knižné info O knihách

Kto je Dominik Dán?

4.9.2015

Blogtour Dominik Dan - Rudy kapitanŽiadalo by sa napísať, že to vlastne nikto nevie. Ale po dvadsiatich vydaných knihách a spolupráci na seriály Kriminálka Staré mesto to určite musí vedieť aspoň niekto. Pravdou ostáva, že širokej verejnosti a jeho fanúšikom ostáva identita naďalej utajená.

Ak sa povie slovenská detektívka, prvé meno, ktoré každému napadne, je Dominik Dán. Nie je jediný, ale svojim nezameniteľným štýlom si vybudoval reputáciu, ktorú mu už nikto nezoberie. K detektívkam priviedol aj Slovákov, ktorí uprednostňujú iné žánre a v rebríčkoch predajnosti predbieha všetkých slovenských spisovateľov. Svojho času vydával dokonca dve knihy každý rok. Sen každého fanúšika.

Čím to, že je tak populárny? Ja osobne v tom vidím tri faktory:

 • uveriteľné prostredie a postavy
 • reálie z vyšetrovania
 • humor

Je jedno, či detektívi z jeho kníh práve objavili zohavenú mŕtvolu alebo je v ohrození života niekto z tímu. Každú situáciu dokáže trefne odľahčiť (čiernym) humorom. Je to zvláštne, ale častejšie budete plakať od smiechu ako strachu či zhrozenia. Ale napätých situácií a najmä nečakaných zvratov dokáže autor pripraviť hneď niekoľko.

Dominik Dán už viac ako dvadsaťpäť rokov pracuje v oblasti vyšetrovania zločinov. Nechýbajú mu skúsenosti ani kontakty, takže čitateľ mu verí každé slovo. Autor dostal do daru písať neskutočne pútavo, takže v kombinácií s viac či menej známymi prípadmi, ktoré otriasli verejnosťou, má úspech zaručený. Prípady sú autentické, vyšetrovatelia ľudskí a reálny. Žiadne neuveriteľné akcie, ale poctivá detektívna práca, počas ktorej sa slávia úspechy i napravujú chyby.

Knihy Dominika Dana v cestine

Nakladateľstvo Slovart vydalo v češtine zatiaľ tri knihy. Za čo môže byť český fanúšik rád, je dejovo chronologické vydanie. Dominik Dán sa venuje prípadom naprieč desaťročiami, od konca 80. rokov v knihe Uzol, cez prelom 80. a 90. rokov v detektívkach Básník a Bestieaž po prvé roky nášho storočia. Takto môžete sledovať vývoj kriminalistiky v Našom meste, kde sa príbehy odohrávajú, ale i postáv, najmä Richarda Krauza. Ale o ňom až v ďalšom článku.

Takže, nevieme jeho meno, vek ani odkiaľ vlastne pochádza či kde študoval. Vieme iba to, že píše dobré knihy. A tú najnovšiu si v českom preklade Josefa Šmatláka môžete prečítať už o pár dní. A poviem vám, stojí za to. Ale to vám určite už naznačila ukážka.

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať lenka 28.8.2016 na 13:47

  Ahojte,hladam viac info o knihe cela c.17.kto bol realne Bohus Bognar?

  • Odpovedať Orvokki 29.8.2016 na 14:18

   Ahoj Lenka. Celu číslo 17 som (zatiaľ) nečítala, žiaľ o tejto postave nemám bližšie informácie. Ale možno budú vedieť poradiť na tejto FB stránke. Naviac Cela číslo 17 vyjde čoskoro aj v češtine, takže pribudne viac zvedavých fanúšikov. Držím palce, aby sa podarilo nájsť odpoveď.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.