CZ a SK O knihách

Letná knihomoľská výzva – výsledky

1.9.2014

letní knihomolská výzva Môj odvážny plán, dočítať knihy českých a slovenských autorov, ktoré mám doma, stroskotal hneď na začiatku prázdnin, kedy som nastúpila na plný úväzok do práce. Úprimne som nečakala, že si prácu nájdem hneď po promóciach po prvom poslanom CV. Nie že by som tým prišla o všetok voľný čas, ale už som ho nemala toľko, aby som mohla popri tomto pláne čítať aj náhodné novinky na ktoré vždy narazím. A naviac som si kúpila pár ďalších kníh nielen našich spisovateľov. Uznajte, to sa stihnúť nedalo. Ale i tak som rada za osem prečítaných kníh od našich spisovateľov 🙂

Nakoniec som nepublikovala ani žiaden článok o prečítanej knihe, no lebo skrátka ani jedna na mňa nezapôsobila natoľko, že by som bola schopná napísať viac ako názov a nejaký úryvok. Takže výsledok letnej knihomoľskej výzvy od Adelle zhrniem v jednom článku.

Poviedky o nas dvochBiele miestaBily potokBola to len laska

Eva Urbaníková a evitapressáčky – Poviedky o nás dvoch

Začala som fakt hrozne. V nejakom ženskom časopise bola opäť paperbacková knižka z Evitapress a keďže s mamou ich čítame a potom dávame do knihobežníka, kúpili sme i túto. Eva Urbaníková ma bavila v puberte s knihou Všetko alebo nič. Poviedky o nás dvoch napísala spolu s ďalšími slovenskými autorkami a mňa po dočítaní ma napadla snáď len jediná vec. Zúfale. Presne také mi prišli všetky hlavné hrdinky i samotné príbehy, i spôsob, akým sú poviedky napísané. Nuda, nezáujem. Prišlo mi, že autorky sa snažia o niečo inteligentné a skutočné, ale veľmi sa im to nepodarilo. 110 strán v malom formáte no i tak som mala pocit, že ten paperback je nekonečný. Nech sa snažím ako chcem, nenašla som nič, ani len vetu, myšlienku, čin… skrátka nič, čo by ma oslovilo.

Monika Kompaníková – Biele miesta

Ako druhú knihu som vsadila na kvalitu. O Monike Kompaníkovej počujem len samé chvály a keď bola táto e-kniha na martinuse za 1,90 €, dlho som neváhala. Monika si ma získala od prvej strany predovšetkým mimoriadne realistickými a do deja vťahujucími opismi. Nebolo to jednoduché čítanie a hoci som veľmi chcela o nej napísať aspoň krátky článok, nedalo sa. Skrátka si ju prečítajte, ide o naozaj nevšedný slovenský román, ktorý stojí za pozornosť.

Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš – Bílý potok

Pre menej času som začala čítať komiksy. Tak som si povedala, prečo popri Garfieldovi neskúsiť aj niečo miestne a rovno i to, čo už som videla na filmovom plátne. Alois Nebel ma bavil len tak priemerne, za to knižné, resp. komiksové spracovanie si ma získalo okamžite. Má oveľa lepšiu atmosféru.

Tamara Heribanová – Bola to len láska

Jedna z tých kníh, ktorú dočítate a veľmi rýchlo zabudnete, o čom bola. Ale vážne, pamäť na knihy mám dobrú, ale tu si neviem po pár dňoch vybaviť skoro nič. Nezanechala vo mne žiaden dojem a ako bonus má otrasnú obálku. Prečo som to vôbec čítala?

Svet masiekHlavni nadraziBata v kostceZlate hory

Danica Haláková – Svet masiek

Ďalšia evitovka z časopisu. Popravde som sa už trochu bála, ale táto nakoniec nebola tak zúfalá a nezaujímavá ako tie predchádzajúce, ku ktorým som sa dostala. Príbeh sa odohrával v prostredí televízie a tvorbe seriálov. Táto téma ma spočiatku odrádzala, nakoľko televíziu už niekoľko rokov doma s priateľom nemáme a teda ani nepozeráme. Vo svete showbiznisu a pseudocelebrít som nenašla nič, čo by stálo za pozornosť a nie inak tomu bolo aj v tejto knihe. Ale Danica dokázala zaujímavo opísať aspoň osobný život hlavnej hrdinky a jej cestu za vysnívaným cieľom a preto u mňa Svet masiek skončil nakoniec z troma hviezdičkami z piatich.

Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš – Hlavní nádraží

No a po dobrej a nadšenej skúsenosti s komiksom z českého prostredia som siahla i po pokračovaní, ktoré mi akosi viac pripomenulo filmové spracovanie.

Zdeněk Pokluda – Baťa v kostce

Ak máte pocit, že čítam len krátke knihy, máte pravdu. Ale netýka sa to len českých a slovenských, i v prekladovej beletrii siaham po knihách, ktoré majú ideálne do 200, maximálne 250 strán. Nemám rada dlho rozčítané knihy, v súčasnosti mám tak rozčítané štyri a nejak ich neviem dočítať. Leviatan a Padesát odstínů temnoty mám rozčítané už takmer rok!

Takže keď som počas voľnej soboty dumala, po akej ďalšej knihe siahnem kým mi doperie práčka, Baťa v kostce bol jasná voľba. Samozrejme osobnosť Tomáše Bati a jeho vplyv na Zlín mi je známy, ale o jeho živote som toho veľa nepoznala. Baťa v kostce je stručný prehľad najvýznamnejších udalostí v živote tohto obchodníka a podnikateľa, ako i živote jeho nástupcoch. Na približne 100 strán autor priblížil túto mimoriadnu osobnosť a rast podniku Baťa. Pre neznalých určite zaujímavé, ak vám ale jeho život nie je úplne neznámy, hádam že moc noviniek sa nedozviete.

Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš – Zlaté hory

A aby som mala aspoň jednu rozčítanú trilógiu ukončenú, na konci prázdnin som prečítala aj tretí diel komixovej trilógie Alois Nebel. Ubehol mi najrýchlejšie a zaujal ma najviac. Každopádne som do wishlistu dopísala meno Jaroslav Rudiš, tento spisovateľ ma zaujal a chcem si prečítať i jeho beletriu.

You Might Also Like

6 komentárov

 • Reply Myanmar 1.9.2014 at 09:28

  Gratuluji k rychle nalezené práci! 🙂

  Z přečtených knih mě nejvíce lákají komixy „Alois Nebel“. Ani film jsem neviděla, ale jednu dobu o něm všichni mluvili a tak mě zajímá, o co vlastně jde 🙂

  • Reply Orvokki 1.9.2014 at 17:37

   Ďakujem 🙂 dúfam, že si aj ďalšiu nájdem tak rýchlo, v tejto dávam teraz výpoveď (nejak to nie je práca pre mňa). Ak sa pustíš do Nebela, začni určite komixom, mňa veľmi milo prekvapil. Film až tak nezaujal, ale určite je zaujímavé porovnať, ako sa im podarilo ilustrácie previesť na filmové plátno.

 • Reply pravaknihomolka 1.9.2014 at 21:15

  Orvokki, teraz si ma presvedčila, že robím dobre, keď sa evitovkám a podobným knihám dlhodobo vyhýbam 😀 Niekedy sú aj jednoduché oddychové knihy až príliš jednoduché. 🙂 Inak tiež gratulujem k novej práci aj k výbornému výsledku 8 kníh. A tie komiksy… Skúsila by som tiež. Od Rudiša som čítala Grandhotel a bol príjemne divný, takže si hovorím, že aj Nebel by ma mohol celkom osloviť. 🙂

  • Reply Orvokki 2.9.2014 at 07:06

   Ja som si tiež už vravela, že ich proste nebudem otvárať, lenže u rodičov už iné knihy nemám a evitovky a spol. sú čítanie na dve-tri hodiny, tak sa vždy nechám presvedčiť 😀 . Komiksy sú skvelé čítanie, nechápem, prečo som sa im tak dlho vyhýbala.
   Ten Grandhotel popozerám, divné veci ja môžem. Nebolo to aj sfilmované? Podľa anotácie mám pocit, že som to videla.

   • Reply pravaknihomolka 2.9.2014 at 18:42

    Áno, Grandhotel bol sfilmovaný, dejová linka zostala pomerne zachovaná, len to bola viac komédia ako kniha. Kniha bola jednoducho divnejšia 😀

    • Reply Orvokki 2.9.2014 at 20:03

     Tak to ma zaujalo, pridávam do wishlistu 😀

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.