knižné info O knihách

Leena Lehtolainen a Johan Theorin v Prahe

15.10.2014

V druhej polovici októbra 2014 navštívia Prahu dvaja úspešní severskí autori detektívok – Leena Lehtolainen z Fínska a Johan Theorin zo Švédska. Škandinávsky dom pripravil hneď dve podujatia, na ktorých sa s autormi môžu ich čitatelia stretnúť, a to v rámci 5. ročníka festivalu severskej kultúry Dni Severu 2014, ktorého témou je tento rok severská krimi.

24. 10. o 20:00 – Večer severské krimi (Rock Café)
25. 10. o 14:00 – Autogramiáda (Palác kníh Luxor)

Print

Večer severské krimi

Rock Café (Národná 20, Praha), kinosála | 24.10.2014 – 20:00

Vrcholom festivalu Dni Severu býva každoročne stretnutie so severskými spisovateľmi. Preto Škandinávsky dom v spolupráci s klubom Rock Café uvedie besedu s Leenu Lehtolainen a Johanom Theorin. A pretože je témou festivalu tentokrát severská detektívka, pozvali do Prahy dvoch významných predstaviteľov tohto žánru – kráľovnú fínskej krimi Leenu Lehtolainen a autora ölandské detektívne ságy Johana Theorina.

 • Čo skrývajú tajomné hmly Ölande?
 • Koho a prečo neuchráni bodyguardka?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie moderovaná beseda so spisovateľmi, ktorú doplní čítanie úryvkov z najnovších českých prekladov oboch autorov. Knihy bude možné zakúpiť na mieste za zvýhodnenú cenu. Podujatie bude fínsky a švédsky, ale tlmočené do češtiny, Vstupné je 50 Kč, resp. 40 CZK  pre členov Škandinávskeho domu.

Bodyguardka 1 Bodyguardka 2 Theorin 01 Theorin 02 Theorin 03 Theorin 04

Aurogramiáda

Palác kníh Luxor (Václavské námestie 41, Praha 1) | 25.10.2014 – 14:00

V spolupráci s Palácom kníh Luxor ďalej Škandinávsky dom pozýva na spoločnú autogramiádu Fínky Leeny Lehtolainen a Švéda Johana Theorina. Autogramiáde bude predchádzať krátka moderovaná a tlmočená beseda zameraná na ich dve novinky v českom preklade – druhý diel trilógie Bodyguardka: Lev práva od L. Lehtolainen a štvrtý diel ölandské tetralógie Mlýny osudu od J. Theorin. Knihy oboch autorov bude možné na mieste zakúpiť.

Leena Lehtolainen | Foto: Tuukka Koski Johan Theorin | Foto: Cato Lein

Leena Lehtolainen (foto: Tuukka Koski) a Johan Theorin (foto: Cato Lein)

Leena Lehtolainen je súčasnou najčítanejšou a nejprekladanejšou fínskou autorkou detektívok. Obrovskej popularity dosiahli jej knihy predovšetkým v Nemecku, prekladajú sa ale aj do mnohých ďalších jazykov. Kritika bez preháňania označuje Leenu Lehtolainen za fínskeho Henninga Mankella. V češtine vydalo prvé štyri knihy zo série o komisárke Márii Kalliovej nakladateľstvo Hejkal (Zasnežená žena, Ostrov s majákom, Krv v jazere, Špirála smrti). Od tohto roku vychádza v nakladateľstve Argo napínavá thrillerová trilógia Bodyguardka. Druhý diel Lev práva sa na pultoch kníhkupectiev objavil koncom septembra.

Johan Theorin je hviezdnym predstaviteľom súčasnej švédskej krimi, mnohými porovnávaný so Stiegom Larssonom. Roky strávené od detstva na švédskom ostrove Öland sa veľkou mierou odrazila v Theorinově tvorbe. Mystické prostredie tajuplného ostrova v baltskom mori ho inšpirovalo k napísaniu legendárnej ölandské ságy. Hneď za prvú knihu Mlhy Ölandu získal v roku 2007 cenu Švédskej akadémie autorov detektívok. Druhý diel Smršť mu o rok neskôr vyniesol cenu za najlepšiu švédsku detektívku roka. Okrem kníh z ölandské ságy vyšiel v češtine u rovnakého nakladateľstva aj psychologický thriller Skrýš.

. . .

Zdroj a viac informácií: skandinavskydum.cz

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať Ľubica 16.10.2014 na 19:47

  toto znie naozaj zaujímavo..chystáš sa? takéto čosi podobné sa konalo aj v Blave, polárna noc sa to tuším volalo (no bez severských autorov), len mi info o tom nejak uniklo a dozvedela o tom až keď bolo po tom, rovnako aj v martinuse bola diskusia o severských detektívkach, spolu so slovenským prekladateľom Nesba..takéto niečo o severských knihách, filmoch by sa mohlo konať pravidelnejšie, aj u nás..musím sledovať, že ak niečo take znova bude aby mi to už neuniklo..aj k nam by veru mohli zavítať nejakí známi autori..tak ak pôjdeš verím, že napíšeš ako bolo, od tej fínskej autorky si toho asi viac prečítala, však?

  • Odpovedať Orvokki 17.10.2014 na 00:11

   Ešte neviem či pôjdem, rada by som, ale v ten víkend sú u babičky hody a krstní rodičia budú robiť tiež menšiu oslavu, takže neviem, či to dokážem nejak zosynchronizovať. Inak celá akcia Dny severu má tento rok skvelý program. I filmy, dokonca budú premietať Pushera, neviem či si spomínaš, pred pár rokmi na Cinematiku bola celá trilógia, keď bola pocta Nicolasovi Winding Refnovi.
   Od Leeny Lehtolainen som prečítala tie štyri staršie preklady, ale už mám doma i obe Bodyguardky. Ona je moja srdcová autorka, vďaka nej som začala čítať severské krimi, takže ak sa do Prahy dostanem, určite niečo napíšem. Inak už i na fínčinu som začala chodiť, tak možno si raz (o mnoooho rokov) prečítam jej knihu i v originále (si fandím) 😀

 • Odpovedať Ľubica 27.10.2014 na 13:27

  dodatočne odpisujem, že držím palce s fínčinou, ja som istý čas uvažovala nad dánčinou (veľmi sa mi páčila najmä vo filmoch), ale si vravím, že stále si nie som istá angličtinou, tak možno neskôr prejdem aj k inému jazyku, ale je to určite fajn vedieť takýto jazyk, vzácnejšie..
  ako ti to zatiaľ ide, mávaš pravidelne nejaké kurzy, či sa aj sama učíš z kníh?

  • Odpovedať Orvokki 27.10.2014 na 13:39

   Vďaka 🙂 . Chodím každú stredu na kurz do jazykovky. Sme tam štyria aj s lektorkou (mimochodom spoluprekladateľkou knihy Lékařský román od Riku Korhonen), takže je to také komorné. Ale baví ma to. A slovíčka sa učím na memrise.com
   Inak s angličtinou tiež bojujem, rozumiem, ale nehovorím, a to je dosť problém. Mala by som nejaký intenzívny kurz absolvovať. Alebo aspoň s niekym rozprávať.
   Mne sa škandinávske jazyky ako švédčina, dánčina atď. nepáčia, ale na druhej strane, ak vieš anglicky a nemecky, asi sa učia jednoduchšie. Rozhodne odporúčam začať sa ho učiť, aj keď len tak, pre radosť 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.