.

Po dočítaní som mala veľa otázok. Kniha je tak krátka a tak veľa by som o ich svete ešte chcela vedieť. Ale myslím, že to práve autorka chcela. Nedať odpovede, ale podnietiť nás k zamysleniu. Premýšľať nad možnosťami i dôsledkami a viac si všímať svet okolo. Rozhodne odporúčam zvedavým čitateľom, ak však hľadáte príbeh s jasným koncom, asi budete sklamaný. Mňa si kniha získala témou, pútavým dejom i formou a bez váhania ju radím k najpôsobivejším dielam, aké som čítala.

Darca je prvým dielom tetralógie The Giver. Nasledujú ešte knihy Gathering Blue, Messenger a Son, každá s iným hlavným hrdinom.

Trailer na filmové spracovanie

You Might Also Like

7 komentárov

 • Reply pravaknihomolka 9.10.2014 at 21:21

  Po tejto knihe už dávno túžim, dúfam, že sa k nej aj dostanem. A táto obálka je parádna!

  • Reply Orvokki 10.10.2014 at 08:45

   Nie len obálka, ale i vo vnútri sú skvelé tematické ilustrácie 🙂

 • Reply Ľubica 16.10.2014 at 20:13

  ano ilustrovaná je pekne, prezrela som si ju keď som bola naposledy v Martinuse, ale kniha samotná ma tak veľmi neláka, keďže som už videla film, príbeh, myšlienka dosť zaujímavá a film stál za pozretie, ale keď som sa nad tým dlhšie zamyslela videla som tam viacero nedostatkov, hlavne v závere..ale prekvapilo ma že je to z tetralogie, čítala si o tom niečo viac? sú už niektoré v zahraničí vydané?

  • Reply Orvokki 17.10.2014 at 00:01

   Kniha je iná ako film. Čo asi nie je prekvapivé, ale ten dej má odchýlky, niektoré dosť veľké, takže i napriek videniu filmu to nijak nekazí dojem. Inak ostatné diely boli vydané už dávno, on i Darca vyšiel prvýkrát v 1993. Pokračovania potom boli v rokoch 2000, 2004 a 2012, dosť nepríjemné pre fanúšikov, že museli čakať tak dlho. Ale nezachytila som (zatiaľ) informáciu, či sa budú prekladať i do češtiny/slovenčiny, popravde si to nemyslím.

 • Reply Kterýž sčíta počet hvězd… | Orvokki's blog 10.4.2015 at 05:51

  […] Na jeseň minulého roku pritiahol divákov do kín snímok Darca, ktorý bol natočený podľa jej rovnomennej knihy. A ktorá vyšla v Čechách i na Slovensku. Minulý mesiac vydalo Argo ďalšiu autorky knihu. Pre […]

 • Reply pravaknihomolka 2.6.2015 at 22:28

  Orvokki, dočítala som Darcu! A musím povedať, že ma tá kniha totále dostala. Úprimne, od tej časti s dvojčatami som až do konca plakala, neviem, či za to môže vypité víno alebo skutočnosť, že mám sama deti a tak si nejako všetko, čo sa ich týka, viac beriem. Alebo je jednoducho Lois Lowryová taká skvelá spisovateľka. Strašne silne to na mňa zapôsobilo, a ten koniec… Je mi len ľúto, že si nemôžem myslieť to, čo deti v doslove. Už holt nemám násť… Ale tak nejak tajne dúfam, že Jonas našiel Jinde. Určite si kúpim aj Spočítej hvězdy a beriem to aj ako investíciu do budúcnosti pre vlastné deti – len dúfam, že budú čítať. Keby áno, dôležité knihy o dôležitých veciach budú na ne čakať v poličke. Ďakujem, že si napísala recenzie, ktoré ma konečne dokopali k tomu, aby som si túto knihu kúpila 🙂

  • Reply Orvokki 2.6.2015 at 22:35

   Spočítej hvězdy sa ti bude páčiť ešte viac 🙂
   Mám ale veľkú radosť, že som ti pomohla objaviť knihu, ktorá ťa tak dostala. Inak tiež si občas kupujem knižky s vedomím, že práve túto si raz moje dieťa musí prečítať (a čítať teda bude, k tomu ho budem viesť odmalička). Nedávno ma tak zaujala kniha Anna a Anna, má úžasnú obálku i ilustrácie vo vnútri, čítala som na ňu nádherné recenzie a vôbec, pre deti sa vydávajú knihy, ktoré by mali čítať aj dospelí.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.