fínska literatúra knižné info O knihách

Krst nového vydania finského národného eposu Kalevala

13.9.2014

pozvanka na krst knihy Kalevala

V utorok 16.9 sa o 18:30 v Literárnej kaviarni Academia (Václavské námestie 34, Praha) uskutoční veľmi príjemná akcia. Škandinávsky dom v spolupráci s Nakladateľstvom Academia a Fínskym veľvyslanectvom bude krstiť nové vydanie fínskeho národného eposu Kalevala. V takto komplexnej podobe s ilustráciami fínskeho maliara Akseliho Gallen-Kallely vychádza Kalevala prvýkrát.

Počas večera autor komentára Jan Čermák stručne predstaví epos Kalevala, kriticky zhodnotí už legendárny Holečekov preklad z roku 1894 a zoznámi publikum so svojou prácou na kritickom vydaní. Kniha prináša okrem prekladu Kalevaly z pera spisovateľa Josefa Holečka aj kritický komentár k nemu, ako aj štúdiu o vzniku a stavbe eposu vo svetle nových bádaní rôznych oborov. Lenka Fárová z FF UK sa potom zameria na obrazový sprievod, najmä na fínskeho maliara Akseliho Gallen-Kallely. Program obohatí čítanie úryvkov v češtine i fínčine.

Knihu bude na mieste možné zakúpiť za zvýhodnenú cenu.

. . .

Krst som pôvodne navštíviť chcela, ale žiaľ, v tej dobe sa nachádzam na Slovensku a naviac som vyhrala v martinus.sk lístky na premiéru filmu If I Stay, ktorá je v rovnaký deň a predsa len to mám z Piešťan bližšie. Ak však máte vy možnosť podujatie navštíviť, určite neváhajte, Kalevala je nádherné dielo. A ja si pre nové vydanie pôjdem do kníhkupectva len čo sa do Čiech vrátim.

Akseli Gallen-Kallela

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Wolf Draven 19.9.2014 na 21:50

  Škoda že už Kalevalu mám ve 4 verzích (když počítám i takovou pohádkovou psí ve finštině), jinak bych si ji hned pořídila 🙂
  No…možná si ji pořídím i tak 😀

  • Odpovedať Orvokki 20.9.2014 na 22:39

   Ja som dlho zháňala Holečekove vydanie a nepodarilo sa. Mám iba nejaký výber v slovenskom vydaní, takže sa úplne teším, až sa zajtra do Brna vrátim a hneď v pondelok si ju pôjdem kúpiť. Najmä s tými ilustráciami musí byť nádherná.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.