Autori:
Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinone, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen
Názov: Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Pistorius & Olšanská
Počet strán: 128
Prekladatelia:
Martina Bendová, Kateřina Janoušková, Anna Jirásková, Laura Kauppinenová, Tomáš Pavelka, Soňa Wojnarová a Eliška Zoubková
. . .
Pasi Ilmari Jääskeläinen (Literární spolek Laury Sněžné), Johana Sinisalo (Ne před slunce západem, Jádro slunce), Leena Krohn (Durman). Traja fínsky spisovatelia a autori knižiek, ktoré ma bavili. Ďalšie štyri pre mňa neznáme, no čitateľmi i kritikmi obľúbené mená. A poviedky, ktoré na sto stranách trošku poodhalia, čo je to vlastne suomikumma.
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy je útla antológia žánru, ktorý by sme mohli preložiť ako fínske podivno. Spája v sebe prvky fantasy, sci-fi, magického realizmu, mytológie a tajomna. A môžete si byť istý, že aj keď vás tieto žánre samy o sebe nelákajú, niečo mi hovorí, že práve fínske podivno by vás mohlo baviť.
Mne osobne sa najviac páčila hneď prvá, od výbornej Johany Sinisalo. Severská detektívka je žáner, ktorý ma neprestáva baviť a práve jej poviedke s názvom Transit nechýbala detektívna zápletka. Pútavé ale boli aj ostatné. Tajomný až hororový Motýl, Temná zhouba, uzda smrti s takmer mytologickou postavou, sci-fi Kéž bychom tu byli taky i nevšedný Gordonův příběh, ktorý napísala vyštudovaná biologička a genetička.
Tuomikki tušila, že se něco zvrtlo. Dítě nevydalo ani hlásku. Matka ji přikázala, aby donesla horkou vodu, a Tuomikki nabrala plné vědro z kotle. V sauně bylo takové šero, že Tuomikki viděla jen matně. Matka těžce a přerývaně oddychovala a myla novorozeně, pak ho konečně zvedla na lavici. Tam leželo bez hnutí.
Teď se Tuomikki rozkoukala. Byl to chlapec, ale kůži měl posetou tmavým chmýřím. Obličej měl lidský, ale špicaté prsty s drápky jako šelma. Na čele měl světlou jizvu, znamení temné zhouby, mezi nosem a očima vedly modré žíly. Uzda smrti. Tuomikki se neodvážila nic říct.
Každý autor má osobitý štýl a príbehy si nie sú ničím podobné. Každá poviedka je originálna, nevšedná a dobre napísaná.
Výbornú prácu odviedli aj študenti fínskych štúdii na Univerzite Karlovej, pod vedením Lenky Fárovej a ďalších fínčinárov. Myslím, že sa v budúcnosti môžeme tešiť na ďalších výborných prekladateľov tohto severského jazyka a teda ďalšie výborné knihy.
Neostáva mi, než len túto novinku odporúčať. Nejde len o oddychové čítanie na upršané noci alebo na chatu do lesa. Ak vás lákajú aj iné žánre alebo sa chcete zoznámiť so súčasnou fínskou tvorbou, Lesní lišky sa na to hodia viac ako dobre.
5 komentárov
Finské podivno zařazeno na nekonečný to-read list.
Lauru Sněžnou jsem četla někdy před rokem, bylo by to hezké připomenutí tohoto výročí 🙂 Při nejbližší příležitosti se podívám v knihovně. Po návratu ze Světa knihy už doma nové přírůstky opravdu nemám kam dávat 🙁
Tiež som po návrate z veľtrhu musela porobiť zmeny v knižnici. Našťastie sa to tam ešte zmestilo, ale voľného miesta dochádza a ďalšia knižnica sa nám tam už nezmestí. Potom budem improvizovať 😀
Ľúbim magický realizmus, s fínskou literatúrou bohvieaké skúsenosti nemám (Na detektívky som nikdy nebola a hoci viem, že fínska literatúra, to nie sú len detektívky, dosť sa mi to s ňou spája – fínske detektívky sú prosto u fínskej literatúry najpopulárnejšie… Zhrnuto a podtrženo, na fínsku literatúru až tak nie som, ale ak po nej z času na čas siahnem, ešte nikdy ma nesklamala.), ale knihu som si okamžite objednala, ako som ju u teba videla. 🙂 Bohužiaľ, ešte stále je kdesi na ceste… :-/ Ale veľmi sa na ňu teším! 😉
Tak tak, obecne sa so severskou literatúrou spájajú najmä detektívky, ale rozhodne to nie sú iba temné krimi záležitosti. Zrovna u toho Fínska si najprv vybavím Waltariho (ale ten vlastne tiež napísal tri detektívky), Mumínkov a humorné novely Arta Paasilinnu.
Tak snáď ti Lesní lišky prídu čo najskôr, je to hrozne zaujímavé čítanie 🙂
[…] Lesní lišky a další znepokojivé příběhy […]