CZ a SK O knihách

Kronika našej rodiny

31.12.2018

Ak mi niečo vážne ide, tak je to triedenie a zálohovanie fotiek, odkedy sa narodil Adamko. Fotokníh už máme niekoľko a vždy včas, v notebooku mám všetky fotky zoradené podľa mesiacov a dve zálohy k tomu.

Za čím trochu zaostávam je vypĺňanie denníkov. Adam má na prvé roky jeden veľmi krásny (To je moje od Rosa Mitnik a Jou Jou), no priznám sa, že už som ho pár mesiacov neotvorila. Veľmi ma mrzí, že to nestíham, pretože spomienky časom vyprchajú. Takže ku koncu roku som si našla čas a vyplnila aspoň prvý rok Časozbernej kroniky našej rodiny.

O publikácii som sa dozvedela vďaka spolupráci a vôbec som neváhala. S Adamkom plynie čas akosi rýchlejšie a už teraz radi spomíname na prvé mesiace. Čo to bude o desať rokov? Naviac keď už si bude pamätať a môže sa do tvorby kroniky zapojiť?

Časozberná kronika našej rodiny je kniha, v ktorej môžete zaznamenať desať rokov vašej rodiny. A desať rokov je riadne dlhá doba. Za desať rokov sa zmení, veľa zažijeme a desať rokov ani nenaplánujeme.

Pôvodne som chcela zapisovať až od roku 2019 ale potom si povedala, že tento rok mám ešte v čerstvej pamäti, fotiek a zážitkov máme na niekoľko fotokníh, tak prečo ho nevyplniť spätne? Využila som čas u rodičov a pustila sa do toho. Máličko som kroniku predstavila už v tomto príspevku na FB. Dnes to bude praktickejšie.

Do kroniky zapisujete postupne:

  • Nový rok
  • Narodeniny (štyri strany pre štyroch oslávencov)
  • Tradičné udalosti (2x)
  • Prázdniny a výlety (2x)
  • Mimoriadne udalosti
  • Vianoce
  • Zhodnotenie roka

A to všetko desaťkrát. Začať môžete kedykoľvek, rok si dopisujete. Takže kľudne niektorý preskočte.

Priestor je na fotky (ideálne 9×13 alebo menšie polaroidové, ale zmestia sa aj 10×15 cm) a pár riadkov pre vlastné zápisky. K tým je podporný text (Kedy a kde? Kto oslavoval? Zaujímavosti z oslavy. Čo zaujímave sme zažili? Kto všetko s nami bol? a pod.)

V prvom rade chválim veľkorysý priestor. Či už na text alebo fotky, každý, čo mu je bližšie. Hneď za tým nasleduje odolná väzba, pevný papier a rozmer 30×30 cm.

Strany sú doplnené drobnými ilustráciami, ale komu sa nepáčia, ľahko ich prelepí fotografiou. Ja som na tie fotky celkom zaťažená a bolo pre mňa problematické vybrať iba jednu na každú udalosť. Takže z kroniky máme tak trochu fotoalbum, ktorý budem dopĺňať ešte nálepkami alebo washi páskami.

Čo mi nesedelo bolo rozdelenie. Narodeniny môžete zaznamenať štyrikrát, lenže my sme iba traja a naviac moje narodeniny sa nijako extra neoslávili, nebola oslava ani predĺžený víkend. Takže dve strany ostali akosi naviac. To isté tradičné a mimoriadne udalosti. Nemáme (zatiaľ) žiadnu tradíciu, hody v rodnom meste, svadbu ani sa nekonala žiadna špeciálna oslava.

Naopak, pre nás je málo priestoru na výlety a prázdniny. Len za rok 2018 sme mali mesačný roadtrip po USA, letecky sme boli v Írsku a na Malte, strávili sme skvelé (predĺžené) víkendy na Božom oku, na Valašsku, v Lackenhofe, východnom Slovensku a v Budapešti, a koľko sme pochodili po jednodňových výletoch by som už ani nespočítala.

Takže ja som si naše cestovania zapisovala aj do udalostí a narodenín. Malý priestor máme tento rok aj u predsavzatí do nového roka, pretože tých máme pomerne dosť. A zhodnotiť uplynulý rok by som vlastne tiež vedela na niekoľko strán. Asi si ho spíšem na notebooku a text na A4 vytlačím a zacvaknem do kroniky. Obdobne to asi vyriešim aj z dovolenkami, pretože väčšinu mám spísanú tu na blogu, lenže kto vie, či blog bude aj o pár rokov?

Určite by lepšie sadlo, ak by som mala fotky vo formáte 9×13 cm, lenže do našej tlačiarne máme len formát 10×15 cm. No podarilo sa mi ich dať i viacero na stránku a zaplniť tak priestor, kde som nemala čo napísať.

Bolo nádherné si zaspomínať, čo všetko krásne sme v roku 2018 zažili. Bolo toho veľa, oveľa viacej, ako sme plánovali. Adamkovi sme ukázali veľký kus sveta a veľa času sme strávili aj s rodinou.

Kroniku neodkladám. O pár dni doplním, ako sme oslávili Nový rok, v januári mám narodeniny a moju tridsiatku oslávime v Zikmundove, vo februári poletíme do Skopje, v marci s mužom oslávime spoločných 13 rokov, v apríli bude mať Adamko dva roky a pravdepodobne bude i mimoriadna udalosť, pôjdeme na púť do Santiaga, odkiaľ sa vrátime až v máji, v júni… no to už predbieham, ešte nevieme, čo z našich plánov vyjde na jún.

Na Silvestra v roku 2027 dopíšem poslednú kapitolu našej kroniky a niečo mi hovorí, že to bude úžasná dekáda. Začala totiž fantasticky.

Časozbernú kroniku našej rodiny, ako i populárne zapisovacie knižky Babička, rozprávaj, Dedko, rozprávaj a Strom života našej rodiny nájdete a zakúpite na babičkarstvo.sk.

____

Za poskytnutie kroniky k recenzii a knižky Babička, rozprávaj do vianočnej súťaže ďakujem projektu Babičkárstvo.sk.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.