Adamkova knižnica O knihách

Láska prechádza aj peklom

22.1.2019

Pred Vianocami som zachytila, že v Česku sa natočila nová rozprávka. Čertí brko. V kinách beží už od novembra, ale ku mne sa to dostalo až neskôr, v nových filmoch sa teraz veľmi neorientujem, uteká mi veľa noviniek. Tu ma potešilo, že vyšla aj v knižnej podobe.

Čertí brko vo filmovej podobe má veľmi dobré ohlasy, tak dúfam, že sa bude vysielať aj v TV a dostane sa do archívu Českej televízie, ktorá sa na tvorbe spolupodieľala.

Zatiaľ mi musela stačiť kniha. Naozaj veľmi pekne spracovaná. Veľký formát (takmer A4), zvolený font písma, ilustrácie (striedajú sa celostránkové s menšími popri texte) i členenie textu.

Dej je veľmi tradičný, ako to u českých rozprávok poznáme a máme radi. Dobré postavy, zlé postavy, láska, čerti, nejaké intrigy, trošku čarov. No ani raz to nepôsobilo nijak staromódne, práve naopak, má v sebe niečo moderné. V texte sú narážky aj na súčasnú modernú dobu a neraz i politiku, čo ale deti úplne nepostrehnú, pobavia skôr ich rodičov.

Dej sa odohráva v malom mestečku Pytlov. Obyčajné životy si tam žijú remeselníci a sedliaci. Takmer každý má nejaké hriechy, niekto väčšie, niekto menšie. Monitoruje ich miestna pekelná pobočka a zapisuje ich Čertí brko. To sa však pokazí a nové má priniesť priamo od Lucifera trochu neobyčajný čert Bonifác.

Čertí brko i mnohé ďalšie predmety mu hneď prvý večer ukradne miestny povaľač. Spustí sa tým séria nepredvídateľných udalostí, kedy Pytlov začnú ovládať lenivci a podvodníci. Prostý ľud je pre džbán piva a klobáskam zadarmo ochotný mlčať a prizerať sa všetkým tým zmenám, ktoré nastávajú.

Po celý čas sa ukazuje na typické zlé ľudské vlastnosti, odkazuje sa na politiku a vysmieva sa lenivosti a hlúposti. Ale deje sa to milo, nenásilne a bez preháňania. V pozadí sa rodí láska medzi čertom Bonifácom a krásnou Markétou. A čitateľ určite tuší, že dobro zvíťazí nad zlom, len kým sa tak stane, celkom sa pobaví.

Hoci som bola spočiatku skeptická, už v prvej polovici som si knihu obľúbila. Bolo tam niekoľko vážne skvelých momentov. Pomerne často sa vyskytujú poznámky na kraji stránok, čo sa nečíta úplne najplynulejšie, ale sú to práve dosť vtipné vsuvky a postrehy. Tu by ma práve najviac zaujímalo, ako sú spracované vo filme.

Asi preto, že som knižku čítala v období vianočných sviatkov, tak sa mi najviac spája s Vianocami. Ale nie je o Vianociach, nie je tam ani len zima a sneh, takže čítať ju môžete celoročne. Peklo je veľmi dobre vysvetlené a nijak strašidelné, takže ani citlivejšie deti sa nemusia báť a pri čítaní s rodičmi sa tiež pobavia. Deti budú baviť aj ilustrácie Roberta Smolíka, najmä listy, razítka, náčrty a podobne.

Ja myslím, že sa s Adamkom máme na čo tešiť, takého rozprávky si s ním budem veľmi rada čítať. Čertí brko sa stále v kinách premieta, tak sa pozrite, či nie je aj v tom vašom. Staršiu generáciu, ktorá má rada film S čerty nejsou žerty poteší, že samotného Lucifera si zahral Ondřej Vetchý.

____

Za knižku k recenzii ďakujem vydavateľstvu Ella & Max.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.