O knihách populárne náučné

Kuchárka pre všetkých, ktorí radi jedia

23.3.2015

Melissa Joulwan - Dobre ziveni

Autor: Melissa Joulwan
Názov: Dobře živeni: Paleorecepty pro lidi, kteří rádi jedí
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Jan Melvil Publishing
Počet strán: 166
Orig. názov: Well Fed: Paleo Recipes For People Who Love To Eat
Preklad: Sylva Ficová

. . .

Veľa ľudí, aj pod vplyvom nesprávnych informácií v niektorých médiach, môžu nadobudnúť pocit, že paleo je vlastne nuda. Nevedia si predstaviť, že kombináciou mäso + zelenina + vajíčka (veľmi zjednodušene povedané) je možné sa stravovať dlhšie ako dva-tri dni. Takže ak aj vy patríte k ľuďom, čo by možno paleo i radi skúsili (bežte do toho!), ale majú strach z toho, čo vlastne budú jesť, vydalo Jan Melvil Publishing nenahraditeľnú publikáciu.

Dobře živeni je kuchárka, ktorú si zamilujete. Ja osobne nerada varím, ale už pri listovaní som si predstavovala, ako sa do niektorých receptov pustím.

V knihe nájdete recepty na omáčky aj korenie, spracovanie bielkovín, využitie zeleniny a ako sladký záver i dobroty z ovocia. Ochutnáte celý svet. Na úvod sa ale najprv Melissa predstaví, povie o svojom živote a svojej kuchárskej i paleo histórii. Budete prekvapení, ale k Českej republike má blízko. Na záver knihy pre zmenu nájdete zdroje, odkiaľ čerpať informácie o paleo aj kde v ČR nakupovať, aby ste zohnali čerstvé suroviny.

Nemusíte sa tak báť exotických surovín, prakticky všetko sa dá zohnať u nás (prípadne nahradiť). A tiež sa nemusíte obávať dlhého každodenného vystávania pri sporáku. Melissa totiž pripravila aj sekciu varenia na celý týždeň. Krásne fotografie a vlastne celé grafické spracovanie je už iba príjemným spestrením.

Recepty sú jednoduché, chutné a zábavné. Môžete ich spraviť presne podľa postupu alebo prispôsobiť svojim možnostiam. Nemusíte byť šéfkuchár, zvládne to aj amatér. Neoceniteľným bonusom je formát knihy, vďaka čomu ju môžete mať počas varenia otvorenú a neprevracajú sa jej stránky!

Citrusové carnitas (str. 95) je napríklad tak výborné (a jednoduché), že sme ho na druhý deň robili znovu. O kurati podľa lodného kapitána (str. 107) ani nehovorím, o tom som básnila ešte niekoľko dní.

Vlastne ani nemusíte ísť paleo životným štýlom, kuchárku Dobře živeni určite využijete. A okamžite zistíte, že paleo nie je náročné a už vôbec nie je nudné. Práve naopak. Tak teda dobrú chuť, ja si idem vybrať, čo najbližšie uvarím(e). Asi vyhrajú Marocké masové kuličky (str. 71), rímsky kmín je moja obľúbená korenina.

5/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.