napätie O knihách

Kristina Ohlssonová – Nechtění

20.3.2013

Kristina Ohlssonová - NechtěníPre Saru Sebastianssonovú to nebol moc dobrý deň. Vlak mal v Flemingsbergu krátke meškanie, počas ktorého na chvíľku vystúpila von, aby si zatelefonovala. Kým pomáhala jednej slečne s chorým psom, rýchlik X-2000 odišiel a jej malá dcérka Lilian v ňom ostala sama. Keď dorazil do Stockholmu, už v ňom nebola. Ani nikde inde.

Frederike Bergmanovej, ktorá Saru vypočúvala ako prvá, neunikli stopy po domácom násilí, ktoré sa Sara snažila ukryť. Preto prvá stopa viedla k manželovi, bohatom a násilníckom Gabrielovi. Jeho matka ho kryje za každých okolností, no skutočná pravda o jej synáčikovi, ktorá počas vyšetrovania vyjde najavo, šokuje i skúsených vyšetrovateľov. Lenže je to aj za týchto okolností ten správny podozrivý?  Je na intuícií nie veľmi obľúbenej Frederiky kúsok pravdy? Alebo len zbytočne strácajú čas a idú úplne zlým smerom?

„A co tá ženská se psem?“ opáčila Frederika stejně trpělivě.
„Co je s ní?“
Frederika se zhluboka nadechla.
„Pokud vycházíme z toho, že tu holku unesl její otec, jak do toho pak zapadá ta ženská se psem?“
Alex se poněkud stroze usmál.
„Pokud to dítě unesl její otec, nemůže být ta ženská z Flemingsbergu jen náhoda?“
Alex ji věnoval zkoumavý pohled a rezolutně prohlásil: „Na tu ženskou z Flemingsbergu nezapomeneme, Frederiko, ale naší prioritou teď budou jiné informace. Ověřené.“

Vyšetrovanie vedie vo svojom obore zbehlý Alex Recht. Nadšene mu pomáha Peder Rydh, pre mňa osobne veľmi nesympatická postava za názory aké sa mu v hlave občas premietali. Naopak, Frederika si ma svojou osobnosťou získala od začiatku a držala som jej palce aby sa v kolektíve uchytila a začali ju rešpektovať ako rovnocennú kolegyňu.

V prvej polovici sa autorka venuje osobnému životu a minulosti hlavných vyšetrovateľov viac, ako od napínavej detektívky očakávam. Beriem to ako úvod do série a predpokladám, že s trojicou Alex Recht – Frederika Bergmanová – Peder Rydh sa stretneme v pokračovaniach. V prvej knihe sa rozohrala hra o čas na záchranu malého dievčatka. Na akciu netreba dlho čakať, tá príde už od prvých stránok.

Ohlssonová nepoužíva žiadne zložité slovné obraty, román sa mi čítal veľmi dobre. Hlavný dej sa odohráva v priebehu týždňa a je rozdelený do troch častí – Falešné stopy, Stopy hněvu a Stopy zotavení. Okrem priebehu vyšetrovania spoznávame aj Muža a jeho Panenku. Ich pravú totožnosť nepoznáme, iba postupne odhaľujeme ich činy a minulosť. Autorka občas navádza na nesprávnu stopu aj samotného čitateľa, iba hlavný motív i menej pozorný čitateľ odhalí veľmi skoro. Preto mi nejde do hlavy, prečo tak skúseným vyšetrovateľom, podľa toho ako sa prezentovali, trvalo odhalenie motívu tak dlho. Všetky indície, ktoré mali sú pomerne do očí bijúce. So samotným páchateľom je to už záhadnejšie.

Ak ste prečítali viac severských krimi určite ste našli podobnosť s inými. Pri takom množstve v akom ich už vyšlo obdivujem každého kto dokáže prísť s originálnejším nápadom. Pri zápletke ma hneď napadla Letní smrt od Monsa Kallentofta a pri čítaní názorov a niektorých činov Pedera Rydha som si okamžite spomenula na Ernsta Lundrena z kníh, ktoré napísala Camilla Läckberg. Čo sú mimochodom tiež dobré detektívky, tiež zo Švédska, takže čakanie na pokračovanie, ktoré vyjde na jeseň si môžete skrátiť aj nimi.

Nechcem aby to vyznelo negatívne, mne sa celkovo detektívka Nechtění páčila i keď nejde o to najlepšie čo k nám zo severu prišlo. Na prvotinu ide o vydarené dielo a naviac od polovice začal byť smer akým sa uberala veľmi zaujímavý. Len dúfam, že autorka v pokračovaní vynechá tie zdĺhavé opisy rodinného života každého vyšetrovateľa, ktoré napínavý dej celkom rozsekali do úsekov, a viac sa upriami na samotný priebeh. A motív schová aj pred čitateľom. Každopádne potenciál na to má.

Kristina Ohlsson (1979) je politologička, pracovala v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe i švédskom Ministerstve zahraničných vecí. Nechtění je jej prvý prvý detektívny román, vyšiel v roku 2009. O rok neskôr vydala Sedmikrásky (Tusenskönor) za čo získala cenu Stabilo – Best Crime Writer of Southern Sweden. V rokoch 2011 a 2012 následoval tretí a štvrtý román – Andělé strážní (Änglavakter) a Oběti ráje (Paradisof er).

Severská detektívka Nechtění (orig. Askungar) vychádza 29. marca, 419 strán, preklad Luisa Robovská, ISBN 978-80-87497-72-2. Ďakujem vydavateľstvu Kniha Zlín za poskytnutie reading copy.

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:15

  […] Nechtění (Askungar) – CZ, Kniha Zlín, 2013* (e-kniha I, II) […]

 • Reply Čo spravila Sara z Texasu + SÚŤAŽ | Orvokki's blog 30.10.2015 at 16:10

  […] tak napínavú knihu nečakala. Čítala som prvý diel série Fredrika Bergmanová a Alex Recht (Nechtění) a bola to slabšia detektívka, než na čo som zo severu zvyknutá. Do ďalších dielov som sa […]

 • Reply Kristina Ohlssonová: Nechtění - Monika Zbínová - monicqa.sk 24.10.2021 at 21:09

  […] vidíte, nadšená nie som. Ale je to iba môj názor, lebo som čítala aj pozitívnejšie (no v hodnotení stále opatrné) recenzie. Možno je to tým, že žáner škandinávskej […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.