fínska literatúra O knihách

Leena Landerová – Rozkaz

4.8.2013

RozkazRok 1918, Fínsko, občianska vojna, bieli proti červeným. Miina stojí na strane červených. Nie je jediná žena, ktorá bojuje a tiež nie je jediná, ktorú zajmú. So skupinou ďalších zajatkýň má byť popravená, ale prežije a pokúsi sa o útek. To vyústi k jej eskortu na poľný súd.

Miinu túžba po úteku neopúšťa a pri ďalšom pokuse stroskotá spolu s vojakom Aarom Harjulom na malom ostrove. Trvá osem dní, než ich vyslobodia a dovedú do pôvodného cieľa. A práve tu sa hlavný príbeh začína.

Sudca Emil Hallenberg, pôvodne spisovateľ, inak veľký milovník vína musí z Miiny dostať pravdu. O tom, čo sa stalo na ostrove i o tom, akú úlohu zohráva v občianskej vojne. Miina väčšinou ale mlčí a to sudcu zvláštnym spôsobom priťahuje. Ani Aaro Harjula nebol v komunikácii s ňou veľmi úspešný a tak sa knihou nesú nepovedané vety a tajomstvá.

Hudba dohrála. Dusot tanečních kroků utichl. Pianista dostal žízeň?
Potřeboval si orazit? Že by šli spát, to Miinu nenapadlo. Na to byli příliš opilí. Ale ne zas tolik, aby odpadli.
Stalo se to, čeho se obávala. Hudba utichla kvůli krátké poradě. A za chvíli se na kamenných schodech do sklepa ozval zvuk blížících se holínek. Dveře zaskřípěly, dovnitř se vlilo světlo olejové lampičky.
„Vstávejte!“ zařval ochraptělý hlas. „De se slavit, děvky rusácký!“

Jednotlivé kapitoly sú oddelené úryvkami o vlkoch a porovnávajú správanie vlkov a ľudí. Vykreslenie je negatívne a ešte viac zdôrazňujú nenávisť bielych a červeným voči sebe navzájom. Na druhej strane, charakter hlavných postáv tak ostro vymedzený nebol. Miina Mallinová (v originále Malin, ale po dohode s autorkou sa v českom preklade pridalo jedno l) bola síce v porazenej a tej zlej strane, ale mala som s ňou súcit. Jej povaha nebola vyslovene nepriateľská. Rozkaz nie je ani tak príbehom o samotnej vojne, ako skôr o morálke, ľudských hodnotách a slobode.

Príbeh sa odohráva počas nepríjemnej udalosti vo fínskych dejinách. Potom, čo Fínsko získalo po mnohých rokoch nezávislosť, zavládla v krajine síce krátka, ale trpká občianska vojna, ktorá si vyžiadala približne 30 000 ľudských životov. Rozkaz sa týchto udalostí dotýka len okrajovo, časovo spadá do záveru, kedy biely už skoro oslavovali víťazstvo a červení boli roztrúsený a na úteku.

Dej je posadený prevažne do bývalej psychiatrickej nemocnice, ktorá funguje ako poľný súd. Útržkami sa skrz spomienky dostávame aj na ostrov, do minulosti hlavných i vedľajších postáv a ďalších udalostí, ktoré ovplyvnili ich životy. Dve ďalšie postavy, blázon a fotograf Konsta a sudcová žena Bea svojou prítomnosťou akoby ešte viac zdôrazňovali určité situácie.

Veľa vecí ostane nepovedaných, autorka ich iba naznačí. Čitateľ si ich ale ľahko domyslí a knihe len dodávajú záhadnejšiu a tajomnejšiu atmosféru. Príbeh je síce fiktívny, ale ako sa píše na záver knihy, inšpiráciu autorka našla v autentickom dopise poľného sudcu. Neviem, či kniha zaujme každého. Prostredím, obdobím aj spracovaním je skôr pre náročnejších čitateľov a tých, čo zaujíma fínska občianska vojna, ľudské osudy počas vojny či príbehy z tejto kategórie. Napísaná je ale pútavo a naviac prekladu sa zhostil Vladimír Piskoř, čo je zárukou kvality. U mňa rozhodne splnila očakávania a som rada, že ju Argo v rámci svojej edície Současná světová próza v ČR vydalo.

Rozkaz vyšiel vo Fínsku v roku 2003. Autorka Leena Landerová (1955, celým menom Leena Orvokki Raittila) vydala pred tým už desať kníh, debutovala románom Syyspastoraali v roku 1982. Za svoje diela bola niekoľkokrát ocenená. Okrem románov, ktoré boli vydané vo viac ako dvadsiatich krajinách vrátane Sýrie, sa venuje aj písaniu poviedok, divadelných a rozhlasových hier.

V roku 2008 mali premiéru dva filmy natočené podľa Landerovej kníh. Okrem románu Rozkaz od režiséra Aku Louhimiesa, na filmové plátna previedol Dome Karukoski aj knihu Tummien perhosten koti (Domov šedých motýlů). Oba sa dostali aj k nám, Tummien perhosten koti na lacných DVD, Käsky do kín distribuovala spoločnosť Film Europe. Obidve drámy odporúčam vidieť.

Román Rozkaz (orig. Käsky) vydalo vydavateľstvo Argo v roku 2013, 240 strán, preklad Vladimír Piskoř, ISBN: 978-80-257-0836. Knihu som kúpila na abcknihy.sk.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Fínske knihy, ktoré som prečítala | Orvokki's blog 15.10.2014 at 14:14

    […] Rozkaz (Käsky) od Leena Lander […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.