Adamkova knižnica O knihách

Leporelá pre najmenších

9.8.2017

Prvé leporelo som Adamkovi kúpila, keď bol ešte v brušku. Zvířátka – Rozkládací knížka pro nejmenší od Maxine Davenport. Narazila som naň na jednom detskom blogu, keď som hľadala Montessori inšpirácie pre najmenších. Časom pribudlo pár ďalších.

Adamko ich videl už v prvých týždňoch. Jedno mal pri prebaľovacom pulte, druhé sme mu dávali cez deň na posteľ, kde trávil čas, keď nespal. Od približne dvoch mesiacov sa presunul najmä na zem a nesmeli chýbať ani tam. Všetky tie leporela sú totiž pomerne veľké, no najmä kontrastné. Pár týždňové bábätko jemné odtiene nevidí, miluje čiernobiele farby, s prvkami červenej. Keď mal niekto oblečené čierne tričko s bielymi pásikmi, mohol na ňom oči nechať dokonca aj keď postával ďalej.

Čiernobiele leporela mu pomohli pásť koníkov. Pre nerodičov: to je poloha na brušku, kedy novorodenec najprv iba bezmocne leží, postupne začína otáčať hlavičku, dávať pod seba ručičky a zdvíhať sa. Najskôr sa opiera o lakte pod sebou, neskôr i o dlane. Aby Adamka poloha na brušku bavila, mal pred sebou leporelo. Čiernobiela ho fascinovala, jednoduché tvary dokázal dobre vidieť a so záujmom ich sledoval.

Okrem Zvieratiek som objavila od tej istej autorky aj Počítání 123. Tam už pribudlo pár farieb, ale stále v podobnom kontrastnom a jednoduchom duchu. Tieto sa dajú pomerne bežne kúpiť v kníhkupectvách. A stoja len okolo 150 Kč. Adamko má štyri mesiace, stále si ich rád prezerá, takže to nie je záležitosť na pár týždňov.

Na FB stránke Knihovničkin svet som objavila ďalšie krásne leporelo, tentokrát už s výraznejšími farbami. Double Sided First Book od Tiny Love, ktoré mi poradila kúpiť na brendon.sk.

Spomínané leporelo na prebaľovacom pulte je látkové, takže sem-tam ho Adamko vezme do svojich malých rúk a celé ho oslintá. Je to nádherné Pitter Patter Penguin od Wee gallery, ktoré som objavila na nila.cz. Mávajú aj iné zvieratká. Keby nestálo takmer 500 Kč, tak by som dokúpila aj ďalšie, takto trošku váham, pretože kníh má pomerne dosť a myslím, že ďalšie podobné by už tak veľmi neocenil. Ale tučniaka má stále veľmi rád a najmä teraz, keď už sa prevracia, kope a pozerá z jednej strany na druhú, je skvelé, keď sa aspoň na chvíľku zameria ne jednu stranu. Obzvlášť pri prebaľovaní.

Mám tu ešte pár tipov pre kreatívne maminy, ktoré nechcú leporela kupovať, ale plánujú vyrobiť vlastné. Ak si netrúfate kresliť zvieratká, Svojtka vydáva obkreslovacie karty. Stoja síce 200 – 250 Kč, ale využijú ich neskôr aj detičky.

Lacnejšia možnosť je na montessoridoma.cz, kde nájdete odkazy na kartičky, ale keď si ich poskladáte k sebe, máte leporelo. Ja som kartičky vytlačila iba na papier a prvé týždne ich Adamkovi ukazovala. Teraz už ho toľko nezaujímajú, ale je pravda, že mu ich tak často ani nedávam. Myslím, že sa k nim ešte vrátime, len ich dám zalaminovať, pretože Adamko všetko musí chytať do ručičky a čo je v ruke, smeruje rovno do pusinky.

Zo Svojtky ešte pár leporel máme, ale o tých až nabudúce. Adamko sa s nimi zatiaľ iba zoznamuje.

You Might Also Like

14 komentárov

 • Reply Knihovníčkin svet 9.8.2017 at 19:54

  super článok, parádne fotky. 🙂 Adamko je krásny chlapec.

  • Reply Orvokki 9.8.2017 at 22:10

   Ďakujem. 🙂 Je to fešáčisko, len už začína strácať vlásky a prvú „plešinku“ si vzadu na hlavičke privodil práve svojou zvedavosťou a otáčaním doľava-doprava. Tak som zvedavá, kedy mu narastú nové. 😀

 • Reply Stanka 9.8.2017 at 20:54

  Leporela Zvieratká a 123pocitanie máme aj my.Malého veľmi zaujímajú,rád sa na ne pozerá.Tie ostatné,o ktorých tu píšete sú tiež zaujímavé,ale oplatí sa mi ich teraz kúpiť,keď už máme 4 mesiace?Vdaka za odpoveď.

  • Reply Orvokki 9.8.2017 at 22:19

   Adamko má tiež iba štyri mesiace, takže zatiaľ neviem posúdiť, dokedy ho budú baviť. Z okolia viem, že polročné určite ešte áno. Danielko z Knihovníčkinho sveta mal sedem mesiacov a je to náruživý recenzent, leporela ho stále zaujímajú. 😀
   Double Sided First Book od Tiny Love určite áno, celá jedna strana je najmä na dotýkanie a to príde až neskôr. Je tam šuštivý krík a balónik, huňatý obláčik, na dotyk príjemné listy a kvety, látková trávička, opica hrá na trúbku, ktorá sa dá stlačiť a vydáva zvuk. Takže to objavia až staršie deti.
   Pitter Patter Penguin je pre Adamka skvelý v tom, že je to ľahučká kniha, ktorá sa mu dobre drží a aspoň rohy dá do pusinky, čo je teraz to najúžasnejšie v jeho objavovacom svete. 😀 Ale či ho to bude baviť ešte aj o mesiac, to si netrúfam povedať. 🙂

 • Reply Leporelá pre malých-väčších drobcov | Orvokki's blog 22.8.2017 at 20:13

  […] som písala o leporelách pre najmenších aj o Adamkových obľúbených hračkách. Dnes som si pripravila ďalší článok z kategórie […]

 • Reply MiniPédia pre najmenších | Orvokki's blog 31.8.2017 at 21:48

  […] leporelách pre najmenších a leporelách pre malých-väčších prichádza článok o leporele pre… […]

 • Reply Miška 8.1.2018 at 20:51

  Krásna kniha, práve som Tučniakovu knihu objednala aj mojej malej. Kedy sa o ňu asi začne zaujímať? Keď bude mať koľko mesiacov?:D Zatiaľ má len mesiac tak budem netrpezlivo vyčkávať

  • Reply Orvokki 8.1.2018 at 21:06

   Kontrastné leporelá a kartičky zaujmú už mesačných novorodencov. Až približne od tretieho mesiaca vidia lepšie a ocenia aj farby, ale prvé tri mesiace sú to práve kontrastné, čierno-biele, prípadne s prvkami červenej, čo ich láka. Takže kľudne už teraz pokladaj vedľa prebaľovacieho pultu ale pri deku, kde sa hráva. Alebo keď dávaš malú na bruško pri pasení koníkov, keď ju tučniak zaujme, začne dvíhať hlavičku. 🙂

   • Reply Miska 17.1.2018 at 06:54

    Velmi ju to zaujalo:) je dost vnimava a od prvej chvile ako som ho k nej polozila tak zbystrila pozornost. Teraz vydrzi aj 10 minut si ho „citat“ a ja si zatial mozem pripravit plienky atd:D takze dakujem:)

 • Reply Adamkova izbička (prvý pol rok) | Orvokki's blog 20.1.2018 at 22:15

  […] tam jednoduchá drevená hrazdička, kontrastné leporelá (písala som o nich v Leporelá pre najmenších), zopár obľúbených hračiek (Hračky pre deti do šiestich […]

 • Reply Najlepšie knihy pre deti okolo prvého roka | Orvokki's blog 19.4.2018 at 23:32

  […] to Leporelá pre najmenších, pokračovali Leporelá pre malých-väčších drobcov. Je na čase pokročiť a ukázať knihy, […]

 • Reply Kontratné kartičky 23.1.2020 at 14:52

  Jedna firma predáva „kontrastné kartičky“ ale sú to čierno biele obrázky na šedom pozadí. Ja osobné si myslím že keď to je čierna na šedej tak to už nieje taký veľký kontrast aby to mohlo dieťatko do 1 mesiaca vnímať. Čo si o tom myslíte?

  • Reply Orvokki 29.1.2020 at 09:25

   Priznám sa že vôbec neviem, nestretla som sa s tým a tiež mi to nedáva úplne zmysel. Ide práve o ten kontrast, takže čierný obrys na bielom pozadí, prípadne ešte červený prvok. Myslím, že to šedé pozadie by im už mohlo splývať a nemá to u kojencov taky efekt.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.