O knihách romány young adult

Kterýž sčíta počet hvězd…

10.4.2015

Lois Lowry Spocitej hvezdy

Autor: Lois Lowry
Názov: Spočítej hvězdy
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Argo
Počet strán: 128
Orig. názov: Number the Stars
Preklad: Dominika Kresťanová

. . .

Lois Lowryová nie je u nás úplne neznáma. Na jeseň minulého roku pritiahol divákov do kín snímok Darca, ktorý bol natočený podľa jej rovnomennej knihy. A ktorá vyšla v Čechách i na Slovensku. Minulý mesiac vydalo Argo ďalšiu autorky knihu. Pre mňa trochu sklamanie, že nešlo o pokračovanie Darcu, na druhej strane prekvapenie v podobe jednoduchého, no dôležitého príbehu dvoch kamarátok Annemarie a Ellen.

Kníh o deportácií Židov je veľa. Ale až na výnimky sú to knihy určené pre staršieho čitateľa, ktorý o tejto historickej udalosti už aspoň počul a má niečo načítané. Spočítej hvězdy je naopak kniha pre deti. Hlavná hrdinka má desať rokov a myslím, že bez problémov ju môžu rovnako staré deti čítať. Ale určite má čo povedať aj dospelým.

V roku 1943 bolo Dánsko už tri roky obsadené nemeckými vojakmi. Malé kráľovstvo sa radšej vzdalo, ako by riskovalo istú a zbytočnú smrť mnoho obyvateľov pri kladení odporu a obrane. To ale neznamená, že ostalo úplne pasívne.

Jednou večer ji tatínek vyprávěl, jak šel toho dne něco vyřídit, a když stál na rohu a čekal, až bude moci přejít, jel zrovna kolem král Christian na své ranní projížďce. Jeden z německých vojákû se najednou obrátil na chlapce, který stál vedle něj.
„Kdo je ten člověk, co tudy každé ráno jezdí na koni?“ zeptal se.
Tatínek poznamená, že se musel usmát, jak málo toho Němec ví. A poslouchal, co chlapec odpoví.
„To je náš král,“ zněla odpověď. „Král celého Dánska.“
„Kde má ochranku?“ podivil se voják.
„A víš, co ten chlapec řekl?“ zeptal se tatínek Annemarie. Bylo ji tehty teprve sedm let a seděla mu na klíně. Zavrtěla hlavou a čekala, co uslyší.
„Podíval se tomu vojákovi přímo do tváře a řekl? ’Jeho chrání celé Dánsko.‘“

Desaťročné kamarátky a susedky Annemarie Johansenová a Ellen Rosenová si vojnu uvedomujú, prítomnosť Nemcov a nedostatok potravín sa dotýka aj ich. Inak ale vďaka milujúcim rodičom majú stále krásne detstvo. Všetko sa zmení až na židovský Nový rok. V synagóge rabín varuje veriacich, že ich Nemci chcú vysťahovať z ich domovov. Ellen je Židovka a s rodinou i ďalšími tisícami dánskych Židov sa tak náhle ocitá v nebezpečenstve.

Spočítej hvězdy je príbehom záchrany rodiny Rosenových ale i ostatných Židov. Jednoduchou a pre deti veľmi zrozumiteľnou formou popisuje odvahu, kamarátstvo a odhodlanie pomôcť všetkým blízkym, ktorí sa ocitli na zozname. Je to príbeh fiktívny, ale vychádzajúci so skutočných udalostí. Kniha je smutná, no krásna zároveň. Vychádza z hrôz 2. svetovej vojny, ale je písaná tak, aby ju mohol čítať ktokoľvek. A dáva nádej.

Dáni v roku 1943 zachránili takmer sedemtisíc židovských obyvateľov tým, že ich prepašovali do neutrálneho Švédska, doslova pred nosom okupujúcích Nemcov. Spočítej hvězdy je kniha, ktorá to popisuje detskými očami, s detskou nevinnosťou.

Malá rozsahom, veľká príbehom. Od tých stodvadsiatich stranách som sa nevedela a ani nechcela odtrhnúť. Ešte dlho mi bude v hlave rezonovať kamarátstvo Annemarie a Ellen ako i odhodlanie ich rodičov. A knihu budem odporúčať každému bez výnimky.

Nečítate doslovy? U tejto knihy by ste spravili veľkú chybu, ak by ste ho vynechali.

5/5

You Might Also Like

11 komentárov

 • Reply Kamila 10.4.2015 at 08:34

  Už od vydání téhle knihy přemýšlím, že si jí koupím. Tvoje recenze je asi posledni impuls, běžím do knihkupectví 🙂 díky!

  • Reply Orvokki 10.4.2015 at 21:15

   Ja som trošku zaváhala pri prvej návšteve kníhkupectva, ale keď som sa doň o pár dní vrátila i s maminou, už som si ju odnášala 🙂

 • Reply Markét R. 10.4.2015 at 09:04

  To zní jako výborné počtení. Takovéhle „smutnokrásné“ knihy patří mezi moje nejoblíbenější. Přidávám si do to-read listu, díky za tip. 😉

  • Reply Orvokki 10.4.2015 at 21:16

   Tiež mám “smutnokrásné” (trefne si to pomenovala 🙂 ) knihy veľmi rada, téma síce neveselá, ale po prečítaní mi nie je smutno.

 • Reply pravaknihomolka 10.4.2015 at 22:10

  Ty máš vyslovene dar – nech napíšeš o akejkoľvek knihe, okamžite si ju chcem prečítať! Už som pozerala aj na Darcu, ale proste nestíham čítať. Dúfam, že sa k niektorej z kníh od Lowryovej dostanem, lebo vyzerajú jednoducho skvele:)

  • Reply Orvokki 10.4.2015 at 22:33

   To si ma veľmi potešila, ďakujem :). Ale na mňa rovnako tak pôsobia recenzie od mojich obľúbených blogerov, a ty nie si výnimkou, Třináct měsíců som kupovala viac menej len kvôli tvojej jeseni s Mitchellom 🙂

   • Reply pravaknihomolka 11.4.2015 at 21:28

    Jéj, tiež som potešená:) a len dúfam, že Mitchell nesklamal (prípadne nesklame).

    • Reply Orvokki 11.4.2015 at 21:58

     Nesklamal už Atlasom mrakov, tak verím, že i Třináct měsíců bude tak skvelé čítanie. Ale myslím, že tento mesiac sa k tomu ešte nedostanem.

 • Reply Myanmar 20.4.2015 at 21:01

  Moc hezky napsané! A s hodnocením naprosto souhlasím – také jsem dala plný počet 🙂 Jen více takových knih!

  • Reply Orvokki 21.4.2015 at 22:45

   Ďakujem 🙂 . Verím, že Argo vydá aj ostatné časti Darcu, Lowryová píše veľmi dobre.

 • Reply “Je naozaj také ľahké skaziť nevinného?” | Orvokki's blog 5.6.2016 at 09:29

  […] Spočítej hvězdy […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.